Strój formalny męski składa się z eleganckich elementów garderoby i przeznaczony jest na specjalne okazje i wydarzenia. Co go charakteryzuje? Dziś podpowiadamy!

styl formalny

Co to jest strój formalny?

Strój formalny w modzie to nic innego, jak wybór odpowiednich ubrań, które pasują do niecodziennej okazji. Określa zakres elementów garderoby, ich kolorystykę i fason, jakie można założyć na konkretne wydarzenie. Do formalnych okazji zalicza się m.in.

  • wesele,
  • bankiety,
  • spotkania biznesowe,
  • rozmowę o pracę,
  • różnego rodzaju bankiety i eventy.

 

Na te okoliczności wymagany jest oficjalny strój tak jak i do pracy w niektórych zawodach. Z kolei stopień formalności kreacji zależy od konkretnego wydarzenia, miejsca, a także wymagań pracodawcy. Aby stworzyć stylizację w stylu formalnym, w Twojej garderobie nie może zabraknąć ubrań, które go charakteryzują. Wśród nich wyróżniamy:

Garnitury – dobierz garnitur do okazji

Uniwersalny garnitur

Garnitur stanowi podstawowy element garderoby każdego eleganckiego mężczyzny. Najlepiej, aby był w kolorze granatowym.

Jak i kiedy nosić czarny garnitur?

Warto również posiadać czarny garnitur,  który zgodnie z zasadami zakładany jest po godzinie 18.00 i to na szykowne uroczystości np. na bal, galę, do teatru albo filharmonii.

Jaki garnitur do pracy?

Z kolei garnitur w odcieniach szarości doskonale sprawdzi się do pracy. Tworząc zestawy w stylu formalnym, zrezygnuj z garnituru w odcieniach brązu. Są one nieeleganckie.Pamiętaj, że garnitur musi idealnie dopasować się do Twojej sylwetki, aby podkreślić wszelkie atuty i jednocześnie ukryć ewentualne mankamenty. Ponadto, odpowiednio dobrany, będzie prezentował się estetycznie.

Jeżeli nie wiesz, jak wybrać idealny garnitur męski, to odsyłamy Cię do naszego artykułu, w którym wszystko dokładnie wyjaśniamy.

strój formalny męski

Jaka koszula do formalnego stroju?

W Twojej szafie powinna wisieć co najmniej jedna, biała koszula. Koniecznie zwróć uwagę na materiał. Zakładając ją do pracy, spędzisz w niej kilka godzin. Dlatego tkanina powinna przepuszczać powietrze. W związku z z tym doskonałym wyborem będzie bawełna o odpowiedniej gramaturze.

Jakie dodatki do formalnego stroju?

Do eleganckich dodatków zalicza się krawat oraz muchę. Warto mieć podstawową wiedzę, kiedy założyć ten pierwszy, a kiedy drugi. Krawat zawsze dobieraj do wzrostu. Prawidłowa długość to taka, gdy krawat sięga końcem do górnej krawędzi paska w spodniach. Przeciętnie ma on długość około 14-145 cm. jednak wyżsi mężczyźni mogą potrzebować dłuższych modeli.


Wśród akcesoriów nie może zabraknąć poszetki. Jak dobrać poszetkę do garnituru? Powszechnie przyjęło się, że jej kolor powinien być w kolorze marynarki albo koszuli, ale w nieco innym odcieniu albo wzorze.

strój formalny dla mężczyzn - krawat do garnituru

Jakie buty nałożyć do garnituru?

Strój formalny męski dopuszcza wyłącznie skórzane oxfordy albo derby. Do granatowego garnituru załóż czarne buty. Z kolei w nieco mniej oficjalnych sytuacjach możesz pokusić się o modele w kolorze brązowym.