Wyjście na spektakl to jeden z ciekawszych pomysłów na spędzenie wolnego czasu. To nie tylko rozrywka, ale również uczestnictwo w kulturze, co jest niezwykle istotne. Warto jednak pamiętać, że instytucje kulturalne wymagają odpowiedniego stroju. Jak się ubrać do teatru, opery lub filharmonii? Poznaj savoir-vivre oraz dress code, który obowiązuje.

jak się ubrać do teatru

Czy strój dobieramy do charakteru wydarzenia w teatrze, operze lub filharmonii?

Strój na wyjście do teatru, opery lub filharmonii powinien być odpowiedni do charakteru wydarzenia. Jest to pewnego rodzaju okazja, która wymaga bardziej formalnego ubioru niż ten na co dzień czy imprezy okolicznościowe takie jak wesele. Niestety wciąż wiele osób ma trudności w doborze odpowiedniej kreacji, co nie powinno być trudne, jeżeli znasz podstawowe zasady.

Warto zapoznać się z zasadami dress code’u, ale w razie wątpliwości zawsze można zwrócić się do organizatorów wydarzenia o poradę.

Przede wszystkim warto zawsze zapoznać się z zasadami dress code’u danego teatru lub opery, ponieważ niektóre z nich mają pewne wymagania dotyczące stroju. Niektóre instytucje kulturalne dopuszczają tylko wieczorowy strój. Natomiast inne akceptują nieco bardziej swobodne stroje. Jeżeli masz wątpliwości w kwestii stroju, zawsze można zwrócić się do organizatorów wydarzenia o poradę i obowiązujący dress code.

„Specjalna okazja wymaga odpowiedniego stroju. A właśnie taką okazją jest wyjście do teatry, opery lub filharmonii. To idealna okazja do wyciągnięcia z szafy szykownych sukienek czy garniturów.”mówi Style Coach, Agnieszka Świst-Kamińska

Wyjście do teatru – jak się ubrać? Savoir-vivre

Pamiętaj jednak, że jeżeli instytucje wykraczają poza ramy i dopuszczają swobodniejsze stylizacje, nadal obowiązuje Cię elegancji strój i kilka ogólnych zasad:

 1. Jeśli nie jest wymagany stroju wieczorowy, to najlepszym wyborem będzie elegancki ubiór, na przykład garnitur dla mężczyzn, a dla kobiet sukienka lub spódnica i bluzka.
 2. Najlepiej wybierać ubrania w ciemnych kolorach, takich jak granat, czerń lub szary. Staraj się unikać strojów w jaskrawych kolorach lub z nadrukami, które mogą odwrócić uwagę od wydarzenia.
 3. Postaw na eleganckie obuwie np. czarne lakierki lub skórzane buty na obcasie dla kobiet, a dla mężczyzn czarne lub ciemnobrązowe buty zamykane na sznurowadła. Zawsze warto pamiętać o wygodzie, ponieważ wydarzenie może trwać kilka godzin.
 4. Panie powinny zrezygnować ze zbyt krótkich sukienek oraz głębokich dekoltów.
 5. Dodatki. Małe dodatki mogą dodać elegancji Twojemu strojowi. Zalecane są proste, eleganckie biżuteria, a także torebki lub kopertówki w kontrastowym kolorze.
 6. Zadbaj o subtelny makijaż. Nie przesadzaj z makijażem, starając się zachować naturalny wygląd. Unikaj jaskrawych odcieni cieni do powiek i sztucznych rzęs, a także zbyt ciemnego konturu ust.
 7. Postaw na szykowne materiały, takie jak takie materiały jak aksamit, wiskoza, satyna, jedwab, garniturowa wełna, welur czy żorżeta.

jak się ubrać do opery zdjęcia

Znacznie mniej rygorystyczne zasady ubioru dotyczą kabaretów. Jak się ubrać do teatru na kabaret? W tym przypadku etykietę można potraktować z przymrużeniem oka i postawić na nieco luźniejszy outfit. Tutaj doskonale sprawdzą się stylizacje w stylu smart casual. Panowie mogą włożyć chinosy i koszulę. Z kolei dla pań odpowiednia będzie sukienka, ale niekoniecznie elegancka.

Czy strój dobieramy do charakteru teatru, opery, filharmonii?

Strój powinien być dostosowany do charakteru wydarzenia, na które się wybieramy. Każde z wymienionych wydarzeń — teatr, opera, filharmonia — ma swoją specyficzną atmosferę i wymagania dotyczące ubioru.

