Masło orzechowe w ostatnim czasie stało się bardzo popularne i często kojarzone ze zdrowym i “fitnessowym” stylem życia. Czy jednak rzeczywiście możemy je jeść bez umiaru i bez szkody dla naszej sylwetki i zdrowia?

SKŁADNIKI:
-masło orzechowe, dostępne w cosdlazdrowia
-płatki owsiane
-2 łyżki stołowe mąki orkiszowej
-5 stołowych łyżek jogurtu naturalnego
-olej kokosowy, dostępny w cosdlazdrowia

PRZYGOTOWANIE:
1.Do miseczki dodaj płatki owsiane, jogurt naturalny i mąkę orkiszową i mieszaj aż uzyskasz gęstą konsystencje. W razie potrzeby dodaj więcej danego składnika.
2.Rozgrzej patelnię używając oleju kokosowego.
3.Smaż placuszki aż się zarumienią
4.Placuszki oblej masłem orzechowym

Wspominając o maśle orzechowym najczęściej mamy na myśli masło z orzechów arachidowych tzw. fistaszków. Jednak na rynku pojawiły się produkty z różnych rodzajów orzechów, migdałów, nasion sezamu, słonecznika czy nawet z dodatkiem pasty kokosowej. Który wybrać? Decydując się na zakup powinniśmy skupić się na produkcie bazowym, z którego jest wyprodukowane. O tym opowie więcej dietetyk Sylwia Witek.

Masło orzechowe z fistaszków:
Sylwia Witek: „Najbardziej znane masło orzechowe z fistaszków produkuje się poddając procesowi
prażenia orzechy ziemne, w celu poprawy ich walorów smakowych i uzyskania złocistego
koloru. Jednak proces ten nie jest korzystny dla zdrowia, ponieważ zachodzi w temperaturze
ponad 200 stopni, a w jego przebiegu utleniają się nienasycone kwasy tłuszczowe omega-6
(ich jest więcej) i omega-3. W wyniku procesów prażenia stają się one prozapalne, indukując
procesy zapalne w organizmie.”

Agnieszka Świst-Kamińska: Jaka jest alternatywa dla masła z fisztaszków?
Sylwia Witek: Na rynku pojawiły się masła z surowych, nieprażonych orzechów ziemnych. To to wiele zdrowsza wersja mała, ponieważ orzechy są bogate w witaminy z grupy B, a także: potas, magnez i witaminę E. Zawierają też dużo pełnowartościowego i łatwo przyswajalnego białka, znacznie więcej od soczewicy lub np. Ciecierzycy,c o jest bardzo dobrą informacją dla  wegan i wegetarian.

-Czym cechuje się dobrej jakości masło orzechowe?

-Dobrej jakości masło orzechowe, to takie, które zawiera nie mniej niż 90% orzechów w swoim składzie. Na rynku dostępnych jest, jednak sporo słabej jakości maseł o niskiej zawartości orzechów, a sporej liczbie innych dodatków, takich jak cukier i sól i, co gorsze, utwardzony tłuszcz, który działa negatywnie w organizmie i jest jedną z głównych przyczyn cukrzycy typu 2, miażdżycy i zawałów serca. Dlatego warto uważnie czytać etykiety produktów i wybierać te, które są najbardziej wartościowe.

-Jaki jest korzystny wpływ orzechów na nasz organizm?

-Masło produkowane z surowych, nieprażonych orzechów, dzięki zawartości błonnika i złożonych węglowodanów, daje uczucie sytości. Otoczka, czyli skórka, której często pozbawiamy orzechy, a która występuje właśnie w maśle orzechowym, zawiera sporo polifenoli chroniących przed wolnymi rodnikami. Wolne rodniki są przyczyną powstawania i rozwoju procesów starzeniowych w organizmie i występowania nowotworów. W orzechach ziemnych z których produkowane jest masło występuje aminokwas – arginina, która odpowiada za przyrost masy mięśniowej, a także redukuje uszkodzenia mięśni po treningu. Z uwagi na to masło jest polecane osobom aktywnym fizycznie, szczególnie sportowcom. Masło orzechowe to także “paliwo” dla naszego mózgu, dlatego powinny po nie sięgać osoby pracujące umysłowo i studenci – zwłaszcza w okresie zwiększonego wysiłku umysłowego.

-Czy masło orzechowe mogą spożywać wszyscy?

-Warto pamiętać, że orzeszki ziemne są silnymi alergenami, a po uprażeniu (proces ten zazwyczaj stosuje się w produkcji masła orzechowego) działają jeszcze intensywniej. Dlatego u osób uczulonych na fistaszki jedzenie masła orzechowego może prowadzić do poważnego wstrząsu anafilaktycznego. Na masło orzechowe muszą uważać także kobiety w ciąży i karmiące piersią.

-Masło orzechowe – czy jeszcze “masło”?

-Zgodnie z nowymi regulacjami prawnymi, jakie wprowadziła Komisja Europejska, wyroby pochodzenia roślinnego nie mogą być określane nazwami takimi jak “masło” lub np. “mleko”. Dotyczy to także masła orzechowego, które jest pochodzenia roślinnego. Regulację taką wprowadził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w przypadku, gdy nazwy te sugerują pochodzenie roślinne danego produktu. Wyrok został wydany w sprawie niemieckiej spółki TofuTown, która jest producentem i dystrybutorem żywności wegetariańskiej i wegańskiej. Produkty tej firmy stały się powodem dyskusji na temat oznaczania produktów roślinnych na terenie całej Unii Europejskiej. W chwili obecnej trwa dyskusja, ale, być może, już niebawem, czeka nas przełom w nazewnictwie takich produktów jak np. masło orzechowe.

-Z czym jeść masło orzechowe?

-Masło orzechowe dobrze komponuje się ze świeżymi owocami, w tym głównie: bananem, gruszką, pomarańczą. Nadaje się do smarowania pieczywa i tostów oraz jako smaczny dodatek do słodkich zapiekanek, lodów, ciastek, biszkoptów, a także słonych i słodkich potraw. Ze względu na to, że orzechy należą do produktów wysokokalorycznych, zawierających spore ilości tłuszczu pamiętajmy, by jeść masło orzechowe z umiarem. Mimo, że jest zdrowe i zawiera duże ilości błonnika, jednak spożywane w nadmiarze może przyczynić się do przyrostu masy ciała i wpłynąć negatywnie na naszą sylwetkę.A zdecydowanie najlepiej przygotować domowe masło orzechowe. W ten sposób będziemy mieć naturalny i zdrowy produkt. Dla porównania o​dmiany, wyprodukowane z prażonych, solonych orzechów nie należą do najlepszych produktów zaliczanych do zdrowej diety. Dlatego domowe masło orzechowe to najbardziej polecany produkt.