Kapelusz fedora to niewątpliwie najbardziej popularny i kultowy typ kapelusza, który do dziś jest chętnie noszony przez mężczyzn. Skąd się wzięła jego nazwa i czym się charakteryzuje?

Fedora – historia

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że fedora to najpopularniejszy typ kapelusza męskiego.Swoją nazwę zawdzięcza XIX-wiecznej sztuce Victoriena Sardou, w której główna bohaterka nosiła podobny model. Z kolei jego początku datuje się na XX wiek. Natomiast do kultury popularnej wprowadziły go gwiazdy kina, w tym słynny Bogart w „Casablance”. Nosił go również Harrison Ford jako Indiana Jones. Pojawił się takzed w takich produkcjach jak „Złap mnie, jeśli potrafisz”, „Wyspa tajemnic” i serialu „Mad man”, który w fenomenalny sposób odzwierciedla modę męską lat 60. Ten rodzaj kapelusza mogliśmy także zobaczyć u Michaela Jacksona podczas koncertów. To także jeden z ulubionych modeli Johnnego Deppa czy Davida Beckhama.

kapelusz fedora stylizacje

Kapelusz fedora – czym się charakteryzuje?

Fedora posiada charakterystyczną fałdkę (tzw. fedor) na główce z wyciągniętymi bokami i nieusztywnione rondo. Dzięki temu, można nadać mu kształt – podwinąć do góry lub opuścić na oczy. Natomiast tylna część ronda jest często zadarta lekko do góry. Dekoracyjnym elementem jest wstążka ze spłaszczoną kokardką.

Fedory pojawiają się w wielu interpretacjach związanych z szerokością ronda, wysokością główki, długością i głębokością „nacięcia” pośrodku, a także koloru czy wielkości wstążki. Bardzo fajny asortyment kapeluszy znajdziesz na stronie https://hatfactory.pl/. Konkretny model należy dobrać do  indywidualnego gustu, oczekiwań stylizacyjnych, a także kształtu twarzy.

kapelusz fedora

Co ciekawe, to jeden z nielicznych modeli, które zachowały swój pierwotny kształt oraz formę. Zazwyczaj wykonany z filcu, ale może być również skórzany.

Fedora – stylizacje na co dzień i nie tylko

Kapelusz fedora to doskonała propozycja dla panów, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z kapeluszami. Należy on do najbardziej klasycznych modeli, a tym samym dobrze się prezentuje.

Kapelusz fedora świetnie pasuje do formalnych jak i nieformalnych zestawów (ze względu na miękkość). Idealnie komponuje się z dziennymi garniturami i długimi płaszczami. To typ, który nosi się przede wszystkim jesienią i zima. Najczęściej jest on wykonany z filcu, który nie tylko estetycznie się prezentuje, ale jest funkcjonalny, ponieważ film zatrzymuje ciepło. Dzięki temu stanowi element uzupełniający stylizację, jednocześnie chroniąc przed wiatrem i zimnem.

męski kapelusz fedora

Jak nosić fedorę? Nasza pierwsza propozycja to biała koszula, szara marynarka, czarne, eleganckie spodnie w kant. Aby nieco ożywić zestaw, postaw na brązowy krawat i kapelusz w tym samym odcieniu. Bardzo ciekawe zestawienie otrzymasz, zakładając czarny kapelusz do dwurzędowego płaszcza w odcieniu butelkowej zieleni. To świetne rozwiązanie dla panów, którzy lubią wyróżniać się z tłumu!