Nowa piramida żywienia 2016, a dokładniej Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej to odświeżona wersją dobrze już znanej wersji z wcześniejszych lat. Powstała aby określić jakie produkty należy spożywać częściej, które rzadziej, a których unikać. Ma na celu przede wszystkim zmianę naszych nawyków żywieniowych na lepsze, zdrowsze. Składa się z kilku poziomów, którym odpowiadają konkretne rodzaje produktów.

Pierwsza taka piramida powstała w 1992 roku w USA, w wyniku pracy Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa, która w rzeczywistości nie służyła poprawie stanu zdrowia ludzi, a interesom amerykańskiego rolnictwa i przemysłu spożywczego. Wtedy produktami najważniejszymi były produkty zbożowe: pieczywo, ryz, makaron. Kolejna zmiana była w 2005 roku, a później w 2009 i obowiązywała aż do 2016 roku. Jednakże  eksperci Instytutu Żywności i Żywienia (IŻŻ) opublikowali na początku 2016 roku nową Piramidę Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej, która różni się od swojej poprzedniczki z 2009 r. Zmiany te są wyrazem postępu w naukach medycznych – uwzględniają wyniki najnowszych badań naukowych oraz rekomendacje uznanych światowych ośrodków eksperckich. Jakie nastąpiły zmiany? Po pierwsze pieczywo, makarony i produkty zbożowe ustąpiły miejsca warzywom i owocom, które teraz znajdują się na pierwszym miejscu i są najważniejsze w codziennym menu. Po produktach zbożowych mamy nabiał. W zestawieniu po raz pierwszy zawarto zioła, które nie tylko służą jako przyprawy roślinne poprawiające smak potraw, ale także dostarczają wielu prozdrowotnych składników. Ponadto tłuszcze, to już nie tylko symboliczny olej z wierzchołka piramidy z 2009 r., ale też orzechy, wyraźnie podkreślono konieczność rezygnacji z dosładzania (przekreślona kostka cukru przy kawie i herbacie). A podstawę oczywiście stanowi aktywność fizyczna.

Myślą przewodnią piramidy jest: mniej cukru, soli i tłuszczu, więcej błonnika

Z analizy ekspertów wynika jedno: można jeść niemal wszystko, trzeba jednak zachować odpowiednie proporcje. A jeśli do zbilansowanej diety dołączymy sport, a zrezygnujemy z tytoniu i alkoholu, będziemy żyć długo i szczęśliwie.