Makijaż biznesowy to nieodłączny element biznesowego wizerunku. Jaki powinien być makijaż do pracy w biurze, a jak się umalować na rozmowę kwalifikacyjną albo na obronę? Dziś podpowiadamy.

makijaż biznesowy zasady

Makijaż a profesjonalny wizerunek

Odpowiednio dobrany strój, gestykulacja, zachowanie, sposób poruszania się, tembr głosy i zapach to jedne z wielu elementów wizerunku, które wpływają na odbiór naszej osoby u innych. Umiejętne oraz świadome zażądanie swoim wizerunkiem jest niezwykle przydatne nie tylko w życiu prywatnym, ale również w biznesie, ponieważ ułatwia osiągnięcie sukcesu.  Zaledwie pierwsze cztery sekundy spotkania decydują o tym, jak nasz rozmówca nas postrzega, o czym pisałyśmy we wpisie: Wizerunek jako narzędzie komunikacji. Profesjonalny wizerunek biznesowy to element pierwszego wrażenia, które często decyduje o konkretnych postawach klienta. Z tego względu musi:

  • wzbudzać zaufanie,
  • wskazywać na kompetencje oraz profesjonalizm,
  • wskazywać na wiarygodność, solidność oraz odpowiedzialność,
  • być spójny z wizerunkiem pracodawcy.

W pierwszej kolejności osoba ta zwraca uwagę na to, jak wyglądamy, mając na uwadze nie tylko poszczególne elementy garderoby, ale również makijaż, fryzurę, a nawet i manicure. Dlatego należy zadbać o każdy z tych czynników. Dziś skupimy się na tym, czym jest makijaż biznesowym i jego charakterystyką.

Makijaż biznesowy ma delikatne podkreślić urodę, a jednocześnie zamaskować mankamenty, takie jak np. cienie pod oczami. Kluczem do sukcesu jest umiejętność zachowania umiaru, wybory odpowiednich kolorów, a także postawienie na trwałość. – mówi Agnieszka Świst-Kamińska.

Charakterystyka makijażu biznesowego – 5 zasad

Makijaż dopełnia stylizację, a także bardzo dużo o nas mówi. Tym bardziej że rozmówca skupia uwagę właśnie na naszej twarzy. Zarówno jakość wykonania makijażu, jak i jego schludność są informacją o nas samych. Świadczą o kreatywności, pewności siebie, a także szacunku dla otoczenia. Dlatego zadbaj o to, aby wyglądać na osobę dbająca o siebie i kompetentną. Osiągniesz to, stosując się do kilku podstawowych zasad.

Odpowiednia pielęgnacja

Zanim wykonasz makijaż biznesowy, połóż duży nacisk na pielęgnację oraz nienaganny stan skóry. Tylko tak przygotowana twarz, będzie odpowiednią bazą do nałożenia kosmetyków.

Znajdź złoty środek

Makijaż biznesowy ma być naturalny. Tak, jak wspomniałyśmy, jego zadaniem jest podkreślenie urody, ukrycie mankamentów w postaci cieni pod oczami. Twarz ma być czysta i o jednolicowym kolorycie. Z tego względu zadbaj o to, aby kolor podkładu był idealnie dopasowany do koloru Twojej skóry. Dzięki temu unikniesz niepożądanego efektu maski. Warto zainwestować również w dobry korektor pod oczy, szczególnie gdy masz problemy z sińcami pod oczami.

Nie zapomnij o ustach. Według psychologii makijażu podkreślenie aparatu mowy, a więc ust, jest świetnym sposobem na skuteczny przekaz informacji. Okazuje się, że rozmówca skupia uwagę na pomadce na ustach, a tym samym słucha uważniej i bardziej się angażuje. Pamiętaj jednak, że usta mają być subtelne i naturalne. Doskonale sprawdzą się pomadki w odcieniach jasnego różo oraz w tonacji beżowej.

makijaż biznesowy charakterystyka

Zadbaj o trwałość makijażu

Nie bez znaczenia jest trwałość make up. W końcu ma wytrzymać co najmniej 8 godzin. Tu doskonale sprawdzi się baza pod cienie, która dodatkowo zapobiega zbieraniu się kosmetyku w załamaniu powieki. Staraj się stosować produkty wysokiej jakości, które są trwałe, a jednocześnie wydajne.

