Pobyt w restauracji rządzi się własnymi prawami. Jak zachować się w restauracji? Przedstawiamy zasad Savoir Vivre.

savoir vivre w restauracji

Savoir Vivre w restauracji

Wbrew pozorom Savoir Vivre w restauracjach nie jest oczywisty. Wiele osób nie zna podstawowych zasad i ich nie stosuje. Zdarza się, ze wiele osób nie potrafi zachować się kulturalnie. Choć z pozoru mogłoby się wydawać, że zachowanie jest ok. Dziś podpowiadamy, jak zachować się w restauracji, o czym pamiętać, a czego absolutnie nie wolno robić.

  1. Po wejściu do restauracji zdejmij okrycie wierzchnie i powieś na wieszaku lub oddaj do szatni. Odkładanie kurtki czy płaszcza na oparcie krzesła lub wolne krzesło jest mało eleganckie.
  2. Jeżeli chcesz, aby kelner podszedł do stolika, nie machach rękami, nie pstrykaj palcami ani nie krzyk. Wystarczy skinienie głowy albo dłuższe spojrzenie. Możesz również podejść do bufetu i poprosić oto, aby kelner podszedł do Twojego stolika.
  3. W eleganckich restauracjach na talerzu albo po jego lewej stronie znajdziesz materiałową serwetkę. Zgodnie z savoir vivre rozłóż ją na kolanach, zanim podadzą jedzenie. Możesz się nią wytrzeć, gdy się ubrudzisz podczas jedzenia, a po skończonym posiłku połóż serwetkę po prawej stronie talerza.
  4. Jeżeli chcesz złożyć zamówienie, zamknij menu. Wtedy podejdzie do Ciebie kelner.
  5. Przed rozpoczęciem posiłku nie mówi się smacznego i nie dziękuje się kelnerowi za przyniesione potrawy czy przedmioty. Wdzięczność należy wyrazić skinieniem głowy albo uśmiechem.
  6. Siedź prosto, ale absolutnie nie sztywno. Na stole możesz oprzeć nadgarstki, ale nie łokcie.
  7. Zostaw napiwek. Nie ulega wątpliwości, że kwestia napiwku to kontrowersyjny temat. Niektórzy nie zostawiają, inni nie wyobrażają sobie nie uiścić. Tutaj warto dodać, że w niektórych lokalach pensja pracownika nie jest zbyt wysoka, a napiwki stanowią ich źródło utrzymania. Eksperci od etykiety twierdzą, że brak napiwku jest niekulturalne.
  8. Kobieta zawsze jako pierwsza sięga po sztućce. Są one ułożone w takiej kolejności, w jakiej podawane są dania.
  9. Restauracyjna etykieta mówi, że po zakończeniu posiłku oraz zapłaceniu, należy zwolnić stolik.
  10. Wychodząc z restauracji, nie należy żegnać się z obsługą poprzez podanie ręki.

jak zachować się w restauracji

Jak zachować się w restauracji? – czego nie wolno robić

Zgodnie z savoir vivre należy unikać pewnych zachowań.  Jak zachować się w restauracji, aby nie zaliczyć gafy?

Nie odbieraj telefonu przy stoliku

Żyjemy w czasach, gdzie niemal każdy posiada smartfona. telefon już dawno przestał służyć do dzwonienia czy wysyłania wiadomości. Pozwala surfować po Internecie, a do tego stanowi narzędzie pracy. Korzystamy z niego niemal wszędzie, a niektórzy nie wyobrażają sobie wyjścia z domu bez niego. W restauracjach często obserwuje się, że osoby odbierają połączenia telefoniczne. Tymczasem okazuje się, że połączenie powinno odebrać się na zewnątrz. W końcu nic tak nie irytuje, jak głośna rozmowa osoby, zajmującej stolik obok. Warto również wyłączyć dźwięk w telefonie i trzymać go z dala od talerza – to kwestia również higieniczna.

Nie kładź na stole osobistych rzeczy

Jak zachować się w restauracji? Przede wszystkim nie kładź nic na stole – ani telefonu, ani kluczy czy innych przedmiotów. Powinny pozostać one w torebce, aktówce czy kieszeni. Co więcej, według savoir vivre na stole nie powinno się kłaść brudnych sztućców. Jeśli je użyjesz, połóż na talerzu lub podstawce.

Nie jedz łapczywie

Jedną z głównych zasad jest brak pośpiechu w jedzeniu. Nawet w sytuacji, gdy jesteś bardzo głodny lub wyjątkowo masz apetyt. Absolutnie nie posilaj się dużymi kęsami. W ten sposób może i zaspokoisz głód, ale niestety nie masz szansy na delektowanie się smakiem potraw. Ponadto, łapczywe jedzenie wygląda nieelegancko.

Nie rozmawiaj z pełnymi ustami

Zanim rozpoczniesz rozmowę, zjedz. Niektóre osoby nie lubią ciszy, która panuje, gdy wszyscy konsumują potrawy, a więc zaczynają mówić z pełnymi ustami. To zarówno nieuprzejme, jak i nieestetyczne. Po posiłku będziecie mieli czas na konwersację.

Nie odsuwaj talerzyka na bok

Odsuwanie pustego talerzyka na bok miejsca, w którym stał, jest uważane za mało eleganckie. Co więcej, nie powinno się układać jednego talerzyka na drugim!

czego nie wolno robić w restauracji