Strój formalny męski składa się z eleganckich elementów garderoby i przeznaczony jest na specjalne okazje i wydarzenia. Co go charakteryzuje? Dziś podpowiadamy!

styl formalny

Co to jest strój formalny?

Strój formalny w modzie to nic innego, jak wybór odpowiednich ubrań, które pasują do niecodziennej okazji. Określa zakres elementów garderoby, ich kolorystykę i fason, jakie można założyć na konkretne wydarzenie. Do formalnych okazji zalicza się m.in.

  • wesele,
  • bankiety,
  • spotkania biznesowe,
  • rozmowę o pracę,
  • różnego rodzaju bankiety i eventy.

Na te okoliczności wymagany jest oficjalny strój tak jak i do pracy w niektórych zawodach. Z kolei stopień formalności kreacji zależy od konkretnego wydarzenia, miejsca, a także wymagań pracodawcy. Aby stworzyć stylizację w stylu formalnym, w Twojej garderobie nie może zabraknąć ubrań, które go charakteryzują. Wśród nich wyróżniamy:

Garnitury – dobierz garnitur do okazji

Uniwersalny garnitur

Garnitur stanowi podstawowy element garderoby każdego eleganckiego mężczyzny. Najlepiej, aby był w kolorze granatowym.

Jak i kiedy nosić czarny garnitur?

Warto również posiadać czarny garnitur,  który zgodnie z zasadami zakładany jest po godzinie 18.00 i to na szykowne uroczystości np. na bal, galę, do teatru albo filharmonii.

Jaki garnitur do pracy?

Z kolei garnitur w odcieniach szarości doskonale sprawdzi się do pracy. Tworząc zestawy w stylu formalnym, zrezygnuj z garnituru w odcieniach brązu. Są one nieeleganckie.



Pamiętaj, że garnitur musi idealnie dopasować się do Twojej sylwetki, aby podkreślić wszelkie atuty i jednocześnie ukryć ewentualne mankamenty. Ponadto, odpowiednio dobrany, będzie prezentował się estetycznie.

Jaki garnitur na wiosnę?

Jeśli w miejscu Twojej pracy nie obowiązują rygorystyczne zasady, warto postawić w okresie wiosennym na garnitur w jaśniejszych kolorach np. ecru. Mężczyźni, którym wykonywany zawód pozwala na strój mniej formalny, a standardowy garnitur to forma zbyt oficjalna, mogą zdecydować się na spodnie kant w jasnym odcieniu np. białe i połączyć z elegancką marynarką. Pamiętajcie, że jasny garnitur powinien iść w parze z jasną koszulą. Dobrym wyborem są pastele. Koszula w takim odcieniu na pewno doda trochę wiosny do tradycyjnego, biznesowego look’u. Nadal modne są zwiewne spodnie z bawełny i lnu z domieszką stretchu. W zależności od innych części garderoby, można je nosić na różne okazje.

Zimą nosi się przede wszystkim garnitury z grubych materiałów i stawia się na ciemne barwy. Natomiast wiosną  wszystko jest lżejsze – jaśniejsza kolorystyka i delikatniejsze dzianiny. Wśród wiosennych tkanin dominuje len, dlatego warto zaopatrzyć się w wyroby z lnu. Wiosenny garnitur powinien być uszyty z tkanin o gramaturze około 360 – 420 gramów (wełna o gęstym splocie, tweed), a bliżej lata – 300–340 gramów (proste sploty, tkaniny przewiewne).

Jeżeli nie wiesz, jak wybrać idealny garnitur męski, to odsyłamy Cię do naszego artykułu, w którym wszystko dokładnie wyjaśniamy.

strój formalny męski

Jaka koszula do formalnego stroju?

W Twojej szafie powinna wisieć co najmniej jedna, biała koszula. Koniecznie zwróć uwagę na materiał. Zakładając ją do pracy, spędzisz w niej kilka godzin. Dlatego tkanina powinna przepuszczać powietrze. W związku z z tym doskonałym wyborem będzie bawełna o odpowiedniej gramaturze.

Jakie dodatki do formalnego stroju?

Do eleganckich dodatków zalicza się krawat oraz muchę. Warto mieć podstawową wiedzę, kiedy założyć ten pierwszy, a kiedy drugi. Krawat zawsze dobieraj do wzrostu. Prawidłowa długość to taka, gdy krawat sięga końcem do górnej krawędzi paska w spodniach. Przeciętnie ma on długość około 14-145 cm. jednak wyżsi mężczyźni mogą potrzebować dłuższych modeli.


Wśród akcesoriów nie może zabraknąć poszetki. Jak dobrać poszetkę do garnituru? Powszechnie przyjęło się, że jej kolor powinien być w kolorze marynarki albo koszuli, ale w nieco innym odcieniu albo wzorze.

strój formalny dla mężczyzn - krawat do garnituru

Jakie buty nałożyć do garnituru?

Strój formalny męski dopuszcza wyłącznie skórzane oxfordy albo derby. Do granatowego garnituru załóż czarne buty. Z kolei w nieco mniej oficjalnych sytuacjach możesz pokusić się o modele w kolorze brązowym.