Szkoła Damskiego i Męskiego Stylu uczestniczyła w kolejnym projekcie tym razem dla Politechniki w Koszalinie. Agnieszka Świst-Kamińska prowadziła szkolenie z obsługi studenta z niepełnosprawnością. Poznaj Savoir Vivre w komunikacji z osobami niepełnosprawnymi.

Savoir Vivre w komunikacji z osobami niepełnosprawnymi

Szkolenie w Koszalinie — uczymy komunikacji z osobami niepełnosprawnymi

Style Coach i Cool Hunter, Agnieszka Świst-Kamińska, po raz kolejny wcieliła się w rolę wykładowczyni, prowadząc szkolenie z obsługi studenta z niepełnosprawnością na politechnice Koszalińskiej. To niezwykle istotne, ponieważ Uczelnie Wyższe w Polsce otwierają się na coraz większą liczbę studentów z niepełnosprawnością. Tym samym my wspieramy kadrę dydaktyczną w umiejętności komunikacji i nauczaniu studentów z niepełnosprawnością, dzięki naszym szkoleniom. W tym przypadku doskonale sprawdza się szkolenie z komunikacji.

Na szkoleniu podjęto tematy związane z komunikacją oraz asertywnością przy kontaktach z osobami niepełnosprawnymi. Agnieszka Świst-Kamińska omówiła podstawowe tematy:

• rodzaje niepełnosprawności u ludzi,
  • jak postępować z daną osobą, ponieważ każda niepełnosprawność wymaga innej komunikacji,
  • jak się komunikować z osobami niepełnosprawnymi.

Głównym celem szkolenia jest poszerzenie wiedzy, a także  zdobycie umiejętności komunikacji z osobami niepełnosprawnym. Ponadto zdobyta wiedza pozwala na:

• poprawę jakości obsług, jak i komunikacji ze studentami z różnym rodzajem niepełnosprawności,
  • zapoznanie pracowników z tematyką niepełnosprawności,
  • zapoznanie pracowników z potrzebami osób niepełnosprawnych, a także barierami.

10 zasad Savoir Vivre w komunikacji z osobami niepełnosprawnymi

Savoir vivre to sztuka zachowania się, która wymaga od nas szacunku wobec innych oraz umiejętności odpowiedniego zachowania w różnych sytuacjach. Komunikacja z osobami niepełnosprawnymi to jedno z wielu obszarów, w których zachowanie savoir-vivre odgrywa kluczową rolę. Dbanie o odpowiednie zachowanie może pomóc w stworzeniu przyjaznego i szanującego środowiska dla wszystkich, niezależnie od ich zdolności czy ograniczeń.

10 zasad Savoir Vivre w komunikacji z osobami niepełnosprawnymi

Savoir vivre w komunikacji z osobami niepełnosprawnymi jest nie tylko oznaką szacunku i empatii, ale także sposobem na stworzenie bardziej zrozumiałego, akceptującego i przyjaznego środowiska. Dbanie o odpowiednie zachowanie może pomóc w zredukowaniu barier i ograniczeń, z którymi osoby niepełnosprawne często muszą się zmagać. Bycie wyrozumiałym, empatycznym i szanującym to wartości, które powinny kierować każdą naszą interakcją z innymi, niezależnie od ich zdolności czy ograniczeń. Poznaj 10 zasad Savoir Vivre w komunikacji z osobami niepełnosprawnymi.

1. Przywitaj się, zachowaj naturalność. Podobnie jak w przypadku każdej innej osoby, przywitaj się z osobą niepełnosprawną, zachowując przy tym naturalność. Unikaj nadmiernego podkreślania ich niepełnosprawności, by nie sprawiać wrażenia, że traktujesz ich inaczej niż innych.
  2. Wykaż zainteresowanie. Jeśli spotykasz osobę z niepełnosprawnością, wykaż zainteresowanie jej osobą i nie boj się zadawać pytań. Pamiętaj jednak o ograniczeniach — unikaj nachalnych pytań o szczegóły medyczne lub prywatne, jeżeli nie ma takiej potrzeby.
  3. Okazuj szacunek. Zachowuj szacunek w każdym słowie i gestach. Szanuj ich godność i prawo do akceptacji takimi, jakimi są.
  4. Dostosuj się do potrzeb. W miarę możliwości dostosuj swoje zachowanie, a także komunikację do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Jeśli wiesz, że potrzebują dodatkowego czasu na odpowiedź lub pomoc, bądź cierpliwy, jak i również wyrozumiały.
  5. Oferuj pomoc bez nachalności: Jeśli zauważysz, że osoba niepełnosprawna potrzebuje pomocy, zaoferuj swoją pomoc, ale pamiętaj o zachowaniu delikatności. Wiele osób niepełnosprawnych preferuje niezależność i może zdecydować się na odmowę pomocy.
  6. Wybieraj odpowiednie słownictwo. Unikaj używania wyrazów, a także zwrotów, które mogą być obraźliwe lub pejoratywne w odniesieniu do osób niepełnosprawnych. Naucz się odpowiednich terminów i nazw, które są akceptowane i szanują godność.
  7. Unikaj nadmiernego współczucia. Współczuj osobie niepełnosprawnej tak, jak byś współczuł każdej innej osobie w trudnej sytuacji, a jednocześnie unikaj  nadmiernego współczucia, które może być odczytane jako upokarzające lub nieodpowiednie.
  8. Pamiętaj o dostępności. Jeśli organizujesz spotkanie, wydarzenie lub inne miejsce publiczne, pamiętaj o jego dostępności dla osób niepełnosprawnych. Upewnij się, że miejsce jest wygodne i przystosowane do ich potrzeb.
  9. Bądź empatyczny. Próbuj zrozumieć, jakie wyzwania może stawiać codzienne funkcjonowanie osoby niepełnosprawnej i okazuj empatię wobec ich sytuacji.
  10. Pamiętaj o różnorodności. Osoby niepełnosprawne różnią się między sobą pod względem swoich potrzeb i preferencji. Pamiętaj o ich różnorodności i unikaj uogólnień czy stereotypów.

Serdecznie dziękujemy za zaufanie oraz możliwość realizacji szkolenia, które dało nam mnóstwo satysfakcji. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą, a także do kontaktu. Pragniemy przypomnieć, że nasze oferty są szyte na miarę klienta, dzięki czemu zyskują Państwo wysokiej jakości szkolenia.

sposoby na ulepszenie obsługi klienta