Krawat, męski, niezbędny dodatek męskich stylizacji. Choć jeszcze jakiś czas temu kojarzył się z eleganckimi, wizytowymi zestawieniami, to dziś również jest zakładany na co dzień. Moda na krawaty to nieprzemijający trend, na który decyduje się wielu Panów. W krawacie pojawia się nie tylko na bankietach, imprezach okolicznościowych, ale również zakłada się je na co dzień. Nie należy jednak ich łączyć z polo czy koszulką na krótki rękaw. W każdym innym przypadku krawat będzie jak najbardziej na miejscu. Jeśli natomiast jesteście zwolennikami muchy i zawsze zastanawiacie się czy wybrać muchę czy krawat to pamiętajcie ,że zgodnie z kanonem mucha to przede wszystkim dodatek do fraka i smokingu, natomiast krawat dobrze prezentuje się nawet z samą koszulą.

krawat

Decydując się na zakup krawata należy pamiętać o kilku zasadach. Zaczynamy przede wszystkim od koszuli – kupujemy bądź patrzymy jakie są w szafie. Jedna z zasad mówi, że wzorzysty krawat dobieramy do gładkiej, jednobarwnej koszuli i na odwrót. I najlepiej jej się trzymać, choć obecnie miłośnicy mody, którzy lubią się nią bawić, łamią regułę np. łącząc krawat w kratkę z koszulą w paski. Po drugie należy ustalić okoliczności, w jakich przyjdzie go nosić. Elegancki i uniwersalny jest krawat gładki. Matomiast w stylu dziennym można nosić krawat z prążkami, paskami lub regularnymi wzorami. Wieczorową porą można wybrać krawat wzorzysty: z kropkami lub motywami roślinnymi na jednolitym tle. Najlepiej jeśli krawat wykonany jest z jedwabiu –  mamy gwarancję łatwego wiązania i długiego, efektownego wyglądu. Tkaniny krawatów zawierają również domieszki bawełny lub lnu. Sportowe koszule oraz tweedowe marynarki dopuszczają zakładanie krawatów wełnianych, tweedowych lub z dodatkiem kaszmiru. Dobrze wykrojony, tzn. idealnie pod kątem 45 stopni w stosunku do nitki osnowy, będzie układał się prosto i gładko. Krawat po rozłożeniu powinien mieć około 145-150 cm, a już po zawiązaniu obydwa jego końce mają dosięgać paska. Kolejna zasada to szerokość  – najbezpieczniejsze są krawaty o średniej szerokości. A za taką uznaje się szerokość trzy oraz trzy i pół cala (ok. 8-8,5 cm).

krawat 1

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki Wam się przydadzą. Jeśli nadal macie problem z doborem krawatu, warto doradzić się stylistki lub sprzedawczyni.