Od 19 do 24 września trwał Festiwal Filmowy w Gdyni, jedna z najstarszych imprez filmowych w Europie, promująca na tak wielką skalę rodzimą kinematografię. W tym roku impreza odbyła się po raz 41. Szkoła Męskiego Stylu na bieżąco śledziła wydarzenia z tego kulturalnego wydarzenia. Zapraszamy serdecznie na relację.

Festiwal zapoczątkowała tradycyjna gala, która odbyła się w Teatrze Muzycznym. Galę otworzył pokaz „Królewicza Olch”, drugiego filmu Kuby Czekaja. Film młodego reżysera nawiązuje tytułem do słynnej ballady „Król Olch” Goethego. Stanowi poetycką opowieścią o zawikłanych emocjonalnych relacjach syna i jego rodziców.

Podczas festiwalu odbyły się cztery konkursy. Najważniejszy konkurs to Konkurs Główny,  w którym startowało 16 tytułów. Filmy walczyły o Złote Lwy. Nagrodę otrzymał Jan P. Matuszyński, reżyser obrazu rodziny Beksińskich –  „Ostatnia rodzina”. Film został również nagrodzony Nagrodą Publiczności. Srebrne Lwy jury przyznało Maciejowi Pieprzycy za thriller „Jestem mordercą”. Zaś Statuetkę za dorobek reżyserski, Platynowe Lwy, w tym roku otrzymał Janusz Majewski. Co ciekawe, reżyser został nagrodzony przed rokiem, Srebrnymi Lwami za film „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”. Teraz został wyróżniony za całokształt twórczości. Nagrodę Specjalną przyznano Marcinowi Koszałce za odwagę w przekraczaniu granic gatunkowych w filmie „Czerwony pająk”.

Kolejny konkurs – Młodego Kina – wygrał Kordian Kądziela za film „Szczękościsk”. Statuetki laureatowi wręczyli Agnieszka Smoczyńska i Mateusz Damięcki. W kategorii „Inne Spojrzenie” jury wyróżniło trzy filmy. Wyróżnienie otrzymała Marta Minorowicz za film „Zud”. Nagroda główna powędrowała do „Biuro budowy pomnika” Karoliny Breguły i „Ederly” Piotra Dumały. Dyrektorzy festiwalu wybrali również najlepszy debiut reżyserski – Bartosz Kowalski za „Plac Zabaw”. Natomiast laureatką nagrody za najlepszy debiut aktorski okazała się Michalina Łabacz. Aktorka zadebiutowała w filmie „Wołyń”. Film ten dostał również drugą statuetkę w kategorii charakteryzacji.

Szkoła Męskiego Stylu serdecznie gratuluje wszystkim zdobytych nagród.