Kapelusz fedora to niewątpliwie najbardziej popularny i kultowy typ kapelusza, który do dziś jest chętnie noszony przez mężczyzn. Skąd się wzięła jego nazwa i czym się charakteryzuje?

Fedora – historia

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że fedora to najpopularniejszy typ kapelusza męskiego. Swoją nazwę zawdzięcza XIX-wiecznej sztuce Victoriena Sardou, w której główna bohaterka nosiła podobny model. Z kolei jego początki datuje się na XX wiek. Natomiast do kultury popularnej wprowadziły go gwiazdy kina, w tym słynny Bogart w „Casablance”. Nosił go również Harrison Ford jako Indiana Jones. Pojawił się także w takich produkcjach jak „Złap mnie, jeśli potrafisz”, „Wyspa tajemnic” i serialu „Mad man”, który w fenomenalny sposób odzwierciedla modę męską lat 60. Ten rodzaj kapelusza mogliśmy także zobaczyć u Michaela Jacksona podczas koncertów. To także jeden z ulubionych modeli Johnnego Deppa czy Davida Beckhama.

kapelusz fedora stylizacje

Kapelusz fedora – czym się charakteryzuje?

Fedora posiada charakterystyczną fałdkę (tzw. fedor) na główce z wyciągniętymi bokami i nieusztywnione rondo. Dzięki temu, można nadać mu kształt – podwinąć do góry lub opuścić na oczy. Natomiast tylna część ronda jest często zadarta lekko do góry. Dekoracyjnym elementem jest wstążka ze spłaszczoną kokardką.

Różne warianty kapelusza fedora

Fedory pojawiają się w wielu interpretacjach związanych z szerokością ronda, wysokością główki, długością i głębokością „nacięcia” pośrodku, a także koloru czy wielkości wstążki. Bardzo fajny asortyment kapeluszy znajdziesz na stronie https://hatfactory.pl/. Konkretny model należy dobrać do  indywidualnego gustu, oczekiwań stylizacyjnych, a także kształtu twarzy.

kapelusz fedora

Co ciekawe, to jeden z nielicznych modeli, które zachowały swój pierwotny kształt oraz formę. Zazwyczaj wykonany z filcu, ale może być również skórzany.

Fedora – stylizacje na co dzień i nie tylko

Kapelusz fedora to doskonała propozycja dla panów, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z kapeluszami. Należy on do najbardziej klasycznych modeli, a tym samym dobrze się prezentuje.

Kapelusz fedora świetnie pasuje do formalnych stylizacji męskich jak i nieformalnych zestawów (ze względu na miękkość). Idealnie komponuje się z dziennymi garniturami i długimi płaszczami. To typ, który nosi się przede wszystkim jesienią i zima. Najczęściej jest on wykonany z filcu, który nie tylko estetycznie się prezentuje, ale jest funkcjonalny, ponieważ film zatrzymuje ciepło. Dzięki temu stanowi element uzupełniający stylizację, jednocześnie chroniąc przed wiatrem i zimnem.

męski kapelusz fedora

Jak nosić fedorę?

Najbardziej klasyczna opcja to biała koszula, szara marynarka, czarne, eleganckie spodnie w kant. Aby nieco ożywić zestaw, postaw na brązowy krawat i kapelusz w tym samym odcieniu. Bardzo ciekawe zestawienie otrzymasz, zakładając czarny kapelusz do dwurzędowego płaszcza w odcieniu butelkowej zieleni. To świetne rozwiązanie dla panów, którzy lubią wyróżniać się z tłumu! Na zdjęciu poniżej jeszcze jedna, bardziej casualowa stylizacja. Kapelusz fedora nadaje jej stylu i sprawia, że przestaje być banalna.