W modzie damskiej, tak jak i w męskiej, wyróżnia się kilka stylów, które mają odmienne cechy. Dziś pod lupę bierzemy styl, będący połączeniem elegancji z wygodą – smart casual. Na czym polega styl smart casual damski?

styl damski smart casual

Smart casual damski – na czym polega ten styl?

Smart casual to określenie jednego ze stylów. Nazwa pochodzi z języka angielskiego i można ją przetłumaczyć jako „codzienna elegancja”. W praktyce oznacza to, że ubiór jest elegancki, półformalny, ale jednocześnie wygodny (tzw. casual damski). Można by rzecz, że stylizacja jest trochę szykowna, trochę sportowa. Co ciekawe, styl ten jest bardzo uniwersalny i wiele osób decyduje się na niego na co dzień. I wiele z nich nawet nie ma o tym pojęcia.

Styl smart casual damski doskonale sprawdzi się na wiele okazji. Możesz stworzyć taki outfit:

  • do pracy, pod warunkiem, że w Twojej firmie nie ma rygorystycznych zasad dress code’u,
  • na uroczystości, które nie wymagają stroju formalnego,
  • na uczelnię,
  • na spacer,
  • na lunch,
  • gdy idziesz załatwić sprawy np. w urzędzie, w banku,
  • na wyjście do kina, restauracji, muzeum,
  • na spotkanie z rodziną zarówno w domu, jak i na mieście np. w restauracji.

Jak zbudować styl smart casual damski?

Bez wątpienia największą zaletą stylu casual jest jego uniwersalność, co pozwala na stworzenie wielu ciekawych outfitów. Jeżeli chcesz zbudować styl smart casual, to w Twojej szafie powinny znaleźć się niżej wymienione elementy garderoby.

styl smart casual damski

Marynarka

Zestaw w stylu smart casual zbudujesz, bazując na marynarce. Nie musi być to typowy elegancki żakiet od garnituru. Z powodzeniem możesz sięgnąć po nieco bardziej sportowy fason albo model z ozdobnymi guzikami. Marynarka stworzy zgrany duet zarówno ze spódnicą ołówkową, casualowymi spodniami z materiału, jak i klasycznymi jeansami. Pamiętaj o jednej ważnej zasadzie – zawsze dobierasz ubranie do typu swojej sylwetki! Dzięki temu masz pewność, ze odzież będzie się dobrze prezentować na Tobie.

Biała koszula

Wbrew pozorom nie chodzi o klasyczną, białą koszulę. Tutaj możesz poeksperymentować i wybrać oversize’ową koszulę, która stworzyz grany duet zarówno ze spodniami w kant, jak i dżinsami.

Ołówkowa spódnica

To idealny element garderoby do skomponowania stroju w stylu sportowej elegancji! Na wyjscie ze znajomymi możesz dobrać do niej krótki top, szpilki, a na siebie dwurzędowy żakiet. Z kolei do pracy zestaw spódnicę z wzorzystą koszulą.

Cygaretki

Obowiązkowym ubraniem w stylu smart casual są cygaretki. Model ten doskonale

Proste jeansy

W swojej szafie powinnaś mieć co najmniej jedną parę jeansów – klasyczny model w granatowym kolorze. Są tak uniwersalne, że założysz do nich zarówno t-shirt, koszulę, jak i bluzę.

Mała czarna

Nieśmiertelna mała czarna to absolutne must have w damskiej garderobie! Sprawdzi się zawsze i na każdą okazję!

Sukienki o prostym kroju do kolana

Styl smart casual damski to także sukienki o prostym kroju. Dobrze, abyś miała ich kilka. Stawiaj głównie na neutralne barwy, ale możesz pokusić się także o sukienkę w mocniejszym kolorze albo we wzór.

Klasyczny trencz

Wśród okryć wierzchnich nie może zabrakn,ąć klasycznego trenczu, który doda klasy i elegancji. najlepiej w stonowanym kolorze, aby pasował do wszystkiego.

Wełniany płaszcz

Jesienią i zimą przyda Ci się ciepły, wełniany płaszcz.

Bluzki koszulowe

Oprócz koszuli postaw na szykowne bluzki koszulowe np. z fantazyjnym wiązaniem pod szyją.

Proste swetry

W jesienno-zimowym okresie koniecznie sięgnij po proste swetry. Możesz je nosić samodzielnie albo np. z koszulą. Wystarczy, że założysz sweter na koszulę, aby stworzyć zestaw w stylu smart casual.

Smart casual damski stylizacje

Jak stworzyć stylizację w stylu smart casual? Możliwości masz ogromne! I uwierz, że możesz się bawić zarówno fasonami, jak i kolorami. Oczywiście należy zachować umiar i dostosować się do zasad, które panują w pracy czy na danej uroczystości.

na czym polega styl smart casual damski

Styl smart casual damski – outfit do pracy

Do pracy postaw na marynarkę oraz cygaretki. Do tego klasyczne czółenka albo wygodne mokasyny. Jako dodatek sprawdzi się klasyczna, czarna torba, wykonana z wysokiej jakości materiału.

Na wyjście

Na wyjście do restauracji lub ze znajomymi włóż na siebie sukienkę – ołówkową, koszulową. Wybór należy do Ciebie. Do sukienki możesz założyć sandały, czółenka albo botki. Z kolei na siebie zarzuć luźną marynarkę.

Na studia i spacer

Bardzo fajny zestaw otrzymasz, łącząc oversize’ową koszulę z rurkami oraz mokasynami. Natomiast w chłodniejsze dni mokasyny zamień na botki na płaskiej podeszwie.