Organizacja ślubu to duże wyzwanie szczególnie dla panów, którzy muszą zainteresować się modą ślubną i poszerzyć swoje zainteresowania o organizację idealnego przyjęcia weselnego. Aby do tego wyjątkowego dnia przygotować się jak najlepiej, warto kilka miesięcy wcześniej rozpocząć przygotowania.

pan młody i panna młoda

Czy istnieje ślubny dress code dla Pana Młodego?

Szczególną trudność sprawia panom zapoznanie się z zasadami dress codu, które na pozór wydają się dość proste. Każdy pan młody wspaniale będzie się prezentował w klasycznym czarnym garniturze. Może on zdecydować się również na odcień stalowy lub szary. Wybór garnituru w innym kolorze może zostać odebrany jako zbyt duża ekstrawagancja.

Przeczytaj również: Jak dobrać męską marynarkę?

Czy garnitur Pana Młodego musi pasować do sukni?

Jeżeli suknia panny młodej ma kolor ecru, sugerujemy wybór garnituru w kolorze czekoladowym. Stylizacje narzeczonych powinny zostać skomponowane według tej samej gamy kolorystycznej. Wybieramy albo odcienie zimne, albo ciepłe. Natomiast garnitury w kratę lub pasy po prostu nie nadają się na tak wyjątkową okazję. Smoking to wyrafinowana propozycja dla panów ceniących najwyższą jakość. Pamiętajmy jednak o tym, że smoking wymaga obecności muszki oraz pasa hiszpańskiego lub kamizelki.

Przeczytaj również: Jak czytać rozmiary garniturów?

poradnik pana młodego

Jaka koszula dla Pana Młodego?

Biała koszula to doskonałe uzupełnienie ślubnej stylizacji. Najlepiej będzie, jeżeli zdecydujemy się na elegancką koszulę posiadającą rękawy na spinki. Tradycyjne spinki to oznaka dobrego stylu, powinny więc zostać wykonane ze srebra, złota lub stali szlachetnej. Warto zainwestować w materiały z najlepszych, naturalnych tkanin zwłaszcza, że koszula musi mieć długi rękaw nawet latem. Wełna i bawełna to materiały, które najlepiej się układają. Len nie stanowi dobrej propozycji ze względu na to, że bardzo się mnie.

Przeczytaj również: Rodzaje mankietów w koszuli

Krawat czy mucha dla Pana Młodego?

To pytanie zadaje sobie wielu panów. Mężczyźni niscy i walczący z nadwagą powinni zdecydować się na krawat. Nie może on być ani zbyt szeroki, ani za wąski. Inwestujmy w krawaty jedwabne. Nie wybierajmy materiałów z domieszką poliestru, które mają charakterystyczny połysk. Czarna mucha to ciekawy dodatek zwłaszcza do koszuli posiadającej guziki w tym samym kolorze.

Przeczytaj również: Spinki do mankietów – vademecum wiedzy

vedemecum pana młodego

Dodatki dla Pana Młodego

Panowie ceniący tradycję nie powinni zapominać o poszetce, którą należy włożyć w brustaszę – kieszonkę znajdującą się z zewnętrznej strony garnituru. Najbardziej elegancko wygląda biała poszetka. Jej kolor można jednak dobrać do odcienia bukietu panny młodej. Bukiet czerwonych róż doskonale komponuje się z bordową poszetką. Kwiat, który umieszczamy w butonierce powinien być tego samego gatunku, co kwiaty znajdujące się w wiązance ślubnej.

Przeczytaj również: Jak dobrać poszetkę do garnituru?

Obuwie dla Pana Młodego

Decydując się na obuwie ślubne, warto zainwestować w naturalną, miękką skórę, która zagwarantuje komfort i wygodę. Kolor butów zależy od odcienia garnituru. Panowie, którzy nie obawiają się tego, że przyćmią blask panny młodej, mogą zdecydować się na lakierki. Pasują one zwłaszcza do smokingu z eleganckimi klapami wyłożonymi atłasem. Komponując idealną stylizację, warto dobrać muchę, pas hiszpański oraz poszetkę w tym samym kolorze np. bordowym.

Przeczytaj również: Jak dobrać kolor obuwia do garnituru?

Jak powinien ubrać się świadek Pana Młodego?

Świadek pana młodego powinien skomponować swój outfit zgodnie z kolorystyką zestawu pana młodego. Najlepiej będzie, jeżeli postawi on na tradycyjny garnitur z krawatem. Strój niekrępujący sylwetki umożliwi mu wypełnianie obowiązków drużby i asystowanie panu młodemu podczas ślubu oraz przyjęcia weselnego. Według obyczajów przekazywanych z pokolenia na pokolenie pierwszą osobą, która składa życzenia młodej parze, powinien być mężczyzna. Świadek musi zwrócić na to uwagę. Podobnie jak pan młody, powinien on przygotować ciekawe przemówienie, które wygłosi podczas wznoszenia toastu.

Przeczytaj również: Ranking butów pod względem formalności

pan młody jak się przygotować do ślubu

Obowiązki Pana Młodego

Oprócz stworzenia idealnej stylizacji, pan młody powinien również sporządzić listę obowiązków. Niegdyś zadania były podzielone. Od lat narzeczeni mieli wyszczególnione role, jakie pełnili podczas organizacji wesela. Mężczyzna był odpowiedzialny za obrączki, kwiat w butonierce, bukiet swojej wybranki, alkohol, fotografa, samochód wiozący narzeczonych do kościoła oraz za podróż poślubną. Dzisiaj jednak dominują związki partnerskie, dzięki czemu zakochani wspólnie organizują całą uroczystość. Nie można jednak zapomnieć o tradycji, zgodnie z którą, pan młody przenosi narzeczoną przez próg.

Przeczytaj również: Jak dbać o garnitur?

Jak zorganizować idealny ślub bez stresu?

Pojawienie się na rynku usług wedding plannera okazało się wybawieniem dla wielu panów młodych, którym ciążyły obowiązki ślubne. Konsultantka ślubna nie tylko wykreuje idealny wizerunek narzeczonych, ale również rozplanuje budżet, pomoże w wyborze idealnej sali weselnej, znakomitego fotografa, odpowiedniego samochodu, a także wybornego tortu i najlepszych trunków. Wedding planner dba o oprawę całej uroczystości i udziela wsparcia w kryzysowych sytuacjach. Dzięki jego pomocy dopracowanie wszystkich detali związanych z organizacją tego najważniejszego w życiu dnia okazuje się nie przykrym obowiązkiem, a wspaniałą przygodą obfitującą w wiele pięknych i niezapomnianych chwil.

Przeczytaj również: Przewodnik po męskich sylwetkach

fot. Michał Pawlikowski www.pafmedia.com.pl