Męska kamizelka to element garderoby, który przez lata był zapomniany. Na szczęście moda lubi powracać i kamizelka od wielu sezonów stanowi jeden z najgorętszych trendów. Wbrew pozorom to bardzo wdzięczne ubranie, które stanowi dodatek do wielu różnych outfitów. Sprawdzi się zarówno w casualowych zestawach, tych w miejskim stylu, jak i formalnych. Najważniejsze jest dobranie odpowiedniego fasonu do typu swojej sylwetki oraz okazji, na jaką chcesz ją ubrać.

jak nosić męską kamizelkę

Jak nosić kamizelkę w stylu formalnym?

Jak nosić kamizelkę w stylu formalnym? Najlepszym rozwiązaniem będzie trzyczęściowy garnitur. W tym przypadku do wyboru masz dwie opcje. Ponadczasową zasada jest wybór kamizelki w kolorze spodni oraz marynarki. To bezpieczne rozwiązanie dla Panów, którzy cenią sobie klasę i szyk. Z kolei ciekawą alternatywą jest założenie kamizelki w jaśniejszym odcieniu niż pozostałe elementy garnituru. W ten sposób nieco ożywisz całą kreację. Zakładając strój formalny, musisz stosować się do zasad dress code’u. Wybieraj jednoredowe modele w stonowanych barwach, takich ja granat, odcienie beżu oraz szarości. Świetnie sprawdzą się zarówno kamizelki gładkie, jak i wzorzyste np. krata.

Przeczytaj również: Etykieta i moda w biznesie – dlaczego jest taka ważna?

kamizelka jak nosić

Na nieco mniej formalne okoliczności możesz pokusić się o inny kolor kamizelki. Do szarego garnituru dobierz granatową kamizelkę. Do tego błękitna koszula oraz granatowy krawat w białe kropki. Na nogi włóż czarne, skórzane półbuty. Taki zestaw z powodzeniem założysz do biura czy rodzinną uroczystość.

Jak nosić kamizelki w stylu nieformalnym?

Jak nosić kamizelkę w stylu nieformalnym? Kamizelki od garnituru nosi się nie tylko jako element garnituru, ale również z innymi elementami garderoby. Oczywiście w stylu casualowym na nieformalne okazje. Nie bój się bawić modą ani eksperymentować. Z powodzeniem możesz postawić na modele wełniane, bawełniane czy tweedowe.

Kamizelka tworzy niezwykle zgrany duet ze spodniami typu chino. Do gładkich spodni warto wybrać wzorzystą kamizelkę, która doda nieco charakteru. Dla mężczyzn, którzy cenią sobie jeszcze bardziej swobodny styl, polecamy zestawienie kamizelki z jeansami. Pamiętaj tylko, aby były to proste modele bez żadnych dziur czy zdobień. Do tego wybierz luźniejszą koszulę, a rękawy podwiń, aby nadać jeszcze swobodniejszego charakteru.

Dla miłośników typowo casualowego, sportowego stylu, polecamy modele z dzianiny oraz pikowane. Sprawdzą się jako okrycie wierzchnie wiosną i latem, a jesienią i zimą jako dodatkowa warstwa cieplna.

jak nosić kamizelkę męską

Jak wybrać kamizelkę?

Niezależnie od tego, na jaką kamizelkę się zdecydujesz, musisz pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim:

  1. Kamizelka, podobnie jak pozostałe elementy garnituru, musi być idealnie dopasowana. Zawsze wybieraj w odpowiednim rozmiarze.
  2. Pamiętaj o odpowiedniej długości kamizelki. Ma sięgać do pasa spodni, aby koszula nie była widoczna.
  3. Za najbardziej uniwersalne uchodzą kamizelki jednorzędowe, które spokojnie możesz założyć do casualowego outfitu.
  4. W stylu formalnym sprawdzą się modele dwurzędowe.
  5. Kamizelki w kształcie litery U są zarezerwowane do strojów z muszką, a w kształcie litery V noszone są z krawatem.