Szkoła Damskiego i Męskiego Stylu miała przyjemność przeprowadzić szkolenie dla kadry UJ. Uczestnicy mieli okazję poznać najważniejsze cechy dobrego wykładowcy oraz najważniejsze informacje o wystąpieniach publicznych.

cechy dobrego wykładowcy

Szkolenie dla kadry Uniwersytetu Jagielońskiego — czego uczyliśmy

Style Coach i Cool Hunter, Agnieszka Świst-Kamińska poprowadziła szkolenie dla kadry dydaktycznej uniwersytetu Jagiellońskiego z wystąpień publicznych, technik modulacji głosu oraz technik oddechowych. Umiejętność wystąpień publicznych jest bardzo istotna i niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim:

 • jest niezwykle pomocne w karierze zawodowej – dla kadry dydaktycznej zdobycie podstawowych, jak zaawansowanych umiejętności z wystąpień publicznych jest bardzo ważne. Im lepiej opanowane, tym łatwiej prowadzić zajęcia. Pamiętaj, że to, w jaki sposób się zaprezentujesz, zadecyduje o Twoim profesjonalizmie oraz szacunku ludzi wobec Ciebie.
 • zmniejsza stres – wiele osób stresuje się wystąpieniami publicznymi. Wbrew pozorom nie dotyczy to nowicjuszy, ale również osoby, które na co dzień mają do czynienia z wystąpieniami. W przypadku kadry wystarczy, że przyjdzie nowa grupa, a już może pojawić się stres,
 • pomaga w interesach – nawet jeżeli wykładowca ma ogromną wiedzę, to nie ma to znaczenia, jeżeli nie będzie umiał zaprezentować siebie i w odpowiedni sposób przekazać swoją wiedzę. Nie bez znaczenia pozostaje również jasne i przekonujące przemawianie do swoich pracowników, inwestorów, klientów, a także i opinii publicznej,
 • poprawia wizerunek — ludzie oceniają tak samo uczelnię, jak i produkty, markę, firmy na podstawie osób, które ją reprezentują. Jeżeli kadra dydaktyczna robi dobre wrażenie, to uczelnia również będzie pozytywnie odbierana.

Nieodłącznym elementem wystąpień publicznych jest prezentacja, która przyczynia się do sukcesu wystąpienia. Powinna być atrakcyjna, przejrzysta i zawierać najważniejsze informacje dotyczące tematu wystąpienia.

dobry wykładowca najważniejsze cechy

Najważniejsze cechy dobrego wykładowcy

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że efektywność zdobytych umiejętności i przekazania wiedzy zależy przede wszystkim od sposobu nauczania, a także formy prowadzenia zajęć przez wykładowcę. Jakie są cechy dobrego wykładowcy? Przede wszystkim:

 • odpowiedzialność,
 • sumienność,
 • pracowitość,
 • wysoka kultura osobista,
 • poczucie humoru.

W kwestii umiejętności podstawą jest umiejętność:

 • nawiązywania kontaktu,
 • prowadzenia dyskusji,
 • umiejętność organizowania, a także kierowania grupą ludzi,
 • skutecznego przekazywania informacji.