Elegancki płaszcz męski to element garderoby, który przez wielu mężczyzn wydaje się być  zarezerwowany na formalne okazje. Nic bardziej mylnego! Coraz częściej zastępuje kurtki i noszony jest na co dzień. Pasuje nie tylko do szykownych stylizacji, ale również streetowych.  Wystarczy wybrać odpowiedni fason i kolor. Dziś przedstawiamy Wam jeden z modeli – dyplomatkę. Choć to formalny płaszcz, w dzisiejszym świecie mody znalazł również zastosowanie w stylizacjach nieco luźniejszych

Historia tego płaszcza sięga aż XIX wieku. Do mody płaszcz został wprowadzony przez szóstego hrabiego Chesterfield. Stąd anglojęzyczna nazwa płaszcza – Chesterfield. Jego kołnierz często jest obszywany aksamitem, choć obecnie się od tego odchodzi. Ma  tradycyjnie klapy zamknięte, jak we fraku, co podkreśla formalny charakter płaszcza. Fason tworzy wyraźną talie. Często występuje kieszonka piersiowa, do której można włożyć poszetkę lub skórzane rękawiczki. Płaszcz szyje się je przeważnie z kaszmiru, kamelu lub wełny owczej. Minęło wiele lat od tamtego momentu, więc współczesne modele mogą nieco odbiegać od pierwowzoru.  O czym należy pamiętać, przy wyborze tego fasonu?

Dla kogo i na jaką okazję?

Dyplomatka to propozycja dla Panów ceniących sobie zarówno elegancję jak i nieco luźniejszy styl. To fason o linii blisko ciała, który podkreśla figurę. To najbardziej formalny model, dlatego też sprawdzi się w stylizacjach na uroczystości takie jak wesele czy studniówka. Natomiast nowoczesne wydanie płaszcza w odcieniu beżowym idealnie nada się na co dzień.

dyplomatka

Jaki kolor?

Miłośnicy klasyki powinni postawić na dyplomatkę w stonowanych odcieniach: czarnym lub ciemnografitowym. Te kolory są formalne i sprawdzają się głownie w zestawach garniturowych np. do smokingu powinno się nosić dyplomatkę czarną. Jeśli szykuje Ci się wesele w sezonie jesień/zima, dyplomatka  w jednym z tych kolorów z pewnością się sprawdzi. Popularne są również wszelkie odcienie szarości a także popularny camel. Te kolory dobrze wyglądają w causalowych stylizacjach. Oczywiście nie wybieracie dresów czy bluz z kapturem, ale klasyczne jeansy i sweter lub causalowa koszula.

dyplomatka 5dyplomatka

Jednorzędówka czy dwurzędówka?

Dyplomatka w klasycznym wydaniu jest jednorzędowa i sięga mniej więcej do kolan. Jednorzędowy chesterfield wysmukla sylwetkę, dlatego powinny go wybierać osoby niższe i korpulentne. Można również dostać dyplomatkę zapinaną na dwa rzędy. Jednak musicie pamiętać, że w dwurzędówkach dobrze będą się prezentowali wysocy i szczupli  mężczyźni, bowiem ten fason uwypukla sylwetkę.

dyplomatka4

Jaka długość?

Dyplomatka sięga przed kolano, ale można również dostać płaszcz sięgający za kolana. Wybór to Twoja indywidualna sprawa. Jednak płaszcz przed kolano jest na tyle elegancki, że spokojnie założysz go do formalnego garnituru. Dodatkowo jest wygodny i nie krępuje ruchów np. gdy wsiadasz do samochodu. Ponadto długi płaszcz skraca sylwetkę.

dyplomatka 3

Przy wyborze dobrze, abyś mierzył płaszcz na marynarkę, bowiem ważna jest szerokość ramion. Mamy nadzieję, że znajdziesz swoją dyplomatkę.