Decydując się na zakup koszuli, zwracamy uwagę na fason, rodzaj materiału oraz wzór. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na kołnierzyk, który stanowi istotny element. W modzie męskiej wyróżniamy co najmniej kilka rodzajów, które pasują na inne okazje i wymagają dopasowania innych dodatków. Typ kołnierza należy wybrać w zależności od okoliczności oraz kształtu kształtu twarzy i długości szyi.

typy kołnierzyków

Rodzaje kołnierzyków – poznaj fachowe nazewnictwo

Kołnierzyk spread

Kołnierzyk spread ma skrócone wyłogi, które nie chowają się pod klapami marynarek. Spopularyzował go w latach 60. John F. Kennedy.

Kołnierzyk classic

Klasyczny i najpopularniejszy rodzaj kołnierza. Wyłogi umieszczone są dość blisko siebie, z noskami skierowanymi ku dołowi. Do kołnierza tego typu pasuje każdy rodzaj wiązania krawatu.

Kołnierzyk button down

To najbardziej swobodny fason, noszony do stylizacji nieformalnych. Nie trzeba do niego dobierać dodatku w postaci krawata lub muchy. Swego czasu służył do gry w polo i stanowił nieodłączny element ubioru amerykańskich studentów.

Kołnierzyk mandarin

Kołnierz ten to rodzaj sztywnej stójki z zaokrąglonymi rogami.

Kołnierzyk pinned

Pin-collar jest synonimem dżentelmena. Nadaje koszuli elegancji, uroku i niepowtarzalnego charakteru.

Kołnierzyk wingtip

Wingtip charakteryzuje się najwyższym stopniem formalności. Nosi się go na uroczystości, gdzie obowiązuje zasada ubioru white tie / black tie. Należy pamiętać, że do wingtip dopuszczalna jest mucha, nigdy krawat!

Kołnierzyk tab

Kołnierz tab ma na celu wyeksponowanie krawata poprzez uniesienie go do góry podpiętą pod spodem patką. Ostatnimi czasy wylansował go James Bond w „Skyfall. Ten typ wymaga idealnie dobranego krawata i odpowiedniego węzła.

Kołnierzyk club

Kołnierzyk club, inaczej klubowy, ma casualowy, nieformalny charakter. Dobrze komponuje się z wąskim krawatem o wąskim węźle. Świetnie łączy się ze sportową marynarką i jeansami.

Kołnierzyk contrast

To rodzaj kołnierza, który jest wykonany z kontrastującej tkaniny. Najczęściej kołnierzyki są białe lub niebieskie, choć możliwa jest dowolna kombinacja kolorów. Zazwyczaj kołnierzyk jest w tym samym kolorze z mankietami.

Jaki rozmiar kołnierzyka?

Oprócz rozmiaru koszuli, ważny jest wybór odpowiedniego rodzaju kołnierzyka. Ma on przylegać do szyi tak, aby można było swobodnie włożyć palec między szyję, a koszulę. Jednak nie może zbyt mocno odstawać. Rozmiar kołnierzyka określa się, mierząc obwód szyi – mierzy się go w centymetrach i powiększa o szerokość dwóch palców.

dobór kołnierzyka

źródło: realmenrealstyle.com

Który kołnierzyk mam wybrać?

Tak jak wspomniałyśmy, wybór kołnierza zależy od kilku czynników. Ze stójką sprawdzi się u Panów o długiej i smukłej szyi. Prosty kołnierzyk to dobre rozwiązanie dla mężczyzn, którzy mają okrągłą lub nieco kwadratową twarz. Przy smukłej warto wybrać modele, które mają szeroko rozstawiony kołnierz.