Wizyta w sądzie wiąże się przede wszystkim ze stresem, zwłaszcza jeśli to nasze pierwsze spotkanie w tym miejscu. W związku z tym nie mamy wiedzy, jak się zachować, a także, w co się ubrać. Dlatego dziś podpowiemy Wam, jak ubrać się do sądu i przedstawimy modowy savoir vivre dla Pań i Panów.
Odpowiedni strój do sądu — zasady i etykieta
Sąd to instytucja publiczna, będąca jednym z organów władzy. Bez względu na to, w jakiej roli procesowej się tam pojawiasz, musisz zadbać o odpowiednią prezencję, stosowną zarówno do miejsca, jak i charakteru sprawy. To niezwykle istotne, ponieważ sędzia, na podstawie Twojego wyglądu, wyrobi sobie zdanie o Tobie. Oczywiście najważniejsze są Twoje zeznania, ale warto zadbać o swój wizerunek, za pomocą którego zbudujesz swój autorytet i wzbudzisz zaufanie. Jak się ubrać do sądu na rozprawę?
- Postaw na strój formalny. Pamiętaj, że wizyta w sądzie jest wizytą oficjalną. W związku z tym, jeżeli występujesz w roli świadka lub strony, zadbaj o ubrania w stylu formalnym. Zrezygnuj z casualowych elementów garderoby takich jak spodnie dresowe, t-shirty czy bluzy z kapturem.
- Ubrania powinny być w stonowanych barwach. Unikaj zbyt wyrazistych kolorów. Paleta kolorów w stroju na rozprawę ogranicza się do takich barw jak granat, biel, beż, brąz oraz odcieni szarości.
- Strój do sądu ma być schludny i skromny. Panie powinny zrezygnować z dekoltów, odkrytych ramion oraz krótkich sukienek. Niedopuszczalne są bluzki na ramiączkach ani krótkie spodenki.
Jak się ubrać do sądu – porady dla mężczyzn
Niezależnie od tego, czy szukasz informacji na temat tego, jak się ubrać do sądu jako świadek czy strona, to obowiązują Cię podobne zasady ubioru.
Marynarka / Garnitur
Najlepszym rozwiązaniem jest uniwersalny model garnituru w granatowym kolorze. Z powodzeniem możesz postawić na zestaw koordynowany, czyli spodnie i marynarkę w innych kolorach, ale za to pasujących do siebie.
Koszula
Koszula powinna być biała lub błękitna.
Buty
Buty najlepiej eleganckie w czarnym lub brązowym kolorze. Sprawdzą się brogsy, oxfordy. Zapomnij o japonkach czy sandałach.
Co ubrać do sądu — wskazówki dla kobiet
Nie wiesz, jak się ubrać do sądu na sprawę rozwodową lub o alimenty? Odpowiedni strój do sądu ma być elegancki i minimalistyczny. Może to być sukienka, a także szykowna bluzka, a do tego spódnica lub spodnie. W sądzie nie eksponuj atutów swojej sylwetki. Nie zakładaj obcisłych ubrań.
Marynarka
Marynarka powinna sięgać co najmniej do linii bioder. Postaw na model w czarnym lub granatowym kolorze.
Sukienka
Możesz włożyć klasyczną sukienkę ołówkową albo tubę. Najważniejsze, aby sięgała do co najmniej kolan. Zrezygnuj zarówno z długości mini, jak i wersji maxi. Sukienki do kolan będą miały zbyt wieczorowy charakter.
Buty
A co z obuwiem? Jakie buty ubrać do sądu? Wybierz klasyczne modele, takie jak czółenka na obcasie, botki na słupku albo skórzane baleriny.
Czy strój do sądu należy dobrać do typu rozprawy i powodu naszej obecności?
Dobór odpowiedniego ubrania zależy również od roli procesowej, w jakiej występujemy, a także przedmiotu postępowania. Strój do sądu dla strony lub świadka będzie bardziej formalny niż dla obserwatora. Musisz jednak pamiętać, że w każdym przypadku stylizacja ma być skromna, schludna. Nie można sobie pozwolić na zabawę modą.
Jak się ubrać jako świadek
Zastanawiasz się, jak się ubrać do sądu jako świadek? W takiej sytuacji odpowiedni strój do sądu to stylizacja w stylu formalnym. Możesz włożyć garnitur z krawatem. Dobrym wyborem będą również eleganckie spodnie oraz koszula. Koszula może, ale nie musi być biała. Ważne, aby była wykonana z szykownego, gładkiego materiału. Warto zarzucić na siebie marynarkę, która doda oficjalnego charakteru. W efekcie będziesz prezentował się wiarygodnie. Jako świadek możesz również ubrać spodnie typu chino, koszulę, a na nią elegancki sweter. Taki zestaw to świetna alternatywa dla garnituru.
Jak się ubrać na sprawę rozwodową i alimentacyjną
Jak ubrać się do sądu na rozprawę o alimenty? W tej sytuacji jesteś jedną ze stron, dlatego obowiązuje Cię strój formalny lub business casual. Nasza pierwsza propozycja to garnitur w neutralnym kolorze. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie tutaj granat, ewentualnie garnitur w odcieniach szarości. Czarny garnitur sobie odpuść, ponieważ jest on zarezerwowany na wieczorowe uroczystości. Do garnituru dobierz błękitną koszulę oraz eleganckie półbuty. Jako dodatek sprawdzi się krawat.
A jak się ubrać do sądu na rozwód w stylu business casual? Garnitur zamień na spodnie oraz marynarkę nie od kompletu. Pamiętaj jednak, aby oba elementy tworzyły spójną całość i miały elegancki charakter. Przykładowo, włóż granatowe spodnie oraz szarą marynarkę. Do tego biała koszula.
Jak się ubrać jako obserwator?
Największą swobodę w kwestii ubioru mają osoby, będące obserwatorami. W takim przypadku strój do sądu nie musi być typowo formalny. Dobrze, jeśli wybierzesz garnitur i białą koszulę, jednakże nie jest on wymagany. Dopuszczalne jest zakładanie dżinsów, koszulek czy też swetrów. Jednak gdy zdecydujesz się na mniej formalny ubiór, koniecznie wybierz klasyczne modele o stonowanych barwach. Pamiętaj jednak, aby nie założyć krótkich spodenek! Buty najlepiej eleganckie, zapomnij o japonkach czy sandałach.
Dodaj komentarz