Zastanawiasz się, jak odnaleźć swój styl i ubierać się w zależności od okazji? Poznaj podstawy męskiego stylu i kluczowe porady!

podstawy męskiego stylu

Jakie są podstawowe style męskie

Moda męska nie jest tak skomplikowana, jak damska. Mimo to istnieją pewne zasady, które warto stosować na co dzień i od święta. Aby poznać podstawy męskiego stylu, należy poznać podstawowe style męskie. Każdy z nich posiada cechy charakterystyczne i jest przeznaczony na różne okazje.

Styl smart casual

Styl smart casual stanowi połączenie stylu eleganckiego ze sportowym. Wbrew pozorom te dwa przeciwstawne style tworzą naprawdę bardzo zgrany duet. Doceniają to panowie, którzy chcą czuć się komfortowo, ale jednocześnie schludnie. Podstawy męskiego stylu smart casual to odpowiednie ubrania:

 • marynarka – może być ta od garnituru, ale również nieco bardziej luźniejsze modele np. sportowe
 • koszula – w każdym kolorze i wzorze,
 • okrycia wierzchnie – mile widziane kardigany, elegancka kurtka, a także dwurzędowy płaszcz,
 • spodnie – mogą to być eleganckie spodnie w kant, ale również chinosy i jeansy,
 • buty – absolutny must have to derby, sztyblety, monki i oczywiście hit ostatnich sezonów, czyli mokasyny.

Jeśli chodzi o dodatki to świetnie sprawdzą się zegarki szwajcarskie, gładkie i wzorzyste krawaty, aktówki, męskie listonoszki, a nawet i plecak!

męski styl zasady

Styl formalny

Strój formalny męski to stylizacja, która przeznaczona jest na specjalne wydarzenia oraz okazje, takie jak:

 • wesele,
 • bankiet,
 • spotkanie biznesowe,
 • rozmowa o pracę,
 • eventy.

Ponadto, moda męska elegancka sprawdzi się również do biura, jeżeli w Twojej pracy panują rygorystyczne zasady dress code’u. Warto mieć na uwadze, ze stopień formalności zależy od danego miejsca, wydarzenia, jak i wspomnianych zasad ubioru w miejscu pracy.

Do ubrań w stylu formalnym zalicza się:

 1. Garnitur, będący podstawowym elementem męskiej garderoby. Warto posiadać co najmniej dwa modele. Jeden granatowy, drugi czarny. Garnitury w czarnym kolorze są zarezerwowane na szykowne uroczystości, do których zalicza się teatr, galę, filharmonię oraz bal. Do pracy możesz pokusić się o garnitur w odcieniach szarości. Pamiętaj, aby garnitur był dopasowany do typu Twojej sylwetki, co doradzi Ci każdy stylista męski. Dzięki temu uwydatnisz swoje atuty i ewentualnie ukryjesz mankamenty figury.
 2. Koszulę w białym kolorze. Najlepiej, aby była wykonana z wysokiej jakości bawełny.
 3. Dodatki, takie jak krawat i mucha. Dobrze, abyś wiedział, kiedy zakłada się muchę, a kiedy krawat. Ważne jest również to, jak długi powinien być krawat.

Styl casual

Styl casual to codzienny zestaw, który sprawdzi się u osób, ceniących sobie wygodę. Idealny na spacer, podróż, a nawet i do pracy, o ile w firmie nie panują rygorystyczne zasady ubioru. Podstawowy męskiego stylu casual to:

 • jeansy,
 • sportowe obuwie,
 • t-shirt lub koszulka polo.

zasady męskiego stylu

Jeżeli nie wiesz, jak skomponować swoją szafę i jak się ubierać, przydadzą Ci się porady stylistyczne dla mężczyzn. Zobacz naszą ofertę, która jest szyta na miarę klienta. Zapewniamy profesjonalne doradztwo oraz indywidualne podejście do każdego klienta. Style Coach, Agnieszka Świst-Kamińska przekaże wiedzę dotyczącą podstaw męskiego stylu. Podpowie, jak dobrać fasony, kolory, jak połączyć ze sobą różne elementy garderoby, aby zamaskować mankamenty sylwetki i uwydatnić jej atuty.

Niezwykle ważnym aspektem pracy stylistki, a jednocześnie największą zaletą, jest umiejętność wsłuchania się w potrzeby klienta i nienarzucanie własnej wizji.

styl męski podstawy