Szkoła Męskiego i damskiego Stylu miała przyjemność uczestniczyć w niezwykłym projekcie. Tym razem była to terapia zajęciowa dla osób dorosłych niepełnosprawnych w formie warsztatów, prowadzonych przez Agnieszkę Świst-Kamińską.

terapia zajęciowa

Co to jest terapia zajęciowa?

Terapia zajęciowa jest jedną z metod rehabilitacji, stosowaną u osób dorosłych niepełnosprawnych, której celem jest przywrócenie, rozwój lub utrzymanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania w codziennym życiu. Skupia się na różnych dziedzinach życia, takich jak umiejętności związane z dbałością o siebie, poprawą wizerunku oraz usamodzielnieniem jednostki.

Warto podkreślić, że terapia jest indywidualnie dostosowana do potrzeb i możliwości każdej jednostki. Terapeuci zajęciowi pracują z osobami dorosłymi, uwzględniając ich zdolności, zainteresowania i cele, które chcą osiągnąć. Dzięki temu terapia staje się spersonalizowanym procesem, mającym na celu maksymalne wsparcie i rozwój każdej osoby niepełnosprawnej.

5 korzyści, jakie daje terapia zajęciowa

Terapia zajęciowa stanowi niezwykle istotny element rehabilitacji osób dorosłych niepełnosprawnych. W formie warsztatów terapeutycznych umożliwia ona rozwijanie umiejętności, wzmacnianie niezależności oraz integrację społeczną. Dzięki różnorodnym zajęciom, osoby dorosłe niepełnosprawne mają możliwość rozwoju swoich zdolności, podnoszenia jakości życia oraz odkrywania własnych pasji i zainteresowań. W tym artykule przyjrzymy się zaletom terapii zajęciowej w formie warsztatów dla osób dorosłych niepełnosprawnych.

1. Rozwój umiejętności społecznych. Podczas zajęć uczestnicy rozwijają umiejętności społecznych poprzez interakcję z innymi uczestnikami i terapeutami. Zajęcia grupowe, gry zespołowe, projekty współpracy i inne aktywności społeczne pozwalają uczestnikom terapii na naukę komunikacji, współpracy, rozwiązywania problemów i radzenia sobie w grupie.
  2. Poprawa funkcjonowania fizycznego. Terapia zajęciowa może obejmować różnorodne aktywności fizyczne, takie jak gimnastyka, zajęcia ruchowe, rehabilitacja, taniec czy sporty adaptacyjne. Te działania pomagają uczestnikom terapii poprawić siłę mięśni, koordynację, równowagę, elastyczność i ogólną sprawność fizyczną.
  3. Wzmacnianie umiejętności życiowych. Zajęcia wspierają rozwój umiejętności życiowych, takich jak samoobsługa, planowanie czasu, zarządzanie finansami, umiejętność korzystania z transportu publicznego, jak i również inne praktyczne umiejętności codziennego życia. Uczestnicy terapii mają możliwość nauki samodzielnego gotowania, prania, sprzątania, zakupów, a także innych czynności. Każda umiejętność przyczynia się do ich niezależności, a także samodzielności.
  4. Promowanie samowystarczalności. Zajęcia stawiają na rozwój umiejętności, które pozwalają osobom niepełnosprawnym na bycie samowystarczalnymi. Poprzez naukę praktycznych umiejętności związanych z zatrudnieniem, takich jak pisanie CV, szukanie pracy, rozwijanie umiejętności zawodowych i organizacja zadań, a także dbania o siebie i swój wizerunek, uczestnicy terapii są przygotowywani do wejścia na rynek pracy  samodzielnego zarabiania.
  5. Poprawa jakości życia. Terapia zajęciowa przyczynia się do poprawy jakości życia osób dorosłych niepełnosprawnych poprzez stymulowanie aktywności, kreatywności, zdolności poznawczych, jak i również emocjonalnych. Działania terapeutyczne pozwalają uczestnikom terapii doświadczać sukcesów, budować poczucie własnej wartości, rozwijać swoje pasje, a także zainteresowania, co przekłada się na większą satysfakcję i satysfakcję z codziennego życia.

Terapia zajęciowa — warsztaty z wizerunku

Założycielka Szkoły Damskiego i Męskiego Stylu, Agnieszka świst-Kamińska, prowadziła terapię w postaci warsztatów z dbania o siebie oraz wizerunku. Takie zajęcia niosą za sobą wiele korzyści:

1. Umiejętności związane z dbałością o siebie. Jednym z założeń terapii zajęciowej jest wspieranie rozwoju umiejętności związanych z codziennymi czynnościami, takimi jak ubieranie się, kąpanie, jedzenie, a także utrzymanie higieny osobistej. Poprzez różnorodne zajęcia, takie jak trening umiejętności motorycznych, nauka samodzielnego ubierania się, jak i korzystanie z narzędzi i przyborów, osoby dorosłe niepełnosprawne zyskują większą niezależność i samodzielność w codziennym funkcjonowaniu.
  2. Poprawa wizerunku i samooceny. Terapia zajęciowa ma również pozytywny wpływ na poprawę wizerunku i samooceny osób dorosłych niepełnosprawnych. Poznanie postaw, związanych z wizerunkiem, odpowiednim ubiorem, a także komunikacją to cenne doświadczenie. To z kolei wpływa na podniesienie poczucia własnej wartości, wzmacniając pewność siebie, jak i również  zadowolenie z osiągniętych rezultatów.
  3. Usamodzielnienie i integracja społeczna. Warsztaty stawiają również nacisk na rozwój umiejętności społecznych, które są istotne dla pełnego uczestnictwa w życiu społecznym. Poprzez udział w grupowych zajęciach terapeutycznych, osoby dorosłe niepełnosprawne mają szansę nawiązywania kontaktów, współpracy i rozwijania umiejętności komunikacyjnych. Wspólne wyzwania, gry zespołowe czy projekty grupowe pozwalają na rozwijanie umiejętności pracy w grupie, empatii, a także zrozumienia dla innych.

Podobne zajęcia prowadziliśmy w Brzegu Dolnym.