Poprawiny są nieco mniej formalnym wydarzeniem od wesela. Mimo to obowiązuje schludny i szykowny strój. Jak się ubrać na poprawiny? Poznaj zasady savoir-vivre oraz męskie stylizacje dla gości.

jak się ubrac na poprawiny jako gość

Strój na poprawiny – savoir-vivre

Kiedy przygotowujesz się do uczestnictwa w poprawinach jako gość, warto zachować odpowiednią etykietę i dostosować swój strój do charakteru tego wydarzenia. Oto kilka zasad savoir-vivre dotyczących ubioru na poprawiny:

 1. Pamiętaj,  że strój ma być elegancki. Poprawiny są uroczystym wydarzeniem, dlatego warto ubrać się stosownie do okazji. W większości przypadków wymagany jest elegancki strój. Dlatego dobrze jest założyć garnitur lub dobrze skrojoną marynarkę z odpowiednimi spodniami. Wybierz koszulę o eleganckim kroju i dobrze dopasowaną do stroju.
 2. Unikaj nadmiernego ekstrawaganckiego stylu. Chociaż poprawiny mają charakter luźniejszy niż tradycyjne ceremonie ślubne, nadal należy unikać nadmiernie ekstrawaganckiego stylu. Zachowaj umiar w wyborze kolorów i wzorów, aby nie przyciągać zbyt dużo uwagi.
 3. Dopasuj stroju do pory roku i lokalizacji. Weź pod uwagę porę roku oraz miejsce, w którym odbywają się poprawiny. Wybierz odpowiednie tkaniny i kolory, które będą komfortowe i odpowiednie dla danej atmosfery. Na przykład, na poprawiny w letnie dni możesz wybrać jaśniejsze kolory i lżejsze materiały.
 4. Nie zapomnij o odpowiednich dodatkach. Dbałość o detale jest istotna. Wybierz odpowiednie dodatki, takie jak elegancki krawat, muszka, spinki do mankietów, zegarek czy dobrze skórzany pasek. Pamiętaj, że dodatki powinny harmonizować z resztą stroju i nie powinny dominować.
 5. Zwróć uwagę na schludność. Ważne jest, aby cały strój był schludny i odpowiednio dopasowany. Upewnij się, że ubrania są czyste, prasowane i bez widocznych uszkodzeń. Dbałość o szczegóły i schludność pomogą w stworzeniu eleganckiego wrażenia.

Jak się ubrać na poprawiny  – mężczyzna

Na poprawiny możesz wybrać nieco mniej formalny niż w przypadku wesela, ale nadal elegancki strój. Oto kilka sugestii dotyczących męskich stylizacji dla gości na poprawiny:

 1. Klasyczny garnitur. Jeśli na poprawiny chcesz zachować elegancję, możesz założyć klasyczny garnitur. Możesz wybrać nieco mniej formalny garnitur, na przykład złożony z marynarki i spodni w różnych kolorach lub z marynarką bez krawata. Dobierz do tego dobrze skrojoną koszulę i eleganckie buty. Możesz też zrezygnować z marynarki i nosić tylko koszulę z dobrze dopasowanymi spodniami.
 2. Koszula i szykowny sweter. Jeśli preferujesz nieco bardziej casualową stylizację, możesz założyć koszulę, a na nią zamiast marynarki elegancki sweter. Koszula może być biała lub w kolorze, który pasuje do reszty stroju. Dodaj do tego sweter w jednolitym kolorze lub w subtelny wzór. Kompletną stylizację uzupełnij eleganckimi spodniami i butami.
 3. Zestaw koordynowany. Alternatywą dla klasycznego garnituru będzie zestaw koordynowany, czyli zestaw, który składa się z marynarki oraz spodni. W przeciwieństwie do klasycznego stroju formalnego elementy są w innym kolorze, czyli marynarka jest np. granatowa, a spodnie w odcieniach szarości.
 4. Stylizacja w stylu smart-casual. Jeśli na poprawiny preferujesz luźniejszy i nieformalny look, możesz założyć stylizację smart-casual. Możesz połączyć dobrze skrojone spodnie typu chino z koszulą polo lub koszulą z dobrze dopasowanym swetrem. Dodaj do tego stylowe buty, takie jak mokasyny lub eleganckie sneakersy.
 5. Casualowy look z marynarką. Jeśli chcesz stworzyć nieformalną stylizację, możesz założyć marynarkę w połączeniu z innymi ubraniami casualowymi. Na przykład, nosząc dobrze dopasowaną marynarkę, możesz do niej dodać jeansy i dobrze skrojoną koszulę. Uzupełnij ten look o eleganckie buty lub mokasyny.

