Damski beret to niewątpliwie jeden z najbardziej niedocenionych dodatków. To wyjątkowe nakrycie głowy potrafi odmienić każdą stylizację, dodając przy tym nutę elegancji. Jak nosić beret damski? Poznaj najważniejsze porady i zobacz modne stylizacje na sezon 2023/2024.

francuskie berety

Czy beret pochodzi z Francji? O historii beretów

Czy wiesz, że początkowo beret był nakryciem głowy, zarezerwowanym dla męskich elit? Stanowił symbol wykształcenia oraz wysokiej pozycji społecznej. W XV nosiły go przede wszystkim francuskie elity, które swoim wyglądem podkreślały klasę i elegancję. Co ciekawe, berety do dziś kojarzone są z Francją. I to nie tylko ze względu na to, że sam termin „beret” wywodzi się od francuskiego słowa béret, które oznacza „płaszcz z kapturem”, ale dlatego, że kojarzy się z modą francuską. Z kolei sami Francuzi wychodzą z założenia, że beret to dzieło biblijnego Noe, który podczas podróży arką, wyciął koło w kawałku owczej wełny i nałożył na głowę, aby uchronić się przed deszczem.

Wracając do Francji, w późniejszym czasie, beret stał się elementem ubioru również niższych warstw społecznych. W XVII wieku nosili go pasterze, a sam beret byył praktyczny, ponieważ chronił przed deszczem, wiatrem oraz słońcem. Na popularności zyskały w 1810 roku, kiedy zaczęto produkować je na skalę światową. A już w 1828 roku eksportowano je na rynki międzynarodowe.

W XX wieku stały się elementem żołnierskim mundurów. Z kolei w latach 30. XX wieku pojawiły się w kolekcjach damskiej odzieży, a lansowała go sama Coco Chanel.

Kiedy i gdzie były modne berety?

Beret damski stał się pożądany w XX wieku.  Swoją popularność zawdzięczają Coco Chanel, ikony mody, która słynie przede wszystkim z przełamywania barier. Coco tworzyła kreacje z beretem, pokazując, że jest to niebywale szykowny i modny dodatek. Dziś berety są elementem mody codziennej, choć wiele pań nadal ich nie docenia. A to zapewne ze względu na brak wiedzy na temat ich stylizowania. Lansowała go także Brigitte Bardot. To właśnie te dwie wspomniane ikony stylu sprawiły, że kobiety zaczęły chętnie sięgać po nakrycie głowy, uzupełniając swoje codzienne stylizacje.

Czy moda na berety zawitała nad Wisłę?

Podczas I wojny światowej nakryciem głowy francuskich wojsk pancernych był czarny beret. Co ciekawe, w momencie utworzenia oraz przybycia do Polski 1. pułku czołgów z Francji, nad Wisłę zawędrował również beret w ciemnogranatowym odcieniu. Z kolei w maju 1920 roku dowódca 1 pułku zadecydował o tym, aby jednostki pancerne nosiły czarne berety. Władza się zgodziła. Wówczas beret miał charakterystyczny ogonek na szczycie tzw. „antenkę”. 30 maja 1936 r. Minister Spraw Wojskowych wprowadził reformę umundurowania lotnictwa, w tym beret, który miał nowy kształt. Kolejna zmiana nastąpiła w 1937.

Jak ułożyć beret na głowie?

Beret, podobnie jak inne okrycia głowy, będzie dobrze wyglądał, o ile dobrze go ułożysz. Pamiętaj, że to, czy ten dodatek Ci pasuje, zależy od typu urody, kształtu twarzy, a nawet i długości włosów. Nieodpowiednio dobrane nakrycie głowy może uwydatnić mankamenty zarówno twarzy, jak i sylwetki. Beret przeładowany ozdobami albo w niewłaściwym kolorze przytłoczy Cię i sprawi, że nie będziesz wyglądać korzystnie. W takim razie jak ułożyć modny beret damski? Przedstawiamy Ci kilka wskazówek:

 1. Dopasuj beret do kształtu swojej twarzy. Jeżeli masz twarz podłużną i owalną, nasuń beret kilka centymetrów na czoło. W ten sposób optycznie zmienisz proporcje, skracając jego wysokość. Z kolei do okrągłej twarzy wybierz modele lekko cofnięte. To model, który fenomenalnie sprawdzi się przy asymetrii twarzy. Wystarczy, że przechylisz ją na przeciwległą stronę.
 2. Wybierz odpowiednią fryzurę. Jaka fryzura do beretu pasuje? Beret dobrze prezentuje się u pań z grzywką. Co wcale nie oznacza, że jeśli nie masz grzywki, to będzie źle wyglądał. Nic bardziej mylnego! Zakładaj go do rozpuszczonych włosów, plecionych warkoczy czy też niskich kucyków. Najważniejsze, aby fryzura była ulokowana nad karkiem. To znacznie ułatwi Ci zakładanie nakrycia głowy. A jak nosić beret do krótkich włosów? W tej sytuacji najlepiej, aby były rozpuszczone, a nie spięte.

czarny beret damski

Jaki beret wybrać i jak go stylizować? Moda na sezon 2023/2024

W szafie każdej kobiety powinny znaleźć się ponadczasowe elementy garderoby, które nie wychodzą mody. Zaraz obok trencza, białej koszuli, jeansów czy małej czarnej, powinno znaleźć się miejsce na beret, będący doskonałym uzupełnieniem kreacji. Jak nosić beret? Wbrew pozorom to całkiem wdzięczny dodatek, który pasuje do wielu ubrań.

