W dzisiejszej Lekcji Stylu, przedstawiamy Wam kolejny rodzaj kapelusza, który chętnie nosimy w sezonie wiosna/lato. A  ciepłe dni zbliżają się wielkimi krokami! Mowa oczywiście o Panama. Jakie są jego cechy charakterystyczne? Jak go nosić? Dziś odpowiadamy na pytania!

Kapelusz Panam swoim kształtem często nawiązuje do kształtu fedory. Jednakże różni się rodzajem materiału, z którego jest wytwarzany. kapelusz składa się z jednego kawałka plecionki i nie ma na nim żadnych szwów. Wyplatany jest z włókien liści palmy panamskiej. Co ciekawe, ilość splotów na centymetr decyduje o jego jakości i także o cenie. Nazwa kapelusza nie nawiązuje do kraju jego pochodzenia. Kapelusz pochodzi bowiem z Ekwadoru. To właśnie w Ekwadorskim mieście Cuenca ,w 1836 r. powstała pierwsza fabryka kultowych . Zaś sama nazwa upowszechniła się  podczas budowy kanału Panamskiego. Popularnośc Panama zawdzięcza rozwojowi kinematografii oraz gwiazdom wielkiego ekranu. Nosili je m.in. Clark Gable w „Przeminęło z wiatrem”, Sean Connery „Człowiek,który chciał być królem”, Greogory Peck w „Zabić drozda” czy Anthony Hopkins w „Hannibalu”. Natomiast do obecnych miłośników panamy nalezy m.in. Brat Pitt, Johny Deep. Noszą je także kobiety! Panama to kultowy dodatek, który odświeży nawet najprostszą stylizację. Początkowo uchodził za synonim klasy i elegancji, obecnie nosi się go również na o dzień. Dobrze będzie komponował się z lnianym garniturem, półformalnymi spodniami i z koszulą z podwiniętymi rękawami.  Ponadto, możesz go nosić również do szortów, klapek i koszulki na ramiączkach, a także nieformalnego garnituru letniego. Jeśli jeszcze nie masz w swojej szafie tego rodzaju nakrycia głowy, koniecznie się zaopatrz! To niezbędny dodatek Twojej wiosenno-letniej garderoby!

panama 2