Do klasycznych, modnych męskich akcesoriów zaliczają się niewątpliwie szelki. Choć początkowo uważane za staromodne, dziś zdobywają coraz większą popularność wśród mężczyzn. To dodatek, który kojarzy się ze stylem maklerów oraz bankierów, którzy rezydują w budynkach przy Wall Street. Szelki nadają stylizacji charakteru, klasy, a zarazem oryginalnego smaku, także jeśli nie macie ich w swojej garderobie, zachęcamy do zakupu.

szelki męskie

Co to są szelki i jaka jest ich historia?

Jak powszechnie wiadomo, szelki to paski z elastycznej tkaniny, które zakłada się na ramiona. Służą one głownie do podtrzymania spodni, jednakże współcześnie są także modnym elementem, który ma na celu podkreślić bądź uzupełnić stylizację. Początkowo zapinano je na guziki, dziś najczęściej spotykane są zapięcia w formie metalowych żabek. Z tyłu szelki tworzą formę w kształcie litery Y lub X. Jeszcze jakiś czas temu chowano je pod okryciami wierzchnimi, dziś pokazuje się, bowiem stanowią element ubioru – i to nie tylko formalnego, ale również codziennego.

Szelki zdobyły największą popularność na początku XIX wieku. Produkował je dla Brytyjczyków Albert Thurston. Firma przetrwa la aż do dziś i uważa się, że produkuje najlepszej jakości akcesoria mody męskiej. Szelki stanowią świetną alternatywę dla paska. Nosimy je w dwóch wariantach: eleganckim i causalowym.

Szelki w eleganckich stylizacjach

Jeśli wybieracie szelki do garnituru, pamiętajcie, że mają być jednolite kolorystycznie, skórzane lub gumowe i zapinane na guziki. Dobrze, aby spodnie nie miały szlufek – możesz takie kupić, odpruć samemu bądź u krawca (ta opcja będzie najbezpieczniejsza). Elegancka wersja szelek różni się także materiałem. Są robione z nierozciągliwej wełny, żakardu bądź bawełny i mają skórzane wykończenia. Najlepiej, aby były w kolorze koszuli. Szelki to obowiązkowy element przy wyborze fraku oraz smokingu.

Szelki w stylizacjach casual

Wybierając szelki do causalowej stylizacji masz dużo większe pole do popisu. Szelki stanowią świetny dodatek do codziennego stroju. Możesz postawić na ciekawy kolor (od klasycznych po te mocne i wyraziste), a także wzory, wybrać z kolorowymi zapięciami i niestandardowymi żabkami. Najważniejsze jest, aby szelki były widoczne, także nie chowaj ich pod bluzą, marynarką czy innym okryciem wierzchnim. Możesz je także opuścić na biodra – to także dobrze wgląda. Do takiego zestawu dobierz odpowiednie nakrycie głowy np. kaszkiet lub kapelusz. Możesz wybrać koszulę albo zwykły t-shirt.