Wizyta w sądzie wiąże się przede wszystkim ze stresem, zwłaszcza jeśli to nasze pierwsze spotkanie w tym miejscu. W związku z tym nie mamy wiedzy, jak się zachować, a także, w co się ubrać. Dlatego dziś podpowiemy Wam, jak ubrać się do sądu i przedstawimy modowy savoir vivre dla Pań i Panów.

strój do sądu

Odpowiedni strój do sądu — zasady i etykieta

Sąd to instytucja publiczna, będąca jednym z organów władzy. Bez względu na to, w jakiej roli procesowej się tam pojawiasz, musisz zadbać o odpowiednią prezencję, stosowną zarówno do miejsca, jak i charakteru sprawy. To niezwykle istotne, ponieważ sędzia, na podstawie Twojego wyglądu, wyrobi sobie zdanie o Tobie. Oczywiście najważniejsze są Twoje zeznania, ale warto zadbać o swój wizerunek, za pomocą którego zbudujesz swój autorytet i wzbudzisz zaufanie. Jak się ubrać do sądu na rozprawę?

  1. Postaw na strój formalny. Pamiętaj, że wizyta w sądzie jest wizytą oficjalną. W związku z tym, jeżeli występujesz w roli świadka lub strony, zadbaj o ubrania w stylu formalnym. Zrezygnuj z casualowych elementów garderoby takich jak spodnie dresowe, t-shirty czy bluzy z kapturem.
  2. Ubrania powinny być w stonowanych barwach. Unikaj zbyt wyrazistych kolorów. Paleta kolorów w stroju na rozprawę ogranicza się do takich barw jak granat, biel, beż, brąz oraz odcieni szarości.
  3. Strój do sądu ma być schludny i skromny. Panie powinny zrezygnować z dekoltów, odkrytych ramion oraz krótkich sukienek. Niedopuszczalne są bluzki na ramiączkach ani krótkie spodenki.
 

Jak się ubrać do sądu – porady dla mężczyzn

Niezależnie od tego, czy szukasz informacji na temat tego, jak się ubrać do sądu jako świadek czy strona, to obowiązują Cię podobne zasady ubioru.

Marynarka / Garnitur

Najlepszym rozwiązaniem jest uniwersalny model garnituru w granatowym kolorze. Z powodzeniem możesz postawić na zestaw koordynowany, czyli spodnie i marynarkę w innych kolorach, ale za to pasujących do siebie.

Koszula

Koszula powinna być biała lub błękitna.

Buty

Buty najlepiej eleganckie w czarnym lub brązowym kolorze. Sprawdzą się brogsy, oxfordy. Zapomnij o japonkach czy sandałach.

jak się ubrać do sądu

Co ubrać do sądu — wskazówki dla kobiet

Nie wiesz, jak się ubrać do sądu na sprawę rozwodową lub o alimenty? Odpowiedni strój do sądu ma być elegancki i minimalistyczny. Może to być sukienka, a także szykowna bluzka, a do tego spódnica lub spodnie. W sądzie nie eksponuj atutów swojej sylwetki. Nie zakładaj obcisłych ubrań.

Marynarka

Marynarka powinna sięgać co najmniej do linii bioder. Postaw na model w czarnym lub granatowym kolorze.

Sukienka

Możesz włożyć klasyczną sukienkę ołówkową albo tubę. Najważniejsze, aby sięgała do co najmniej kolan. Zrezygnuj zarówno z długości mini, jak i wersji maxi. Sukienki do kolan będą miały zbyt wieczorowy charakter.

Buty

A co z obuwiem? Jakie buty ubrać do sądu? Wybierz klasyczne modele, takie jak czółenka na obcasie, botki na słupku albo skórzane baleriny.

jak się ubrać do sądu na rozprawę

Czy strój do sądu należy dobrać do typu rozprawy i powodu naszej obecności?

Dobór odpowiedniego ubrania zależy również od roli procesowej, w jakiej występujemy, a także przedmiotu postępowania. Strój do sądu dla strony lub świadka będzie bardziej formalny niż dla obserwatora. Musisz jednak pamiętać, że w każdym przypadku stylizacja ma być skromna, schludna. Nie można sobie pozwolić na zabawę modą.

Jak się ubrać jako świadek

Zastanawiasz się, jak się ubrać do sądu jako świadek? W takiej sytuacji odpowiedni strój do sądu to stylizacja w stylu formalnym. Możesz włożyć garnitur z krawatem. Dobrym wyborem będą również eleganckie spodnie oraz koszula. Koszula może, ale nie musi być biała. Ważne, aby była wykonana z szykownego, gładkiego materiału. Warto zarzucić na siebie marynarkę, która doda oficjalnego charakteru. W efekcie będziesz prezentował się wiarygodnie. Jako świadek możesz również ubrać spodnie typu chino, koszulę, a na nią elegancki sweter. Taki zestaw to świetna alternatywa dla garnituru.

Jak się ubrać na sprawę rozwodową i alimentacyjną

Jak ubrać się do sądu na rozprawę o alimenty? W tej sytuacji jesteś jedną ze stron, dlatego obowiązuje Cię strój formalny lub business casual. Nasza pierwsza propozycja to garnitur w neutralnym kolorze. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie tutaj granat, ewentualnie garnitur w odcieniach szarości. Czarny garnitur sobie odpuść, ponieważ jest on zarezerwowany na wieczorowe uroczystości. Do garnituru dobierz błękitną koszulę oraz eleganckie półbuty. Jako dodatek sprawdzi się krawat.

A jak się ubrać do sądu na rozwód w stylu business casual? Garnitur zamień na spodnie oraz marynarkę nie od kompletu. Pamiętaj jednak, aby oba elementy tworzyły spójną całość i miały elegancki charakter. Przykładowo, włóż granatowe spodnie oraz szarą marynarkę. Do tego biała koszula.

Jak się ubrać jako obserwator?

Największą swobodę w kwestii ubioru mają osoby, będące obserwatorami. W takim przypadku strój do sądu nie musi być typowo formalny. Dobrze, jeśli wybierzesz garnitur i białą koszulę, jednakże nie jest on wymagany. Dopuszczalne jest zakładanie dżinsów, koszulek czy też swetrów. Jednak gdy zdecydujesz się na mniej formalny ubiór, koniecznie wybierz klasyczne modele o stonowanych barwach. Pamiętaj jednak, aby nie założyć krótkich spodenek! Buty najlepiej eleganckie, zapomnij o japonkach czy sandałach.