W ostatnich latach rynek olejów roślinnych znacznie się poszerzył o nowe dotąd nieznane produkty, a tendencja do zwiększania spożycia tłuszczów roślinnych w stosunku do zwierzęcych jest powszechnie obserwowanym trendem nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach.

Oleje roślinne to ważne źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, tokoferoli, karotenoidów i fosfolipidów, których prozdrowotne właściwości są już powszechnie znane i dzięki nim stanowią ważny składnik zdrowej diety. Na półkach sklepowych coraz częściej możemy spotkać oleje z przeróżnych roślin nawet tych egzotycznych, ale nadal w czołówce olejów roślinnych znajduje się olej rzepakowy, o którym opowie dietetyk, Sylwia Witek. A olej zakupicie w sklepie cosdlazdrowia.pl .

Agnieszka Świst-Kamińska: Czym charakteryzuje się olej rzepakowy?

Sylwia Witek: Olej rzepakowy należy do najbardziej znanych i powszechnych olejów w Polsce i często mówi się o nim jako tzw. oliwie północy. Olej rzepakowy charakteryzuje się wysoką zawartością jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, a te z kolei mają korzystny wpływ na parametry lipidowe we krwi. Stosunek kwasów wielonienasyconych n-6/n-3 w oleju rzepakowym jest niezwykle korzystny i kształtuje się na poziomie 2:1 biorąc pod uwagę dzisiejsze zalecenia żywieniowe, to ten stosunek jest wręcz idealny. Olej rzepakowy jest również dobrym źródłem kwasu alfa-linolowego, który umożliwia dodatkowo syntezę omega-3, EPA (eikozapentanowy), DHA (dokozaheksanowego) w organizmie. Warto również zwrócić uwagę, że olej ten ma także najmniejszą zawartość kwasów tłuszczowych nasyconych (7-8% składu) oraz wyższą zawartość fitosteroli w porównaniu do innych olejów. Dzięki zawartości tokoferoli, które mają silne działanie antyoksydacyjne może wpływać na redukcję wolnych rodników, a już jedna łyżeczka oleju pokrywa 50% zapotrzebowania na witaminę E. Ponadto, zabezpiecza ona kwasy tłuszczowe omega-3 przed utlenianiem i tym samym olej rzepakowy zachowuje dłużej swoją świeżość w porównaniu do innych olejów roślinnych.  

-Jakie zastosowanie ma olej rzepakowy w kuchni?

-W sklepach mamy do wyboru olej rzepakowy nierafinowany i rafinowany. Te drugie w trakcie procesu produkcyjnego są dodatkowo  oczyszczane, a to ważna różnica, bo oleje tłoczone na zimno (nierafinowane) powinniśmy stosować tylko na zimno (do sałatek, sosów itp.), natomiast oleje rafinowane można używać do smażenia, gotowania, pieczenia, ale również na zimno, do sałatek. Tę zasadę należy stosować do wszelkich olejów, także do oliwy  i oleju rzepakowego.

-Czy olej rzepakowy nadaje się do smażenia?

-Olej rzepakowy rafinowany dzięki temu, że ma wysoki stopień dymienia wynoszący 242 stopnie Celsjusza, jest w czołówce olejów najlepszych do smażenia. Ponadto dzięki sporej zawartości witaminy E dłużej zachowuje świeżość i może być również spożywany na zimno do sałatek. Idealny stosunek omega-6/omega-3 oraz wysoki stopień dymienia powoduje, że może być wykorzystywany zarówno na zimno jak i na gorąco.