Pamiętaj, aby dostosować swój strój do charakteru poprawin oraz do własnego stylu i preferencji. Ważne jest, aby czuć się pewnie i komfortowo w wybranej stylizacji. Dbałość o detale, takie jak schludność i czystość ubrań, nadaje całości elegancki wygląd.

jak się ubrać na poprawiny

1. Zestaw koordynowany

2. Granatowy garnitur.

3. Garnitur w kratę.

Strój na poprawiny z garniturem w roli głównej

Jeśli masz zamiar założyć garnitur na poprawiny, pamiętaj o tym, aby:

 1. Dobrać odpowiednią koszulę. Wybierz dobrze skrojoną koszulę, która pasuje do koloru i stylu garnituru. Najbezpieczniejszym wyborem jest biała lub jasna koszula, która zapewni klasyczny i elegancki wygląd. Możesz także rozważyć koszulę w delikatny wzór lub pastelowe kolory, jeśli chcesz dodać odrobinę stylu.
 2. Wybrać odpowiedni krawat lub muszkę. Jeśli garnitur wymaga krawata, wybierz krawat w kolorze i wzorze, pasującym do całości stroju. Możesz wybrać klasyczny jednokolorowy krawat lub bardziej odważne wzory, w zależności od twoich preferencji. Jeśli wolisz muszkę, upewnij się, że jest dobrze związana i dobrze komponuje się z całością stroju.
 3. Dodać eleganckie dodatki. Drobne dodatki mogą dodać wyrafinowania do twojej stylizacji. Spinki do mankietów, elegancki zegarek, skórzany pasek czy kieszonkowy kwiatek to detale, które warto uwzględnić przy kompletowaniu stylizacji. Pamiętaj, że dodatki powinny być dobrze dobrane i harmonizować z całością.
 4. Wybrać odpowiednie buty. Dobrze dobrana para butów jest nieodłącznym elementem eleganckiej stylizacji. Wybierz skórzane oxfordy, derby w kolorze pasującym do garnituru. Najbezpieczniejsze będą odcienie brązu lub czerń. Upewnij się, że buty są czyste, dobrze wypastowane i w dobrym stanie.
 5. Zadbać o detale. Pamiętaj o drobnych detalach, które pomogą podkreślić elegancję twojej stylizacji. Zadbaj o dobrze wyprasowany garnitur, schludne włosy, czyste paznokcie i ogólny porządek w wyglądzie. Wszystko to przyczyni się do stworzenia kompletnego i eleganckiego wizerunku.

Męska stylizacja na poprawiny- zestaw koordynowany

Jak się ubrać na poprawiny, jeśli nie przepadasz za noszeniem garnituru? Postaw na zestaw koordynowany. Na poprawinach możesz zdecydować się na beżowe chinosy i bordową marynarkę. Najważniejsze, aby oba elementy pasowały do siebie kolorystycznie. Wybierając dodatki, również zadbaj, aby były spójne z całością.

Do szarej marynarki będą odpowiednie spodnie w kolorze zielonym, beżowym, niebieskim, granatowym. Z kolei do beżowej marynarki możesz założyć spodnie szare, brązowe, granatowe i zielone. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś sięgnął po wzorzystą marynarkę. Dobierz do niej spodnie w jednym kolorze, który znajduje się na marynarce.

strój na poprawiny

Jak się ubrać na poprawiny? Męska stylizacja z męską koszulą

Jeśli chodzi o stylizacje męskie na poprawiny z koszulą w roli głównej, istnieje wiele możliwości. Oto kilka propozycji, które mogą Cię zainspirować:

 1. Klasyczny look: Wybierz dobrze skrojoną, białą koszulę i połącz ją z dobrze dopasowanym garniturem w kolorze czarnym, granatowym lub szarym. Dodaj elegancki krawat, idealnie dobrany do koloru koszuli, i wybierz eleganckie buty. Taki klasyczny look zawsze wygląda stylowo i nadaje się na uroczyste okazje.
 2. Look casual-elegancki: Jeśli preferujesz mniej formalny styl, możesz połączyć koszulę w kolorze pastelowym, takim jak różowy, niebieski lub fioletowy, z dobrze skrojonymi spodniami w kolorze granatowym, szarym lub khaki, a z marynarki zrezygnować. Dodaj szykowne buty, takie jak loafery lub derby. Ten look jest bardziej swobodny, ale nadal elegancki.
 3. Stylizacja retro: Postaw na koszulę w geometryczne lub kolorowe wzory, na przykład w stylu vintage. Połącz ją z dobrze dopasowanymi spodniami w kolorze czarnym lub granatowym. Dodaj do tego modne akcesoria, takie jak kolorowy krawat, spinki do mankietów czy kapelusz w stylu retro. Z pewnością wyróżnisz się z tłumu!
 4. Look casual z koszulą denimową: Jeśli preferujesz bardziej casualowy styl, wybierz koszulę denimową i połącz ją z chinosami lub jeansami w odcieniu ciemnym. Możesz rozpiąć koszulę na kilka guzików i dodać do tego lekką marynarkę w kontrastowym kolorze. Ten look jest swobodny, ale nadal stylowy.

męska stylizacja na poprawiny

Pamiętaj, aby dobrać pozostałe elementy stylizacji, takie jak buty, pasek, zegarek i dodatki, które będą harmonizować z całością stroju. Dbałość o detale sprawi, że twoja stylizacja będzie kompletna i stylowa.

*wpis zawiera linki afiliacyjne