Panowie często odkładają planowanie kreacji na ostatnią chwilę. Wychodzą bowiem z założenia, że zawsze coś się założy. Oczywiście to błędne myślenie, ponieważ na wyjątkowe wydarzene czy wyjście należy ubrać się nienagannie.

Choć Panowie posiadają znacznie mniejsze możliwości stworzenia oryginalnej stylizacji w porównaniu do Pań, to i tak mogą wybrać strój, który będzie się wyróżniał. Panowie, którzy wybierają się na bal z prawdziwego zdarzenia, powinni pamiętać o prostocie, klasyce i właściwym tonowaniu stroju. Ma być klasycznie i elegancko. Dzięki temu oprócz wyczucia stylu, pokażecie modowy takt. Dziś przedstawiamy Wam trzy warianty męskiej elegancji.

Frak

Frak to najbardziej elegancki strój męski, który podkreśla kontrastowe zestawienie czerni i bieli. Składa się z czarnej bądź ciemnogranatowej marynarki frakowej z wyłogami zamkniętymi, pokrytymi jedwabiem oraz sześcioma guzikami z przodu, dwoma z tyłu i czterema na każdym rękawie. Spodnie są w tym samym kolorze i z tego samego materiału co marynarka. Nie mają mankietów, tylko lampasy na szwach bocznych. Jeśli mają być podtrzymane to tylko szelkami, nigdy paskiem. Do kompletu jest biała kamizelka. Do fraku dobierz białą koszulę z kołnierzykiem stójkowym łamanym i pojedynczym mankietem oraz białą muszkę. Obowiązkowo postaw na czarne, lakierowane buty.

frak

Smoking

Drugi wariant to smoking, który stanowi nieprzemijającą ikonę szykownego mężczyzny i obecnie jest najbardziej popularnym strojem uroczystym. Marynarka jest czarna bądź ciemnogranatowa, jednorzędowa z jednym guzikiem z przodu i czterema na każdym rękawie pokrytymi tym samym jedwabiem co wyłogi. Spodnie są wykonane z tego samego materiału co marynarka, nie mają mankietów. Koszula, tak jak w przypadku fraku, winna być biała. Pamiętaj również, że decydując się na smoking należy wybrać muchę w kolorze czarnym lub granatowym, bowiem nie można zastąpić jej krawatem! Jeśli chcesz urozmaicić strój, możesz zdecydować się na białą poszetkę lub zamienić ją na żywy kwiat, przycięty do odpowiedniego rozmiaru. Buty koniecznie czarne, lakierowane. W przeciwieństwie do fraku, można postawić na męskie akcesoria w postaci zegarka z czarnym paskiem.

smoking

Garnitur

Trzecia opcja to klasyczny, czarny garnitur. Pamiętajcie o tym, aby był dobrze skrojony i dopasowany. Jaką koszulę wybrać?  Stawiając na elegancję, wybiera się tradycyjną biel. Jeśli chcecie nieco urozmaicić strój, dopasujcie bardziej ekstrawaganckie spinki, z akcentem kolorystycznym. Skoro jesteśmy przy koszuli, to warto również wspomnieć o dodatkach, o które należy zadbać. I tu pojawia się pytanie – muszka czy krawat? Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Krawat jest klasyczny i pospolity, także chętnie sięgają po niego miłośnicy klasyki. Natomiast jeśli chcesz wyróżnić się z tłumu, postaw na muszkę. Wróciły one do łask i obecnie dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych.

garnitur meski

Co wybrać na sylwestra?

WSpędzając sylwestra w gronie znajomych bądź rodziny, zadbaj oto, aby nie było przeciętnie. Zrezygnuj z luźnego, codziennego strój, a klasyczny, czarny garnitur zostaw w szafie, żeby nie było zbyt oficjalnie. Jak w przypadku stroju na bal – wybierz koszulę, ale tym razem bez krawata i muchy. W tym wypadku nie koniecznie ma być ona biała. Jeśli chodzi o dół wybierz spodnie w kolorze. Pamiętajcie jednak, aby wybrać elegancki fason, a nie jeansy, w których chodzicie na co dzień. Uzupełnieniem takiego mniej formalnego stroju będzie marynarka w kolorze.

Przeczytaj również: Jak dobrać marynarkę męską? Na co zwrócić uwagę w przymierzalni?

koszule marynarki spodnie