Buty stanowią integralną część stroju, dlatego powinny pasować do innych elementów zestawu i być zakładane w zależności od okoliczności. Wiemy, że największe trudności macie z doborem butów na lato, aby wyglądać stylowo, ale i czuć się komfortowo. Obuwie letnie powinno być przede wszystkim lekkie, przewiewne i oczywiście wygodne. 

Męskie mokasyny na lato

Latem warto postawić na mokasyny, które należą do najbardziej popularnych butów na sezon wiosna/lato. Pierwowzorem mokasynów jest obuwie indiańskie. Buty charakteryzują się sposobem wykonania –  uszyte z jednego kawałka skóry, zarówno cholewka jak i podeszwa. Podeszwa w mokasynach jest miękka i nie posiada obcasa. Maja charakterystyczny zewnętrzny szew w kształcie litery U na cholewce.

Są lekkie, przewiewne, nie poci się w nich stopa, a do tego wygodne, uniwersalne i stylowe. To idealne rozwiązanie dla osób, które szukają czegoś pomiędzy elegancją, a nieformalnym luzem (tutaj przeczytasz więcej o tzw. stroju smart casual). Stanowią złoty środek pomiędzy eleganckimi półbutami, a wygodnymi sportowymi butami.

Mokasyny stanowią bazę do stworzenia wielu ciekawych stylizacji. Można je wybrać do stroju casualowego, jak i eleganckiego.  Pasują niemalże do każdego rodzaju spodni. Zarówno krótkich jak i długich. Wybierając długie, warto podwinąć lekko nogawki, tak, aby było widać kostkę. Są schludne i eleganckie, dlatego w przeciwieństwie do innych letnich rodzajów obuwia takich jak sandały, japonki, klapki, pasują do formalnych stylizacji.

Mokasyny mogą być mniej lub bardziej eleganckie. Wszystko zależy od koloru oraz użytej skóry. Warto wybrać mokasyny o średnim stopniu elegancji. Będą pasowały do stroju codziennego oraz sprawdzą się jako lekko ekstrawagancki dodatek do mniej formalnego garnituru. A co ze skarpetkami? Potocznie uważa się, że nie powinno nosić się skarpetek do tego rodzaju obuwia. Jednak jeśli wolicie je mieć, warto postawić na tzw. niewidzialne skarpety, jak chociażby w przypadku loafersów. Ich uniwersalność pozwala je traktować zarówno jako buty codzienne podczas wiosny czy wcześniej jesieni. A Wy macie już swoje mokasyny?

stylizacja męska z mokasynami na lato

Powyższa propozycja to połączenie jeansów z koszulą i marynarką. Do tego krawat i oczywiście mokasyny.

Męskie loafersy na lato

Loafersy są często mylone są z mokasynami, bowiem mają wspólną cechę – brak sznurowadeł. Różni ich sposób wykonana. W loafersach podeszwa i cholewka stanowią osobne składowe, wykonane z dwóch różnych rodzajów skóry, a mokasyny tworzy się  z jednego kawałka skóry. Podeszwa w loafersach jest najczęściej podbita obcasem. Mają one charakterystyczny U-kształtny szew, są wsuwane.

Buty dostać można w dwóch wersjach:  „Penny loafers” i „Tassel loafers”. Te pierwsze charakteryzują się brakiem frędzli i posiadaniem paska w górnej części buta. Tłumacząc na polski język drugą nazwę, „tassel” oznacza frędzle, które są charakterystyczną cechą obuwia.  Ten model tworzony jest na smuklejszym, bardziej wydłużonym kopycie. Dodatkowo u-kształtny szew jest poprowadzony w odpowiedniej odległości od krawędzi buta, co tworzy półokrągły nosek.

Loafersy świetnie wkomponują się w letni klimat. Nie są typowo formalnymi butami, ale zdecydowanie są bardziej formalne niż wiązane obuwie. Wykonane z czarnej skóry można nosić nawet z garniturem (należy tylko unikać łączenia ich ze strojem typowo biznesowym). Brązowe i w zamszu świetnie komponują się z nieco mniej formalnymi garniturami. Można je wykorzystać także do smart-casualowych zestawów. Loafersy nosi się bez skarpet. Częste noszenie ich na gołą stopę nie jest higieniczne ani komfortowe, dlatego warto wybrać tzw. niewidzialne skarpetki – praktycznie brak zabudowania od nasady palców w górę, zaś pięta zwykle ładnie chowa się pod cholewką buta.

Loafersy są często mylone są z mokasynami, bowiem mają wspólną cechę – brak sznurowadeł. Różni ich sposób wykonana. W loafersach podeszwa i cholewka stanowią osobne składowe, wykonane z dwóch różnych rodzajów skóry, a mokasyny tworzy się  z jednego kawałka skóry. Podeszwa w loafersach jest najczęściej podbita obcasem.

Męskie loafersy na lato

 

Męskie espadryle na lato

Stanowią one pewnego rodzaju kompromis pomiędzy krytym, a odkrytym obuwiem. Espadryle to lekkie buty, gdzie podeszwa wykonana jest z jutowatej plecionki, z hiacynta wodnego lub innych naturalnych traw. Natomiast górna część wykonana jest z płótna bawełnianego lub lnianego. Obecnie wykorzystuje się również cienką skórę naturalną. Aby nadać trwałość, podeszwę podkleja się w całości lub miejscowo.

Klasyczne espadryle są obuwiem wsuwanym, nie posiadają sznurówek. Pierwowzór espadryli powstał ponad 4000 lat temu. Można go oglądać w muzeum archeologicznym w hiszpańskiej Granadzie. Model ten sporo różni się od współczesnej wersji, jednak cechy charakterystyczne są widoczne. Początkowo espadryle były obuwiem codziennym, noszone przez prostych ludzi. Do świata mody trafiły podczas paryskich targów mody, które odbyły się 1960 roku. Projektant Yves Saint Laurent zainteresował się produktami firmy Castaner i zaproponował marce współprace. Stworzył damskie espadryle na koturnie, które podbiły świat mody. Wraz z upływem czasu, espadryle coraz częściej pojawiały się w kolekcjach znanych domów mody np. Hermes, Louis Vuitton. Co ciekawe, męskie espadryle można zobaczyć na historycznych ilustracjach przedstawiających modę z lat 20-30 ubiegłego wieku.

Espadryle świetnie się sprawdzą u Panów, którzy szukają czegoś przewiewnego, ale i zakrywającego stopy. Stanowią idealne uzupełnienie letnich stylizacji. Mnogość wzorów i kolorów sprawia, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie i dopasuje do konkretnego stylu. Dobrze komponują się z szortami, spodniami lnianymi, a także chinosami czy jeansami. Można je także nosić w zestawach z lnianymi garniturami. Pamiętajcie, że nosi się je na gołą stopę!

męskie espadryle na lato

stylizacja męska z espadrylami

Ta propozycja to koszulka polo połączona z szortami typu chino. Do tego niebieskie espadryle i okulary przeciwsłoneczne. Dodatek stanowią bransoletki