Dopasuj makijaż do okazji

Makijaż do racy w biurze będzie się różnił od tego na spotkanie biznesowe, prezentacje w sali konferencyjnej czy na elegancki bankiet. Makijaż oraz jego intensywność zawsze staraj się dopasować do okazji.

Stosuj się do dress code i wewnętrznych zasad

Nie każda firma ma rygorystyczny zbiór zasad. Niektóre pozwalają na nieco więcej swobody zarówno w kwestii ubioru, jak i makijażu. Zapoznaj się z zasadami i stosuj się do nich.

Makijaż na co dzień do biura

Jeżeli chodzi o makijaż do pracy w biurze, to tu należy stosować się do zasady — mniej znaczy więcej. Podkreśl swoje naturalne atuty i zamaskuj wszelkie niedoskonałości, używając odpowiedniego podkład oraz korektora. Makijaż oczu do pracy należy wykonać w neutralnych odcieniach brązów, szarości oraz beżów. Można użyć tuszu do rzęs, starannie je rozdzielając. Po nałożeniu maskary dodatkowo przeczesz rzęsy cystą szczoteczką, aby uniknąć ich sklejenia, co prezentuje się nieestetycznie. Zadbaj również o brwi. Wyreguluj je,  a ich kształt dopasuj do kształtu Twojej twarzy. Do wykonania makijażu na co dzień przydadzą Ci się następujące produkty:

  • krem BB lub delikatny podkład w odcieniu Twojej skóry,
  • Korektor pod oczy,
  • kredka lub żel do brwi oraz pędzelek do ich wyczesania,
  • cienie do powiek w neutralnych barwach,
  • czarny tuszu do rzęs,
  • pomadka w naturalnym kolorze.

W firmach, w których panują mniej rygorystyczny dress code, można pozwolić sobie na użycie odważniejszej kolorystyki. Natomiast nadal obowiązuje zasada, że makijaż powinien być dyskretny i elegancki.

makijaż biznesowy

Makijaż na rozmowę kwalifikacyjną

Makijaż na rozmowę o pracę rządzi się takimi samymi zasadami jak makijaż do pracy w biurze. Ma być lekki oraz świeży. Bezwzględnie unikaj makijażu w mocnych kolorach. Nie podkreślaj byt mocno oczu. Mocny makijaż sprawi, że zostaniesz potraktowana niepoważnie i odebrana jako osoba nieprofesjonalna. Pamiętaj, że rozmowa o pracę to nie randka. Twoim zadaniem nie jest uwieść rekrutera, a przekonać go, że jesteś odpowiednią osobą na aplikowane stanowisko. Z tego względu pod żadnym pozorem nie maluj ust czerwoną szminką, która jest bardzo kokieteryjna!

Precyzyjnie nałożone cienie oraz podkład, prawidłowo wytuszowane rzęsy,  są gwarancją tego, że nasz wizerunek, w połączeniu z odpowiednio dobraną kreacją, będzie bardziej profesjonalny. Makijaż biznesowy, choć jest elementem dodatkowym, to sprawia, że wizerunek jest postrzegany jako bardziej wiarygodny.  Make up, odpowiednio dobrana garderoba oraz przygotowanie merytoryczne jest podstawą na rozmowie kwalifikacyjnej i zwiększa szanse otrzymania pracy.

Makijaż na obronę

Makijaż na obronę, tak, jak i cała stylizacja, powinien być stonowany. Zrezygnuj z mocnych kolorów na rzecz klasycznych, bazowych barw. Podkład dopasuj do potrzeb swojej skóry oraz jej kolorytu. Jeżeli chcesz użyć cieni do powiek, użyj odcieni brązu. Usta pomaluj pomadką w kolorze zbliżonym do koloru Twoich ust, ewentualnie możesz użyć bezbarwnego błyszczyka.