Karczochy cenimy przede wszystkim za to, że są niskokaloryczne. Ponadto zawierają cynarynę i inulin, czyli substancje, które poprawiają funkcjonowanie układu trawiennego i stymulują procesy metaboliczne. Jakie jeszcze mają właściwości? Przeczytaj koniecznie.

Karczoch to roślina, która pochodzi z terenów basenu Morza Śródziemnego. Jej właściwości doceniano już w starożytności. W tym okresie karczochy stanowiły lek na niestrawność, zaburzenia wątroby czy nerek. Natomiast w XX wieku odkryto w nich związek – cynarynę, który odpowiada za odchudzanie oraz inne prozdrowotne właściwości. Zawarta w karczochach cynaryna jest polecana szczególnie osobom, które zmagają się ze schorzeniami układu pokarmowego, zaparciami oraz spowolnionym metabolizmem. Cynaryna usprawnia proces trawienia, a także kontroluje hormony, które są odpowiedzialne za regulację poziomu cukru we krwi. ponadto przyśpiesza metabolizm. Natomiast wspomniana już inulina ma właściwości podobne do błonnika m.in. daje uczucie sytości i zapobiega napadom wilczego głodu. Co więcej, inulina to prebiotyk,, będący pożywką dla pożytecznych bakterii jelitowych, które korzystnie wpływają na system immunologiczny jelita. Karczochy zawierają również kwas chlorogenowy będący antyoksydantem, który występuje w tkankach roślinnych. Zmniejsza on absorpcję cukrów w przewodzie pokarmowym. Karczochy są również bogate w niacynę, czyli witaminę B3 i PP, która bierze udział w procesie przemiany węglowodanów i kwasów tłuszczowych. Hamuje ona rozpad tłuszczów w tkance tłuszczowej i przyśpiesza metabolizm.