Zegarek to nie tylko narzędzie, które odmierza czas. Pełni on także funkcje typowo męskiej biżuterii. Określa zarówno status, gust, jak i klasę. Przy wyborze zegarka należy kierować się tym, do jakiego stroju będziemy go nosić, w jakich okolicznościach. Nie każdy zegarek pasuje do garnituru czy stroju sportowego. Dziś Wam podpowiemy, jaki model sprawdzi się do danego stylu.

rodzaje zegarków męskich

Zegarek garniturowy (dress)

Zegarek garniturowy to elegancki zegarek zazwyczaj z okrągła kopertą i minimalistycznym wzorem tarczy. Cyferblat jest pozbawiony elementów graficznych. Pasek wykonany jest ze skóry naturalnej. Taki zegarek sprawdza się świetnie, gdy wymagany jest strój black/white tie. Idealnie się nadaje do stroju biznesowego, swobodnego biznesowego. Można również nosić go na co dzień, jednakże nie do sportowych rzeczy.

Zegarek typu diver

Zegarki te były pierwotne używane przez nurków. Cechują się wysoką wodoszczelnością koperty, czytelnym indeksem, wskazówkami pokrytymi solidną warstwą farby fluorescencyjnej. Pasują zarówno do zestawów biznesowych, biznesowych swobodnych,  jak i stylu codziennego i sportowego. Nie należy go nosić, jeżeli obowiązuje strój black/white tie. Co ciekawe, zegarki tego typu trafiły do mody codziennej  dzięki filmom z Agentem 007.

Zegarek chronograficzny (chrono)

Chronografy to zegarki ze stoperami, które służą do ustawiania czasu i daty, a także do uruchamiania i zatrzymywania stopera. Zmierzone wartości odczytywane są z dodatkowych małych tarcz, które umieszczone są na powierzchni tarczy głównej. Zegarki te sprawdzą się przy zestawach biznesowych swobodnych, casualowych i sportowych.

tabela jaki zegarek do jakiego stylu

Zegarek typu pilot

Pilot to zegarki wzorowane na czasomierzach pilotów z okresu Drugiej Wojny Światowej. Cechują się ciemną tarczą i wyraźnymi cyframi przy indeksach. Zegarki są bardzo czytelne. Podobnie jak zegarki chronograficzne, sprawdzą się przy zestawach biznesowych swobodnych, casualowych i sportowych.

Zegarki militarne (field watch)

Zegarki tego typu nawiązują do stylu wojskowego. Noszone na grubych paskach. Sprawdzą się przy zestawach biznesowych swobodnych casualowych i sportowych.

Jakość i cena zegarka

Jeśli nie możesz sobie pozwolić na bardzo drogi, markowy zegarek (niektóre szwajcarskie zegarki kosztują krocie), kup najlepszy, na jakiego Cię stać. Jest to dodatek na lata, który nigdy nie wyjdzie z mody, więc warto potraktować ten zakup jako inwestycję. Nigdy nie pozwól sobie na noszenie tandetnych podróbek!