Pork-pie to rodzaj kapelusza, którego nazwa pochodzi od ciastka wieprzowego. Nic w tym dziwnego, bowiem wgląda właśnie jak walcowaty pasztet ułożony na środku niewielkiego talerzyka.

panowie w kapeluszu pork-pie

Jak wygląda kapelusz pork-pie – charakterystyka

Charakteryzuje się niską główką, płasko zakończoną, niewielkim okrągłym rondem, którego nie podwija się ani nie układa. Najczęściej wykonywany jest z filcu, a rzadziej ze skóry bądź też usztywnianej tkaniny.

Kto nosił pork-pie?

Jako pierwszy Spopularyzował go Buster Keaton – legenda niemego kina, który samodzielnie formował charakterystyczny dla siebie rekwizyt, wykorzystując fedory i kapelusze kowbojskie. Następnie stał się szczególnie popularny w środowisku muzyków jazzowych. Przypadł do gustu artystom tak, że doczekał się nawet własnej melodii – „Goodbye Pork Pie Hat”.

Kto współcześnie nosi pork-pie?

Natomiast ostatnimi czasy, po długiej przerwie, zyskał na popularności dzięki głównemu bohaterowi serialu „Breaking Bad”. Kapelusz stał się nie tylko symbolem mrocznego alter-ego poczciwego nauczyciela chemii, ale uczynił jego sylwetkę natychmiast rozpoznawalną. Obecnie ten rodzaj kapelusza używany jest rzadko, niełatwo znaleźć go w sklepie, a nawet zamówić u kapelusznika. Dlatego najprostszym sposobem, żeby taki posiadać, jest wykonanie go na zamówienie.

Stylizacja z pork-pie

Do czego nałożyć kapelusz pork-pie? Jest on dość uniwersalny i można go skomponować z wieloma stylizacjami. Nasza propozycja to czarne spodnie i czarna marynarka oraz wzorzysta koszula w odcieniach brązu. Do tego karmelowe buty. Jesienią możesz dodać do stylizacji gustownie zawiązany męski szalik.

styliacja męska pork pie