Spodnie chinosy męskie to jeden z najbardziej uniwersalnych modeli spodni, który ławo dopasować do każdego typu sylwetki. Czym się charakteryzują i jak je nosić?

spodnie chinosy co to

Spodnie chinosy co to?

Chinosy męskie są tak samo popularne, jak spodnie jeansowe. Nie ma się co dziwić! Są niezwykle wygodne, a do tego idealne do stworzenia półformalnych outfitów. Dlatego mężczyźni po nie sięgają. To taki złoty środek między jeansami a spodniami w kant.

Spodnie typu chino początkowo były podstawą munduru wojskowego żołnierzy brytyjskich, którzy stacjonowali w Indiach w XIX wieku. Z czasem na stałe wpisały się do świata mody. Są to proste, bawełniane spodnie, które mają dwie skośne kieszenie z przodu oraz dwie ukryte z tyłu. Klasyczne są w kolorze beżu, granatu i oliwki. Modne są także białe, żółte czy też bordo. To, na jaki kolor się zdecydujesz, zależy od twojego indywidualnego gustu, a także okazji.

Przeczytaj również nasz poradnik o tym, jak nosić beżowe spodnie męskie.

Chinosy dla jakiej figury

Spodnie chinosy męskie pasują niemal do każdej sylwetki. Wystarczy tylko wybrać odpowiedni model, najlepiej wyglądają w nich panowie o sylwetce typu V oraz V, ponieważ proste nogawki oraz dopasowane fason fenomenalnie podkreślają ich harmonijną budowę ciała, oraz smukłą sylwetkę. Co ciekawe, za pomocą chino możesz optycznie wysmuklić nogi, a także dodać sobie kilka centymetrów. To sprawia, że nawet niscy mężczyźni mogą je nosić. Pamiętaj, tylko aby nogawki były proste, a najlepiej lekko zwężane. Zbyt szerokie wizualnie skrócą nogi i niepotrzebnie podkreśla niski nos. Idealne będą tu obcisłe chinosy typu slim fit.

Spodnie chinosy męskie jak nosić

Chinosy są bardzo uniwersalne, dzięki czemu stanowią bazę do stworzenia wielu ciekawych stylizacji. Świetnie sprawdzą się w połączeniu z elegancką koszulą oraz marynarką. Taki zestaw idealnie nadaje się np. na randkę czy do pracy, o ile nie masz narzuconego dress code’u. Jeśli lubisz połączenie elegancji ze sportowym stylem, wybierz białą koszulę, beżowe chinosy oraz sportowe obuwie. Możesz pokusić się również o sportową marynarkę.

spodnie chinosy męskie jak nosić

W swojej szafie powinieneś mieć przynajmniej jedną parę chinosów. Choć my radzimy 2-3. Najbardziej uniwersalne są czarne modele. Czerń to kolor, który pasuje do wszystkiego, dzięki czemu spodnie będą stanowiły bazę do stworzenia różnorodnych outfitów niemal na każdą  okazję. Na co dzień postaw na czarne spodnie typu chino, a do tego polówkę w biało-czarne pasy. Na nogi trampki lub slip-ony. To idealny zestaw na spacer czy weekendowe szaleństwo zakupowe.

Alternatywą dla czerni są odcienie szarości. Szare chino świetnie będą komponować się ze sweterkiem. Na to możesz włożyć dłuższy płaszcz (zapraszamy na nasz przewodnik po męskich płaszczach). Aby dodać nutę elegancji, załóż eleganckie obuwie.

Latem możesz pokusić się o jasne chinosy np. kremowe lub białe. W stylu casualowym zestaw je z koszulką polo oraz tenisówkami. Do tego okulary przeciwsłoneczne, które ochronią przed słońcem, a także są stylowym dodatkiem. W stylu smart casual zestaw spodnie z mokasynami, koszulą. Na siebie zarzuć lnianą marynarkę.

Lubisz wyróżniać się z tłumu? W takim razie wybierz modele w kolorze. Wiosną postaw na żółte chino, które fenomenalnie komponują się z wieloma barwami. Niezwykle efektowny zestaw stworzysz, zestawiając je z białą koszulą oraz malinową marynarką. Do tego szykowne buty, które podkreślą elegancki charakter stylizacji. Nieco mniej rzucające się w oczy będą spodnie musztardowe, idealne na jesień. Stworzą zgrany duet z białym sweterkiem. Całość niech uzupełnią modne sztyblety męskie.

Dla miłośników sportowego stylu, którzy cenią sobie wygodę, polecamy chinosy ze ściągaczami. To takie eleganckie dresy rurki, które można zestawić z klasycznym t-shirtem oraz sportowym obuwiem.

spodnie chinosy męskie

Chinosy męskie jakie buty pasują do tych spodni?

Zastanawiasz się, jakie buty będą odpowiednie do spodni typu chino? Tu masz dość spore możliwości, ponieważ do chino pasują zarówno eleganckie, jak i sportowe modele. Warto zestawić je z:

  • półbutami męskimi — to derby, oxfordy oraz monki. To buty idealne do stylizacji w stylu smart casual,
  • mokasynami — możesz pokusić się zarówno o modele w stonowanej kolorystyce, jak i mocnych kolorach i wzorach,
  • loafersamibuty loafersy idealnie dopełnią letnio-wiosenną stylizację,
  • butami sportowymi — doskonale sprawdzą się sneakersy, trampki i tenisówki,
  • sandałami oraz klapkami — doskonale odnajdą się w letnich outfitach,
  • espadrylami — z chinosami tworzą niezwykle zgrany duet w wiosennych, a także letnich zestawach. Możesz postawić na modele z płócienną cholewką albo sznurowane.