Podczas sylwestrowej zabawy, oprócz odpowiedniego stroju, nie można zapomnieć o odpowiednim zachowaniu. Każdy powinien posiadać wiedzę na temat tego jak należy się zachować, co wypada, a czego absolutnie nie wolno robić w towarzystwie. Dziś przedstawiamy nasz sylwestrowy savoir vivre, abyście podczas szampańskiej zabawy nie popełnili żadnej gafy.

impreza sylwestrowa jak się zachować

O której godzinie rozpocząć imprezę sylwestrową? O której powinienem przyjść?

Na bal sylwestrowy, jak na każde inne wydarzenie, nie wypada się spóźnić. Korki bądź zamieć śnieżną gospodarze będą w stanie nam wybaczyć. Jednak argument „Bo żona nie wiedziała, którą sukienkę założyć” nie brzmi już zbyt dobrze. Przyjmuje się, że spóźnienie dziesięciominutowe jest dopuszczalne. Po kwadransie powinniśmy przeprosić gospodarzy i innych uczestników przyjęcia.

Jeśli zdarzy Ci się spóźnić, a przy stole siedzą już wszyscy goście, to pamiętaj, że to Ty musisz przywitać się ze wszystkimi i przedstawić się tym, których nie znasz. Nie zjawiaj się również wcześniej bez żadnego uprzedzenia. W ten sposób możesz sprawić kłopot komuś, kto nie jest jeszcze gotowy na przyjęcie sylwestrowych gości.

Jeśli jesteś organizatorem imprezy, w miarę możliwości dostosuj godzinę rozpoczęcia do możliwości większości uczestników. Dla wielu osób 31 grudnia to dzień pracujący. Muszą jeszcze znaleźć czas na powrót, wyszykowanie się i dojazd na miejsce imprezy.

Czy należy przynieść upominek dla organizatora imprezy sylwestrowej?

Jeśli wybierasz się na sylwestrową zabawę do przyjaciół, rodziny czy znajomych, warto wręczyć gospodyni bukiet kwiatów. Dla gospodarza dobrym prezentem będzie butelka wina lub szampana. Nie jest to gest obowiązkowy, ale z pewnością zostanie odebrany przez organizatorów imprezy jako dowód naszej wdzięczności i sympatii.

Jak należy się prawidłowo przywitać?

Mężczyzna zawsze kłania się kobiecie, młodszy – starszemu,  osoba idąca – osobie siedzącej. przyjęło się, że w towarzystwie to kobieta wyciąga pierwsza rękę. Panuje zwyczaj, że kobietę całuję się w rękę. Jednak uważaj – nie każda lubi ten gest. Uniknięcie całowania powinny pokazać poprzez zdecydowanie podanie dłoni, kciukiem skierowanym do góry.

O czym rozmawiać, a o czym nie rozmawiać podczas sylwestrowej imprezy?

Podczas sylwestrowej zabawy oprócz tańca, sporo czasu spędza się również na rozmowie. Należy zachować tu pewne reguły. Po pierwsze, starajcie się rozmawiać na bezpieczne tematy. Unikajcie dyskusji na drażliwe tematy ,np. polityki oraz plotek, które mogą skutkować niemiłą atmosferą. Pamiętaj również, aby słuchać osoby, z którą rozmawiasz i wykazywać zainteresowanie.

Czy na sylwestrowej domówce można zapalić papierosa?

Jeżeli jesteśmy gośćmi w domu, w którym na co dzień się nie pali, to nie wypada pytać, a tym bardziej palić. Gdy nie potrafisz się obejść bez papierowa, wyjdź na dwór lub pal w miejscu wyznaczonym do tego celu.

Czy korzystać z telefonu i dzwonić z życzeniami?

Gdy czekamy na waży telefon lub chcemy pozostać w kontakcie z dzieckiem czy zadzwonić o godzinie dwunastej do znajomych, należy wyłączyć dźwięk i ustawić wibracje. Telefon najlepiej trzymać w kieszeni lub torebce swojej partnerki. Kiedy musimy odebrać telefon, grzecznie przepraszamy i odchodzimy od stołu, najlepiej do innego pomieszczenia. Tak samo postępujemy gdy sami wykonujemy połączenie.

Pamiętajmy też, aby o północy nie obdzwaniać całej rodziny i znajomych z życzeniami. 1-2 krótkie telefony są jak najbardziej na miejscu, jednak wiszenie na słuchawce i omawianie noworocznych postanowień i planów na ferie przez godzinę to nie najlepszy pomysł.

Jak zachować się przy sylwestrowym stole?

Na imprezie sylwestrowej możesz spotkać się z eleganckimi daniami, różnego rodzajami przekąskami i napojami. W związku z tym, na stole znajdziesz naczynia oraz sztućce, których możesz nie używać na co dzień. Dlatego przed udaniem się na zabawę, warto przyswoić sobie wiedzę, co oraz do jakich potraw należy użyć. Serwetę z materiału rozkładasz i kładziesz na kolana. Kieliszki chwytamy za nóżkę. Schłodzone napoje utrzymują wówczas właściwą temperaturę.  Jeżeli chcesz użyć wykałaczki, zrób to dyskretnie.

Stosując się do zasad savoir vivre’u  podczas imprezy sylwestrowej pozwoli uniknąć krępujących sytuacji. Ponadto zrobisz dobre wrażenie i zachowasz jak najlepsze wspomnienia.

Jak się ubrać, a jak się nie ubierać na sylwestra?

Dostosuj strój do okoliczności i klimatu imprezy. Jeśli organizator nie określił obowiązującego stroju, dopytaj go o to. Jeśli wybierasz się na bal, ubierz się zgodnie z zasadami dotyczącymi tego rodzaju imprez. Najwięcej nieścisłości występuje jednak podczas domówek – jedni ubierają się jak na bal, inni wybierają bardzo casualowy strój. Warto, żebyście wyglądali w miarę spójnie, dlatego omówcie wcześniej jak ubrać się na sylwestra w domu.

Tego na pewno nie możesz zrobić na sylwestrowej imprezie, jeśli dbasz o swój wizerunek:

  • wypić zbyt dużo alkoholu i stracić nad sobą kontrolę
  • przychodzić chorym
  • krytykować charakter i organizatorów przyjęcia
  • wprowadzać negatywnej atmosfery, np. snując czarne wizje na kolejny rok