W teatrze, w zależności od rodzaju spektaklu, można zastosować różne warianty strojów, od smart casual po bardziej formalne. W przypadku spektakli teatralnych o charakterze klasycznym czy też na oficjalną premierę w Teatrze Narodowym obowiązuje wieczorowa kreacja. Najlepszym wyborem będzie elegancki strój wieczorowy lub garnitur. Jeśli natomiast chodzi o spektakle komediowe i kameralne, dopuszczalne są mniej formalne stroje, np. koszula i spodnie.

W przypadku opery lub koncertu w filharmonii zaleca się noszenie bardziej formalnych strojów, jak wieczorowa suknia dla kobiet lub garnitur dla mężczyzn. Z kolei na codzienne spektakle muzyczne możesz wybrać mniej formalny strój, np. eleganckie spodnie i bluzkę, a na to marynarkę.

Czy wybór stroju jest zależny od godziny przedstawienia, koncertu, spektaklu?

Strój do teatru zwykle zależy bardziej od charakteru spektaklu oraz obowiązującego dress code’u w danym teatrze, niż od godziny spektaklu. Niemniej jednak można wyróżnić kilka ogólnych zasad dotyczących ubioru w zależności od pory dnia.

Na wieczorne spektakle w teatrze lepiej ubrać się bardziej formalnie i elegancko, co oznacza garnitur, smoking lub elegancką sukienkę wieczorową. W ciągu dnia można pozwolić sobie na mniej formalny strój, na przykład sportową marynarkę i spodnie lub elegancką sukienkę dziennej stylizacji.

W przypadku spektakli w operze lub filharmonii wieczorowe kreacje są zwykle bardziej wymagane, ale ponownie należy zwrócić uwagę na dress code w danym miejscu.

Stylizacje męskie do teatru, opery i filharmonii

Nie masz pomysłu na to, jak się ubrać do teatru, opery czy też filharmonii? Specjalnie dla Ciebie przygotowałyśmy kilka wskazówek.

jak się ubrać do teatru mężczyzna

Jak się ubrać do teatru — mężczyzna

Jeśli planujesz wyjście do teatru, warto zadbać o odpowiednią stylizację, aby poczuć się elegancko i pewnie w każdej sytuacji.

 1. Marynarka i spodnie – klasyczna i elegancka opcja to zestawienie ciemnej marynarki z granatowymi lub czarnymi spodniami. W przypadku bardziej formalnych spektakli warto zdecydować się na garnitur.
 2. Koszula – do marynarki i spodni idealnie pasuje elegancka, biała koszula. Możesz też postawić na koszulę w pastelowych kolorach lub z delikatnym wzorem.
 3. Krawat – jeśli wybierasz się na bardzo formalne wyjście, możesz założyć krawat w klasycznym stylu, np. jedwabny w granatowym lub czerwonym kolorze.
 4. Buty – do eleganckiej stylizacji najlepiej pasują czarne lub granatowe, skórzane buty. Ważne, aby odpowiednio dobrać kolor obuwia. Dobrym wyborem będą również eleganckie mokasyny lub oksfordy.
 5. Dodatki – warto pamiętać o odpowiednich dodatkach, np. eleganckim zegarku.

Jak należy się ubrać do filharmonii — mężczyzna

Jak się ubrać do filharmonii? Poniżej kilka porad:

 1. Granatowy garnitur, biała koszula i klasyczna muszka. Stylizacja ta jest ponadczasowa i zawsze wygląda elegancko.
 2. Czarna marynarka, biała koszula, granatowe spodnie i brązowe buty. To połączenie klasyczne, ale jednocześnie nieco swobodniejsze niż w przypadku garnituru.
 3. Ciemnoszara marynarka, granatowa koszula i beżowe spodnie. To zestawienie kolorystyczne jest bardzo eleganckie, a jednocześnie nieco mniej formalne niż tradycyjny garnitur.

Nie zapomnij o dodatkach — dobrej jakości pasku, eleganckiej zegarka i zawiązywanej muszki lub krawacie.

