Masz problem z wyblakłymi ubraniami? Zastanawiasz się, jak sprawić żeby czarne ubrania nie blakły w praniu, azaby zachowały głębię koloru? Dziś podpowiadamy!

jak sprawić żeby czarne ubrania nie blakły w praniu

Jak prać czarne ubrania?

Czerń to bardzo uniwersalny kolor. Fenomenalnie komponuje się ze wszystkimi barwami. Doskonale sprawdzi się zarówno na co dzień, jak i w eleganckiej, kobiecej odsłonie. Powszechnie przyjęło się, że w czarnych ubraniach każdy wygląda dobrze i że jest to najbezpieczniejszy kolor, kiedy nie masz pomysłu na to, co na siebie włożyć. Nieśmiertelna mała czarna to obowiązkowy element damskiej garderoby. Z kolei u panów nie może zabraknąć czarnych spodni i casualowego t-shirtu. Niestety czarne ubrania mają jedną wadę. Nieodpowiednia pielęgnacja ubrań może sprawić, że rzecz zszarzeje się lub spłowieje.

Na całe szczęście istnieje wiele sposobów na to, aby przedłużyć żywot czarnych ubrań, a także dokonać ich renowacji. Warto posiadać wiedzę w tym zakresie, ponieważ czerń nie wychodzi z mody. Jest modna niezależnie od pory roku czy trendów, jakie dominują w danym sezonie.

jak dbać o czarne ubrania

Aby ubrania nie straciły koloru, raz na jakiś czas zaleca się odświeżenie koloru poprzez stosowanie roztworu wody z octem w proporcji 12:1. Przed praniem namocz ubrania w roztworze z octu i dopiero wypierz.

Nie bez znaczenia jest odpowiednie suszenie. Przede wszystkim unikaj słońca, ponieważ przyśpiesza ono proces blaknięcia. Prasuj odzież w temperaturze, która przeznaczona jest do danej tkaniny. Zbyt wysoka może pozbawić ciuchy fasonu i blasku. Zawsze pracuj na lewej stronie!

Jak sprawić żeby czarne ubrania nie blakły w praniu?

Odpowiednie pranie ubrań, stosowanie się do podstawowych zasad, używanie odpowiednich środków pozwala wydłużyć ich życie. Jednocześnie sprzyja naturalnemu środowisku. Ponadto, oszczędzisz na ubraniach. Zamiast je wyrzucić, wystarczy o nie odpowiednio zadbać. To zgodnie z ideą zrównoważonej mody, gdzie liczy się jakość, a nie ilość. W końcu lepiej mieć kilka, wysokiej jakości ciuchów niż kilkanaście złej jakości, które po kilku praniach nadają się do wyrzucenia. Droższe, a tym samym lepszej jakości ubrania, staraj się traktować jako inwestycję w dobry wygląd, a nie jako wydatek.

Warto również przeczytać nasz artykuł 5 błędów, przez które możesz zniszczyć swoje ubrania, aby ich nie popełniać. Jak sprawić żeby czarne ubrania nie blakły w praniu? Stosuj się do kilku zasad:

Czarne ubrania pierz w niskiej temperaturze

Kluczowe jest pranie czarnych ubrań w niskiej temperaturze. Oczywiście przed praniem sprawdź metkę. Znajdziesz tam wszystkie wazne informacje takie jak temperatura prania, zalecany program – w pralce czy ręcznie, a także temperaturę prasowania. Uniwersalna temperatura to 40 stopni Celsjusza. I niech nie wydaje się, ze jest ona zbyt niska. W połączeniu z odpowiednio dobranymi środkami piorącymi poradzi sobie nawet z większymi plamami.

Dobierz odpowiednie środki piorące

Kolejnym ważnym aspektem jest dobór odpowiednich środków piorących. Najlepiej sprawdzą się płyny przeznaczone do ciemnych tkanin. Dzięki temu unikniesz blaknięcia tkaniny, przebarwień, a także białych małych plamek. Dodatkowo, płyn sprawia, ze ubrania się delikatniejsze i bardziej miękkie w dotyku. Na jego korzyść przemawia również piękny zapach ubrań po praniu.

Ustaw odpowiedni program

Barwnik w ciemnych ubraniach wypłukuje się wraz z kolejnymi praniami oraz przy intensywnych wirowaniu. Dlatego zaleca się, aby czarne rzeczy prać na krótszym programie niż w przypadku innych barw. Tym bardziej że czerń ma skłonność do odbarwień i przechodzenia w odcienie szarości.

jak prać czarne ubrania

Przed praniem odwróć ubrania na lewą stronę

Jak prać czarne ubrania? Odwracając je na lewą stronę. W ten sposób uchronisz je od powstania przebarwień, blaknięcia a także zmniejszysz ryzyko uszkodzeń mechanicznych ciuchów. Z kolei w przypadku odzieży z nadrukiem, w ten sposób sprawisz, że nadruk znacznie wolniej się spierze.