Wiosna to czas w którym przyroda i organizm po zimie budzi się do życia, potrzebujemy więcej siły, witamin i energii i tu z pomocą może nam przyjść właśnie sok z pokrzywy, dostępny w sklepie cosdlazdrowia. Dlaczego warto go pić? Na pytanie odpowie dietetyk Sylwia Witek z bloga sylwiawitek.pl.

Agnieszka Świst-Kamińska: Jakie są właściwości pokrzywy? 

Sylwia Witek: Pokrzywa i jej właściwości prozdrowotne, detoksykujące i wzmacniające są znane już od setek lat, a otrzymywane z niej produkty są wykorzystywane w różnych schorzeniach i dolegliwościach. Jedną z najbardziej znanych postaci pokrzywy jest pozyskiwany z niej sok. Najlepszym pod względem jakości jest sok wyciśnięty ze świeżych liści pokrzywy, zebranych, co istotne, w odpowiednim okresie – przed jej kwitnieniem (kwiecień, maj).

-Na co zwrócić uwagę podczas zakupu soku z pokrzywy?

-Jeśli decydujemy się na zakup gotowego soku z pokrzywy, warto zwrócić uwagę, na to jaką metodą został wyprodukowany. Jednym z najlepszych oferowanych na rynku soków, jest sok tłoczony z liści pokrzywy, pochodzący z certyfikowanych upraw i zawierający w swoim składzie 100% soku. Jest to produkt pasteryzowany. W porównaniu do np. nalewki jest bardziej skoncentrowany i nie zawiera wody, podobnie jak sok produkowany z koncentratu. Zawsze przed zakupem pamiętajmy o tym, że warto zwracać uwagę na skład i czytać uważnie etykiety, by poznać jakość kupowanego produktu i nie dać się “nabić” w przysłowiową “butelkę”.

-Jakie zastosowanie ma pokrzywa?

-Pokrzywa i pozyskiwany z niej sok mają szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej. Pokrzywa jest najbardziej znana z uwagi na właściwości detoksykujące i moczopędne. Oczyszcza organizm ze złogów pokarmowych i toksyn, przyczyniając się tym samym do poprawy wyglądu skóry. W efekcie znikają nieestetyczne wypryski, a skóra staje się bardziej promienna. Sok z pokrzywy to także bogactwo szybko przyswajalnego żelaza, dlatego dobrze sprawdzi się u osób z anemią i niską odpornością. Wpływa korzystnie na włosy, skórę i paznokcie, dzięki sporej dawce witamin i składników mineralnych, w tym m.in: magnezu, fosforu, siarki, potasu i krzemu, który jest bardzo istotnym składnikiem budowy włosów. Pokrzywa i sok z pokrzywy zawierają też wiele witamin,w tym głównie: witaminę A, K, E, B2 i C. Pokrzywa ma silne działanie antyhistaminowe. Zawiera duże ilości antyoksydantów, dzięki czemu może zmniejszać różnego rodzaju stany zapalne i alergie, a nawet redukować poziom stresu oksydacyjnego. Pokrzywa, stosowana zewnętrznie, jak i wewnętrznie, zmniejsza stany zapalne i bóle reumatyczne. Liczne badania potwierdzają jej skuteczność w walce z rakiem prostaty u mężczyzn. U pań natomiast zmniejsza ryzyko wystąpienia zakażeń w obrębie układu moczowego. Regularne picie soku z pokrzywy reguluje poziom cukru we krwi i jest jednym z naturalnych sposobów na walkę z cukrzycą typu 2.

-Jak pić sok z pokrzywy?

-W celu wzmocnienia i uodpornienia organizmu sok z pokrzywy należy pić 1 do 2 razy dziennie po 10 ml, a w przypadku anemii i niedoborów żelaza 2 do 3 razy dziennie po 10 ml. Można poprawić walory smakowe soku, dodając do niego nieduże ilości wody i miodu. Sok z pokrzywy działa nie tylko oczyszczająco i wzmacniająco, ale także bardzo mocno antyoksydacyjnie, przeciwalergicznie, przeciwzapalnie, dodaje sił i energii. Korzystnie wpływa też na wygląd skóry, włosów i paznokci. Dlatego jest idealnym produktem, uzupełniającym codzienną, zdrową dietę.