Jak się ubrać do opery — mężczyzna

Wybierając się do opery, postaw na:

 1. Garnitur – jeśli zależy Ci na pełnej elegancji, garnitur będzie najlepszym wyborem. Postaw na klasyczną czarną lub granatową marynarkę, spodnie i muszkę lub krawat. Garnitur zawsze prezentuje się elegancko i nadaje uroczystości.
 2. Klasyczna stylizacja – jeśli nie czujesz się dobrze w garniturze, możesz wybrać elegancką, klasyczną stylizację. Postaw na spodnie w ciemnym kolorze, takie jak granatowe lub czarne, i dobrze skrojoną koszulę w klasycznym kolorze białym lub jasnoniebieskim. Do tego elegancka marynarka.

Do eleganckiej stylizacji męskiej do opery możesz dodać elegancki zegarek, klasyczny krawat lub muszkę. Pamiętaj, że dodatki powinny być zawsze stonowane i szykowne

Stylizacje damskie do teatru, opery i filharmonii

Mamy również kilka podpowiedzi dla pań, które ułatwią kompowanie stylizacji do instytucji kulturalnych.

Jak się ubrać do teatru? Stylizacje dla pań

Do teatru obowiązuje podobny dress code, co w przypadku stroju biurowego — garnitur, spodnie w kant, spódnice ołówkowe, eleganckie bluzki, a ponadto sukienki koktajlowe oraz żakiety. Można rzec, że jest to kreacja podobna do biurowego dress code, ale za to zdecydowanie bardziej wykwintna. W kwestii obuwia sprawdzą się czółenka, mokasyny, lordsy oraz wiązane półbuty oksfordki.

jak nalezy się ubrać do teatru

Jak ubrać się do opery? Kreacja dla kobiety

Najbezpieczniejszym wyborem na operę jest sukienka wieczorowa lub elegancki garnitur. Sukienka powinna być długa lub przed kolano, a garnitur najlepiej w ciemnym kolorze, np. granatowym, czarnym lub szarym. Dopuszczalne są spodnium, czyli kombinezony, a także eleganckie spódnice i garnitury. Na premiery i specjalne okazje ubiera się suknie wieczorowe.

jak się ubrać do opery

Jak ubrać się do filharmonii? Inspiracje dla pań

Wbrew pozorom strój do teatru, opery i filharmonii zimą niewiele różni się od tego latem. Wciąż trzeba trzymać się obowiązujących zasad, a strój ma być zgodny z dress code. Dodatkowo zima trzeba zadbać o to, aby strój zapewniał komfort cieplny. W ramach stroju do filharmonii mieszczą się sukienki wizytowe, koktajlowe i wieczorowe (ale nie balowe). Kolorowe printy lepiej zostawić w domu. Jak się ubrać do teatru, opery lub filharmonii zimą? Oto kilka wskazówek.

 1. Wybierz odpowiednią sukienkę lub spódnice. Podczas wyjścia do teatru, opery lub filharmonii zimą warto postawić na sukienki i spódnice, które będą chronić przed zimnem. Dobrym wyborem będą modele z grubszego materiału, np. weluru lub wełny. Można też wybrać sukienki z długim rękawem.
 2. Wybierz odpowiednią bluzkę. Bluzka powinna być elegancka, ale też ciepła. Można postawić na modele z długim rękawem z ciepłego materiału lub bluzki z kołnierzykiem, które dobrze chronią szyję przed zimnem. Można też wybrać bluzki ozdobione koronką lub cekinami, które dodadzą strojowi elegancji.
 3. Nie zapomnij o odpowiednim okryciu wierzchnim. Tutaj doskonałym wyborem będą eleganckie, wełniane płaszcze, a w przypadku pań sztuczne futerka oraz szykowne płaszcze szlafrokowe. W teatrze panie mogą zarzucić na ramiona szal, aby było cieplej. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni powinni zrezygnować z casualowych kurtek i płaszczy. Ubranie kurtki puchowej, ramoneski czy parki to faux pas.
 4. Dobierz odpowiednie buty. Na wyjścia do teatru, opery lub filharmonii warto postawić na wygodne buty, które pozwolą przetrwać całą noc w wygodzie. Panie powinny sięgnąć po szpilki lub klasyczne czółenka na niskim obcasie. Zimą będzie zimno w takich butach, dlatego warto załatwić sobie transport do miejsca docelowego.
 5. Nie zapomnij o nakryciu głowy. Na głowę sprawdzi się kapelusz albo beret damski (koniecznie sprawdź nasz artykuł: Jak nosić beret damski). Zadbaj jednak o to, aby nakrycie głowy nie było integralną cześcią stylizacji, ponieważ zostawisz je w szatni.