Jak zaplanować udany rodzinny wyjazd w Polsce? Z pewnością trzeba znaleźć miejsce, które jest odpowiednie dla dzieci. Dotyczy to zarówno obiektu noclegowego, jak i atrakcji, które znajdują się w najbliżej okolicy. Dzięki temu zapewnisz maluchom rozrywkę i nie będzie miejsca na nudę! Dziś przedstawiamy Wam kilka ważnych porad, które ułatwią Wam planowanie wspólnych wakacji.

jak zaplanować udany rodzinny wyjazd

Jak zaplanować udany rodzinny wyjazd w Polsce – poradnik

Urlop to doskonała okazja do tego, aby spędzić wspólnie czas. Tym bardziej że na co dzień jesteśmy zajęci pracą. Rodzinny wyjazd pozwala na chwilę pożegnać się z codziennymi obowiązkami i poświęcić czas swoim najbliższym. Ponadto, zmiana otoczenia to znakomita okazja, aby docenić siebie nawzajem. Należy jednak mieć świadomość, że urlop z dzieckiem rządzi się swoimi prawami. Planowanie rodzinnego wyjazdu to nie lada wyzwanie. Pod uwagę należy wziąć potrzeby wszystkich uczestników wyjazdu – dorosłych i dzieci. Jak to zrobić? Oto nasze porady:

1. Wybierz kierunek podróży

Pierwszą i najważniejszą kwestią w planowaniu rodzinnego wyjazdu jest kierunek podróży. Ustal, czy ma to być wyjazd nad morze, czy w góry, ponieważ od tego zależą dalsze przygotowania. Polacy bardzo chętnie wybierają wypoczynek nad Bałtykiem. Nic dziwnego. Kurorty nad morzem mają w swojej ofercie turystycznej mnóstwo atrakcji. Poza tym, dzieci uwielbiają bawić się w piasku, budować zamki oraz kąpać się w morzu. Jeśli pogoda dopisze, to możecie plażować całe dnie! Jeśli nie masz pojęcia, gdzie wyjechać, przeczytaj nasz artykuł „Mężczyzno, zaplanuj swój weekend z rodziną„, w którym podpowiadamy, gdzie wybrać się na krótki, weekendowy urlop.

planowanie wyjazdu rodzinnego

2. Wybierz miejsce pełne atrakcji

Dzieci bez wątpienia nie lubią nudy. Im więcej atrakcji im zapewnisz, tym lepiej. Wybierając się nad morze, maluchom do szczęścia wystarczy plaża i woda. Problem pojawia się, gdy pogoda nie dopisuje i plażować nie można. Dlatego warto wybrać hotel, który jest pełny atrakcji np. posiada basen, plac zabaw dla dzieci. Możesz również zatrzymać się w miejscowości, w której jest co robić, gdy pada deszcz lub temperatura nie pozwala na kąpiele. Doskonale sprawdzą się miejscowości, w których znajduje się park rozrywki, aqupark (np. w Redzie) czy zoo (np. w Gdańsku). Zastanów się również nad obiektem noclegowym. Czy ma to być hotel, domek, a może kemping? Popularnością cieszą się urokliwe domki położone z dala od miejskiego zgiełku. Obok jest zazwyczaj spory plac zabaw dla dzieci, a nawet możliwość rozpalenia ogniska! Oferta jest tak szeroka, że każdy bez problemu znajdzie coś dla siebie.

rodzinne wakacje

3. Stwórz listę potrzebnych rzeczy i spakuj je

Jak zaplanować udany rodzinny wyjazd w Polsce? Tworząc listę potrzebnych rzeczy. Na kartce papieru spisz wszystko, co musisz spakować. Następnie schowaj do walizki i odhacz na kartce. To stary, niezawodny sposób. Dzięki temu masz pewność, że o niczym nie zapomnisz. Pamiętaj jednak, że wybierając się nad morze i planując odpoczynek na plaży, musisz spakować się nieco inaczej, niż wyjeżdżając w góry. Koniecznie sprawdź nasz plażowy niezbędnik, w którym podpowiadamy, co należy zabrać na plażę. Warto spakować zestaw do piasku, ponieważ zabawki nad morze są o wiele droższe. Weź pod uwagę również fakt, że pogoda potrafi płatać figle. Poza strojami kąpielowymi, t-shirtami i szortami koniecznie spakuj ciepłą bluzę (nad morzem wiatr jest silniejszy!) oraz kurtkę przeciwdeszczową. Natomiast w góry koniecznie zabierz kurtkę lub pelerynę przeciwdeszczową, ciepłą bluzę, czapkę z daszkiem oraz odpowiednie buty.

jak zaplanowac udany wyjazd rodzinny w polsce

4. Zadbaj o bezpieczeństwo

Niezależnie od kierunku podróży musisz zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz dzieci. Planując wypoczynek w górach przede wszystkim:

 • dostosuj wycieczkę do możliwości oraz temperamentu dziecka,
 • wybieraj trasy, które dziecko pokona bez problemu. Najlepiej, aby znajdowało się schronisku lub inne miejsce, w którym możecie odpocząć, zjeść coś czy schować się przed deszczem,
 • zaplanuj dzień wędrówki, gdy pogoda będzie słoneczna i stabilna. Nie zabieraj malucha, gdy pada deszcz lub zbiera się na burze,
 • koniecznie weź ze sobą latarkę oraz naładowany telefon, aby w razie potrzeby móc zadzwonić po pomoc.

Wypoczywając nad morzem, również musisz zadbać o bezpieczeństwo:

 • jeżeli dziecko jest starsze, musisz dokładnie wytłumaczyć mu zasady bezpieczeństwa nad wodą,
 • pod żadnym pozorem nie spuszczaj dziecka z oczu! Pamiętaj, że maluchy nie czują strachu przed wodą, ponieważ morze ich fascynuje. Nie zdają sobie sprawy z zagrożenia,
 • dostosuj długość przebywania w wodzie do warunków pogodowych. Jeżeli sinieją mu wargi albo ma gęsią skórkę, wyjmij go z wody, używaj kremów z wysokim filtrem dla dzieci,
 • pilnuj, aby dziecko nie wbiegało do wody rozgrzane słońcem. Może się to skończyć szokiem termicznym.

5. przygotuj wakacyjną apteczkę

Jadąc na wakacyjny urlop z dzieckiem, weź ze sobą podstawowe leki oraz środki pierwszej pomocy. Przede wszystkim spakuj:

 • leki, które dziecko przyjmuje na stałe,
 • bandaż oraz zwykłe plastry,
 • octenisept oraz wodę utleniową,
 • sól fizjologiczną,
 • termometr,
 • leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe,
 • termometr,
 • małe nożyczki oraz pęsetę,
 • leki przeciwwymiotne i przeciwbiegunkowe,
 • leki na chorobę lokomocyjną, jeżeli dziecko na nią cierpi.

planowanie wyjazdu w polsce