Szkoła Damskiego i Męskiego stylu miała przyjemność prowadzić 4-dniowe warsztaty „Aktywizacja seniora” w ramach projektu aktywizacji osób starszych, który współorganizował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Nałęczowie.

aktywizacja seniora

Warsztaty z aktywizacji osób starszych

Style Coach , Agnieszka Świst-Kamińska, poprowadziła 4-dniowe warsztaty w ramach projektu aktywizacji osób starszych, które odbyły się w miłej przestrzeni centrum Nałęczowa. Przy kawie oraz słodkościach seniorki uczestniczyły w zajęciach z:
 • komunikacji,
 • wizerunku,
 • makijażu,
 • porad dotyczących zdrowego stylu życia.
Projekt Aktywizacja seniora i prowadzone w jego ramach zajęcia, miały na celu przede wszystkim otwarcie się osób starszy na kontakt z innymi , wyjście z domu i nawiązywania nowych znajomości. Uniwersytet 3 wieku zachęca osoby starsze do komunikacji, dbanie o siebie oraz rozwijanie swoich pasji i zainteresowań.
starsze osoby warsztaty

Aktywizacja seniora – dlaczego warto ?

Obecnie mamy do czynienia ze społeczeństwem szybko się starzejącym. Na podstawie wskaźników demograficznych możemy zaobserwować, że taki trend będzie się utrzymywał przez najbliższy czas. Dlatego niezwykle istotna jest aktywizacja seniorów. Jej celem jest przede wszystkim zwiększenie sprawności psychofizycznej, zachęcenie starszych osób do nawiązywania nowych kontaktów, a także realizacji swoich pasji. Regularna aktywność przede wszystkim przyczynia się do opóźnienia wielu chorób, w tym choroby Alzheimera oraz demencji, na które narażone są osoby starsze. Ponadto, daje motywację do życia, a także poczucie, że jest się potrzebnym. Aktywizacja seniora przede wszystkim wiąże się z  potrzebą:
 • rozwoju osobistego,
 • poczucia własnej wartości,
 • przynależności,
 • realizacji marzeń oraz planów życiowych,
 • przystosowania się do oczekiwań i własnych możliwości.

 

Co więcej, aktywizacja osób starszych niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim:

 • pomaga w przystosowaniu się seniorów do życia w nowych sytuacjach,
 • ułatwia integrację w grupie,
 • rozwija i doskonali osobowość,
 • likwiduje stres, motywuje do działania,
 • pozwala na miłe spędzenie czasu,
 • poprawia jakość życia,
 • przyczynia się do odczuwania satysfakcji życiowej,
 • ma pozytywny wpływ na lepsze samopoczucie,
 • eliminuje depresję i jest lekarstwem na samotność.

 

Udowodniono, że aktywne osoby starsze, które rozwijają swoje hobby, spotykają się i mają zaplanowany dzień, nie siedzą same w domu, żyją dłużej i realizują się w wieku dojrzałym.

Serdecznie dziękujemy za zaufanie i miłą atmosferę podczas warsztatów. Zachęcamy również ze skorzystania z naszej bogatej oferty szkoleń.
aktywizacja osób starszych