Liban jest niewielkim, ale pełnym kontrastów krajem. Począwszy od niebieskich klimatów Morza Śródziemnego, pełnej zieleni doliny Bekaa i jałowych wzgórz do kwitnących gajów cytrusowych. Ten wąski, przybrzeżny kraj basenu Morza Śródziemnego przyciąga nie tylko bogatym dziedzictwem kulturowym, ale także sięgającymi starożytności tradycjami winiarskimi.

Ruiny Baalbek w dolinie Bekaa to nic innego, jak pozostałości wspaniałego fenickiego miasta poświęconego bogowi Baal – w jego sercu leży świątynia Bachusa poświęcona bogowi wina. Jest to starożytna winnica – winorośl była tu uprawiana od tysięcy lat.

lw

W Libanie istnieje około 1400 hektarów winnic, uprawianych w idealnym klimacie – długie ciepłe lata, chłodne, ale wolne od mrozów zimy, z obfitym źródłem naturalnej wody z topniejącego śniegu z gór. To wszystko powoduje, że ten piękny kraj wytwarza jedne z najbardziej dystyngowanych win czerwonych na świecie.

Gaston Hochar założył Chateau Musar w Ghazir w 1930 roku. Obchodząca w 2010 roku swoje 80-lecie firma jest wciąż małym, rodzinnym biznesem, ale znanym na całym świecie ze swoich długowiecznych, unikatowych w smaku win.

mus

Czerwone Chateau Musar jest kompozycją odmian Cabernet Sauvignon, Cinsault i Carignan ze starych krzewów. Po fermentacji wino dojrzewa przez 3 lata w kadziach i beczkach z francuskiego dębu Nevers. Po zabutelkowaniu dojrzewa w piwnicach chateau przez kolejnych 6-7 lat zanim trafi do sprzedaży.

Wina nie są klarowane, tylko delikatnie filtrowane. Nawet użycie siarczanów (powszechnych w produkcji win jakościowych) jest ograniczone do minimum. Białe Musar wytwarzane jest w mikroskopijnych ilościach z lokalnych odmian Merwah i Obaideh, z podobnym pietyzmem i troską o detale, których efektem są długowieczne, niezwykle charakterystyczne w smaku wina.

sm

Potomek założyciela, Serge Hochar, (Man of the Year 1984 miesięcznika Decanter) nie szuka w swoich winach wyimaginowanych aromatów owoców.

„Najważniejsze, żeby wino do mnie mówiło o miejscu z którego pochodzi. Jeśli moje wino nie mówi do mnie, przestaję je pić. Nie interesują mnie wina, które zabiła technologia, chcę takich, które wibrują, tych prawdziwych.”

Rozpoznawana na świecie, charyzmatyczna postać właściciela, mała produkcja i niezwykła długowieczność win Chateau Musar (sięgająca zdecydowanie ponad 60 lat) powodują, że wina cieszą się dużym zainteresowaniem – tak kolekcjonerów (dla swoich walorów degustacyjnych) jak i inwestorów (ze względu na wysoki wzrost wartości).

Przykładowe ceny pokazujące wzrost wartości czerwonego Musar wraz upływem czasu i malejącą liczbą dostępnych butelek (dane Liv-ex- Benchmark Market Price 26.09.2014, jakość wskazanych roczników jest absolutnie porównywalna).

Chateau Musar 1995             525 funtów za skrzynkę 12 butelek

Chateau Musar 1985             1 350 funtów za skrzynkę 12 butelek

Chateau Musar 1975             2 300 funtów za skrzynkę 12 butelek

Piotr Kamecki | Wine Taste by Kamecki