Jak nosić beret damski? Najprostsze stylizacje z beretem stworzysz, wybierając nakrycie głowy w czarnym kolorze. Czarny beret damski pasuje do wszystkiego. Możesz postawić tu na klasykę i zestawić go z czarną dzianinową sukienką, klasycznym trenczem i czarnymi czółenkami. Lubisz sportową elegancję? W takim razie włóż buty sportowe, czarne spodnie dzwony, t-shirt, kraciastą marynarkę, a całość uzupełnij czarnym beretem, który doda nutę elegancji.

eleganckie berety damskie

Beret w kratkę będzie doskonałym uzupełnieniem eleganckich outfitów. Zestaw je z czarnymi spodniami i koszulą albo elegancką bluzką. Całość uzupełnij czółenkami oraz skórzaną torebką w kolorze, występującym na berecie.

Jak nosić beret damski? Jeżeli lubisz wyróżniać się z tłumu, to zainwestuj w czerwony beret, który jest fenomenalnym dodatkiem do różnorodnych kreacji. Tu możesz zainspirować się stylizacjami głównej bohaterki serialu „Emily w Paryżu”. Jak nosić beret w czerwonym odcieniu? Z jeansami, czerwonym golfem oraz kraciastym płaszczem. Ciekawie będzie prezentował się również w towarzystwie małej czarnej, beżowego trenczu. Do tego obowiązkowo czerwone czółenka.

Bardzo fajnym rozwiązaniem są berety z perełkami. Taka subtelna ozdoba potrafi ożywić każdy look. Pamiętaj, aby pozostałe ubrania i dodatki były dość proste. To nakrycie głowy ma przykuwać uwagę.

jak nosić beret

Czy beret jest ciepły? Kiedy go nosić?

W sklepach znajdziesz francuskie berety, wykonane z różnorodnych materiałów. Dostępne są m.in.:

 • berety z kaszmiru,
 • beret wełniany,
 • berety filcowe damskie.

Dzięki różnorodności materiałów nakrycie głowy sprawdzi się nie tylko wiosna, ale również jesienią oraz zimą. Wystarczy tylko wybrać model na daną porę roku. Beret wełniany  Berety damskie jesienne są nieco lżejsze od modeli na zimę. Stanowią ciekawe uzupełnienie outfitu, a jednocześnie dają komfort cieplny. Jesienią idealnie sprawdzi się beret w panterkę, połączony z dzianinową sukienką i camelowym płaszczykiem. Do tego botki na słupku oraz listonoszka, w której pomieścisz najważniejsze rzeczy. Dla miłośniczek minimalizmu polecamy czarny beret damski albo beret w kratę. To eleganckie berety damskie, które odnajdą się w szykownych stylizacjach. Z kolei dla kobiet, które lubią niebanalne rozwiązania, polecamy kolorowe nakrycia głowy.

Modne berety damskie na zimę dobrze będą prezentowały się z wełnianym płaszczem. Możesz zainspirować się stylizacjami z popularnego serialu „Gossip Girl”. Jedna z głównych bohaterek, Blair Waldorf, nosiła go z sukienką, kryjącymi rajstopami, skórzanymi rękawiczkami oraz wełnianym płaszczem. Możesz postawić na stonowane barwy albo eksperymentować i łączyć barwy.

jak nosić beret francuski

Czy beret pasuje tylko do konkretnych fryzur?

Jaka fryzura do beretu? Tak naprawdę niemal każda. Modne berety możesz nosić, mając;

 • długie włosy,
 • krótkie włosy,
 • grzywkę,
 • proste włosy,
 • kręcone włosy, 
 • związane włosy,
 • rozpuszczone włosy.

A jak nosić beret do krótkich włosów? W tej sytuacji najlepiej, aby były rozpuszczone, a nie spięte.

jak nosić beret do krótkich włosów

Gdzie ubrać beret?

Jak nosić beret? Tutaj masz szerokie pole do popisu. Nakrycie głowy sprawdzi się na różne okazje. Z powodzeniem możesz go włożyć na co dzień, do pracy, zakupy z koleżanką czy też na uczelnie. Będą odpowiednie również jako uzupełnienie stylizacji na ważne uroczystości np. chrzciny.

Sprawdź również nasz poradnik: Jaka czapka do płaszcza damskiego?