Stylizacje, nazywane potocznie „ubiorem mocy” królują nie tylko w biznesie i polityce, ale również na wybiegach. Co to jest Power Dressing i dlaczego działa?

power dressing

Co to jest Power Dressing?

Power Dressing, czyli w dosłownym tłumaczeniu ubiór mocy, to strój, który ma budować profesjonalny wizerunek w pracy. Styl ten w ekspresowym tempie zyskał popularność i prosto ze świata polityki i biznesu, trafił na wybiegi, wpisując się do świata mody. Początkowo, kobieta w garniturze symbolizowała walkę o równość płci oraz pozycję kobiet w świecie biznesowym, który został zdominowany przez mężczyzn. Natomiast obecnie power dressing podkreśla siłę kobiety, symbolizując władzę. W końcu damski garnitur to jeden z elementów garderoby, który pozwala poczuć się pewną siebie.

Ubiór mocy mogliśmy zaobserwować już dawno temu. Powszechnie uważa się, że ubiór mocy stworzyła Coco Chanel, a dokładnie jej tweedowe marynarki. Z kolei największy przełom nastąpił w latach 70. i 80. Stylizacje w stylu power dressingu komponowała m.in. Margaret Thatcher. Później dołączyła do niej księżna Diana. Zapewne wiele z Was kojarzy ją w garsonce z marynarką oraz spódnicą do kolan. Warto dodać, że strój ten, jak i działania księżnej, stanowiły przełom i sprawiły, że w końcu zaczęto brać pod uwagę głosy kobiet. Taki wizerunek bardzo szybko zyskał uznanie wśród kobiet, które były za równouprawnieniem. Pojawił się w kultowych serialach: Dynastia i Dallas. Nie można nie wspomnieć również o outficie Tes z filmu „Pracująca dziewczyna”, w którą wcieliła się Melanie Griffith.

Przeczytaj również: Wizerunek jako narzędzie komunikacji

Podstawowe elementy stylu power dressing

Styl ten, jak każdy inny, charakteryzuje się wykorzystaniem kilku elementów garderoby. Specjalnie dla Was przygotowałyśmy listę ubrań, które warto mieć w swojej szafie, aby stworzyć kobiecy power look!

Damski garnitur

W Twojej garderobie nie może zabraknąć garnituru, a najlepiej kilku! Jeden niech będzie dopasowany i pięknie podkreśla atuty sylwetki. Z kolei drugi nieco luźniejszy. Dzięki temu będziesz miała gotowy strój nie tylko do pracy, ale również na co dzień oraz na wieczorne eventy. Warto wybrać modele w neutralnych barwach, aby wpisały się w biurowy dress code. Z kolei na imprezy okolicznościowe doskonale sprawdzą się modele w kolorze. Kolorowe garnitury to niekwestionowany hit ostatnich lat, będący idealną propozycją dla pan, które cenią sobie klasę i wygodę.

co to jest power dressing

Biała koszula

Postaw nie tylko na klasyczny model, ale również nietypowe fasony. Doskonale sprawdzi się oversize’owa, jak i długa, biała koszulka, która stanowi bazę do wielu outfitów.

Spódnica ołówkowa

Spódnica ołówkowa to niebywale kobiecy element garderoby. Fenomenalnie komponują się nie tylko z koszulą, ale i bluzkami, aksamitnymi topami czy t-shirtami.

Klasyczny płaszcz

Jeśli szukasz płaszcza, postaw na klasyczny model w neutralnych barwach: czerń, odcienie beżu, szarości lub granat. Przeczytaj nasz Przewodnik po damskich płaszczach, aby wybrać idealny fason.

Szpilki

Nic tak nie podkreśla kobiecości, jak szpilki! Dodają kilka centymetrów wzrosty, tym samym wydłużając i wyszczuplając sylwetkę. Poczujesz się w nich pewna siebie! Jakie wybrać? Klasykę wciąż stanowią skórzane buty na obcasie w czarnym kolorze. Są na tyle uniwersalne, że zestawisz je ze wszystkim i na każdą okazję. Warto jednak wybrać również modele w innych barwach. Możesz pokusić się także o wyraziste barwy. Taki akcent kolorystyczny doskonale odświeży nawet najprostszy look. Wysokość obcasa dobierz nie tylko do okazji, ale i swoich potrzeb i oczekiwań. Jeżeli na co dzień nie nosisz wysokich obcasów, to niech szpilka będzie nieco niższa, abyś zapewniła sobie komfort.

Sukienka w biznesowym stylu

Jeżeli jeszcze nie ma w szafie sukienki w biznesowym stylu, to czas to zmienić! Minimalistyczna, prosta, ołówkowa to synonim power dressingu.

Oprócz ubioru niezwykle istotny jest również makijaż biznesowy oraz włosy. Make up ma być subtelny, podkreślający urodę. Z kolei włosy mają być czyste, zadbane i uczesane.

ubiór mocy