Decydując się na zakup koszuli, zwracamy uwagę na fason, rodzaj materiału oraz wzór. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na kołnierzyk, który stanowi istotny element. W modzie męskiej wyróżniamy co najmniej kilka rodzajów, które pasują na inne okazję i wymagają dopasowania innych dodatków. Dziś podpowiadamy, który typ kołnierza należy wybrać w zależności od okoliczności.

SPREAD:

Kołnierzyk spread ma skrócone wyłogi, które nie chowają się pod klapami marynarek. Spopularyzował go w latach 60. John F. Kennedy.

CLASSIC:

Klasyczny i najpopularniejszy rodzaj kołnierza. Wyłogi umieszczone są dość blisko siebie, z noskami skierowanymi ku dołowi. Do kołnierza tego typu pasuje każdy rodzaj wiązania krawatu.

BUTTON DOWN:

To najbardziej swobodny fason, noszony do stylizacji nieformalnych. Nie trzeba do niego dobierać dodatku w postaci krawata lub muchy. Swego czasu służył do gry w polo i stanowił nieodłączny element ubioru amerykańskich studentów.

MANDARIN:

Kołnierz ten to rodzaj sztywnej stójki z zaokrąglonymi rogami.

PINNED:
Pin-collar jest synonimem dżentelmena. Nadaje koszuli elegancji, uroku i niepowtarzalnego charakteru.

WINGTIP:

Wingtip charakteryzuje się najwyższym stopniem formalności. Nosi się go na uroczystości, gdzie obowiązuje zasada ubioru white tie / black tie. Należy pamiętać, że do wingtip dopuszczalna jest mucha, nigdy krawat!

TAB:

Kołnierz tab ma na celu wyeksponowanie krawata poprzez uniesienie go do góry podpiętą pod spodem patką. Ostatnimi czasy wylansował go James Bond w „Skyfall. Ten typ wymaga idealnie dobranego krawata i odpowiedniego węzła.

CLUB:

Kołnierzyk club, inaczej klubowy, ma casualowy, nieformalny charakter. Dobrze komponuje się z wąskim krawatem o wąskim węźle. Świetnie łączy się ze sportową marynarką i jeansami.

CONTRAST:

To rodzaj kołnierza, który jest wykonany z kontrastującej tkaniny. Najczęściej kołnierzyki są białe lub niebieskie, choć możliwa jest dowolna kombinacja kolorów. Zazwyczaj kołnierzyk jest w tym samym kolorze z mankietami.

Chcesz poznać tajniki łączenia kolorów? Jak sprawnie dobrać dodatki? Jaki rodzaj kołnierzyka wybrać? Zapraszamy na pełne szkolenie z tego zakresu. Więcej informacji znajdziecie na  stronie Szkoły Męskiego Stylu: http://szkolameskiegostylu.pl .