Zima to okres białego szaleństwa w górach na nartach i snowboardzie. Odpowiedni sprzęt, modny strój, o którym pisaliśmy w poprzedniej Lekcji Stylu, to jednak nie wszystko. Należy również wybrać samochód, który sprawdzi się idealnie na taki wyjazd.

Zimowa podróż może stanowić wyzwanie dla kierowców. Trudne warunki pogodowe (śnieg, mróz, śliska droga, strome podjazdy), tłumy urlopowiczów wcale nie ułatwiają podróży, wręcz ją utrudniają. Jak sprostać takim warunkom i pułapkom czyhającym na trasie? Przede wszystkim wybrać samochód, który sprawdzi się na trudnym terenie.  Zanim jednak zaczniecie Panowie wybierać wśród marek, ustalcie przeznaczenie pojazdu. Czy będzie to auto terenowe do jazdy w ekstremalnych warunkach czy SUV używany do okazyjnych wypadów na urlop – góry.

Samochody terenowe są przeznaczone do pokonywania terenu pełnego wzniesień, obniżeń i innych przeszkód terenowych. Ich zaletą jest niewątpliwie to, że jest spore. Jesteśmy nieco wyżej, w związku z czym poprawia się widoczność z góry, możliwość szybszego dostrzeżenia zdarzeń lub przeszkód na drodze oraz respekt.  Samochody trenowe mają napęd 4×4 co zwiększa  zdolności terenowe pojazdu. Dziś przedstawiamy kilka pojazdów, które są godne uwagi i spełniają warunki do wyjazdu w góry.

Nisan X-trail I

To jeden z lepszych samochodów terenowych. Sprawdzi się podczas wyjazdów  góry, ponieważ dość łatwo wyjechać nim z błota bądź zaspy. Sprawdza się także przy wjeździe na stromą górę. Do tego jest mało pretensjonalny, ale jednocześnie bezawaryjny, komfortowy i dynamiczny.

nisan

Alfa romeo 156 crosswagon

Samochód cechuje bardzo dobry napęd z centralnym dyferencjałem TorsenC. Ponadto wersja  ta ma wyższe opony i podniesione zawieszenie co wpływa pozytywnie na trwałość zawieszenia.

alfa romeo

Jeep Grand Cherokee III,

Jeep świetnie radzi sobie w terenie, ale również może być wygodnym autem podczas jazdy w mieście. To pogodzenie komfortu z terenowymi możliwościami Jedyną wadą auta jest spalanie. Jednakże wśród Jeepów Grand Cherokee III można spotkać nie tylko auta na benzynę i olej napędowy, ale i takie z instalacją LPG, co obniży koszty eksploatacji.

jeep

Volkswagen Tiguan,

Volkwagen cieszy się przyzwoitą jazdą w terenie. Posiada on funkcję sterowanej elektronicznie blokady przedniego mechanizmu różnicowego hamulcami, nazwana XDS, co ułatwia   jazdę w śliskim terenie.

volksvagen

A Wy drodzy Panowie, macie jeszcze jakieś propozycje?