Buty stanowią niezwykle ważny element garderoby, jednak często wybierane są przypadkowo. Idealnie dobrane stanowią doskonałe uzupełnienie każdej stylizacji. Nieprzemyślany wybór może zepsuć wizerunek.

Jak sprawić, aby każda stylizacja budziła zachwyt otoczenia? Przede wszystkim należy skupić się na doborze odpowiedniego typu obuwia. Jeżeli decydujemy się na niezobowiązującą stylizację casualową, możemy wybrać mokasyny. Kultowe trampki dodadzą nonszalancji outfitowi, w jakim chcemy wybrać się na imprezę do klubu lub na wieczorny spacer. Gumowe noski doskonale chronią palce nóg. Na rynku dostępny jest szeroki wybór tych popularnych butów, które gwarantują komfort i wygodę. Buty na białej podeszwie to hit aktualnego sezonu. Celebryci stawiają na kontrowersyjny look, dobierając trampki nawet do garnituru. O ile taki styl jest oznaką ekstrawagancji, o tyle dobór tradycyjnych sportowych adidasów do garnituru jest wielką gafą. Nie wspominamy już o basenowych klapkach oraz japonkach, które nadają się jedynie na piaszczyste plaże. Doskonałą propozycją uzupełniającą letnią stylizację są espadryle lub sandały. Pamiętajmy jednak, aby nie dobierać do nich skarpet! Sandały wkładane na skarpety to horror polskich ulic!

Wybierając buty sportowe, powinniśmy zastanowić się nad ich przeznaczeniem. Producenci oferują specjalne obuwie przeznaczone do biegania. Tego typu buty mają określone cechy i spełniają konkretne wymogi w kwestiach takich jak: stabilność, lekkość, amortyzacja. Inne modele nadają się do wspinaczki i przemierzania górskich szlaków. Wielbiciele outdoorowych sportów mają do wyboru szeroki wachlarz modeli. Niezależnie od tego, czy uprawiasz hiking, trekking, czy alpinizm, na pewno znajdziesz coś dla siebie. Zarówno piłkarze, tenisiści, jak i golfiści będą usatysfakcjonowani ofertą różnorodnych firm produkujących obuwie sportowe. Każda dyscyplina wymaga od sportowców skompletowania odpowiedniej garderoby. Buty, które są przystosowane do tenisa, nie spełnią oczekiwań golfistów wymagających specjalnie wyprofilowanej podeszwy.

Obserwując sklepowe wystawy, można zauważyć zarówno kultowe, jak i kontrowersyjne modele butów. Z pewnością zaliczają się do nich kowbojki i buty motocyklowe. Trzeba przyznać, że te drugie potrafią wyglądać bardzo stylowo zwłaszcza z charakterystyczną skórzaną kurtką oraz dżinsami. Natomiast na kowbojki decydujmy się tylko wtedy, kiedy wybieramy się na Dziki Zachód. Jeżeli mamy dylemat, na jakie buty zdecydować się jesienią, wybierzmy klasyczne botki, które sprawdzają się w każdej sytuacji. Możemy wybrać wsuwane modele sznurowane lub posiadające zamek. Kiedy minusowa temperatura daje nam w kość, wybierajmy śniegowce – solidne buty znakomicie chroniące przed zimnem.

Wodoszczelne kalosze idealnie sprawdzą się na polnych i leśnych ścieżkach. Praktyczne modele posiadające wzmocniony czubek i piętę pozwolą ci beztrosko przemierzać grządki we własnym ogrodzie. Jeżeli wykonujesz pracę biurową, pamiętaj o tym, aby nawet w czasie największej ulewy nie maltretować swoich współpracowników widokiem gumofilców. Co za rozczarowanie przeżyłby klient, spoglądając pod twoje biurko…

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą lub biznesmenem, powinieneś zapoznać się z zasadami dress codu biznesowego. Do klasycznych czarnych garniturów wybieraj półbuty w tym samym kolorze. Jeżeli chcesz nadać lekkości swojej stylizacji, zdecyduj się na outfit w odcieniach brązu lub beżu, który jest mniej zobowiązujący. Jasne odcienie są najbardziej popularne latem, kiedy towarzyszą nam wysokie temperatury. Wybierając się do teatru, opery lub na wielką galę, możesz postawić na czarne lakierki. Pamiętaj jednak o tym, aby twój outfit był zapięty na ostatni guzik i aby blask butów nie przyćmił niedopracowanej stylizacji.

Oksfordy to buty przeznaczone dla prawdziwych koneserów dobrego stylu. Producenci prześcigają się w projektowaniu coraz to nowych modeli tych klasycznych butów. Na rynku możemy spotkać oksfordy w rozmaitych kolorach. Pojawiają się nawet modele posiadające nadruk zwierzęcy lub motyw kwiatowy. Ikonami dobrego stylu pozostaną jednak na zawsze stylowe buty w kolorze czarnym lub brązowym.

Znajomość zasad dress codu uchroni cię przed niechcianą wpadką przy wyborze odpowiedniego obuwia. Jeżeli znasz popularny związek frazeologiczny mówiący o słomie wystającej z butów, czytaj regularnie naszego bloga. Interesujące publikacje na temat dobrego stylu pomogą ci wprowadzić w życie zasady ułatwiające komponowanie stylizacji przeznaczonych na różne okazje.