Pork-pie to rodzaj kapelusza, którego nazwa pochodzi od ciastka wieprzowego. Nic w tym dziwnego, bowiem wgląda właśnie jak walcowaty pasztet ułożony na środku niewielkiego talerzyka.

Charakteryzuje się niską główką, płasko zakończoną, niewielkim okrągłym rondem, którego nie podwija się ani nie układa. Najczęściej wykonywany jest z filcu, a rzadziej ze skóry bądź też usztywnianej tkaniny.

Jako pierwszy Spopularyzował go Buster Keaton – legenda niemego kina, który samodzielnie formował charakterystyczny dla siebie rekwizyt, wykorzystując fedory i kapelusze kowbojskie.. Następnie stał się szczególnie popularny w środowisku muzyków jazzowych. Przypadł do gustu artystom tak, że doczekał się nawet własnej melodii – „Goodbye Pork Pie Hat”.Natomiast ostatnimi czasy, po długiej przerwie, zyskał na popularności dzięki głównemu bohaterowi serialu „Breaking bad”. Kapelusz stał się nie tylko symbolem mrocznego alter-ego poczciwego nauczyciela chemii, ale uczynił jego sylwetkę natychmiast rozpoznawalną. Obecnie ten rodzaj kapelusza używany jest rzadko, niełatwo znaleźć go w sklepie, a nawet zamówić u kapelusznika. Dlatego najprostszym sposobem, żeby taki posiadać, jest wykonanie go samodzielnie.