Jarmuż to warzywo, będące skarbnicą wartości odżywczych. Uprawiany był już w starożytności. Obecnie coraz bardziej doceniany, przede wszystkim przez osoby, które prowadzą zdrowy tryb życia.

Jarmuż to odmiana kapusty o długich, pomarszczonych liściach. Poza obszarami tropikalnymi, uprawiany jest prawie na całym świecie. W zależności od odmiany, jadalne liście jarmużu przybierają różne odcienie zieleni, fioletu lub brązu. Barwne liście jarmużu są skarbnicą białka, błonnika, witamin -C, A, K, E, B6, a także soli mineralnych – żelazo, wapń, magnez, potas, fosfor, oraz sulforafanu – silnego przeciwutleniacza, który ma silne działanie antynowotworowe. Sulforafan może uchronić m.in. przed rakiem prostaty, płuc i jelita grubego. Dzięki dużej zawartości wapnia, jarmuż zapobiega osteoporozie i jest pomocny w jej leczeniu. Natomiast luteina i zeaksantyna zawarte w jarmużu chronią siatkówkę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników oraz przed promieniowaniem UV. A zawarta w nim witamina A, zapobiega kurzej ślepocie. Ponadto warzywo korzystnie działa na układ sercowo-naczyniowy. Wapń i potas regulują ciśnienie tętnicze krwi. Natomiast witamina C wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne, zaś  witamina K bierze udział w procesie krzepnięcia krwi. Spożywanie jarmużu zapobiega miażdżycy, a także wpływa na obniżenie poziomu „złego” cholesterolu. W jarmużu znajduje się chlorofil, który wykazuje działanie alkalizujące. Odkwasza organizm, zwalcza infekcje, działa przeciwzapalnie, przeciwnowotworowo i regenerująco. Ponadto jarmuż poprawia przemianę materii.