W dzisiejszej Lekcji Stylu, przedstawiamy Wam kolejny rodzaj kapelusza, który chętnie nosimy w sezonie wiosna/lato. Mowa oczywiście o Panama. Jakie są jego cechy charakterystyczne? Jak go nosić? Dziś odpowiadamy na pytania!

panowie w kapeluszach panama

Jak wygląda kapelusz panama?

Kapelusz Panama swoim kształtem często nawiązuje do kształtu fedory. Jednakże różni się rodzajem materiału, z którego jest wytwarzany. Panama składa się z jednego kawałka plecionki i nie ma na nim żadnych szwów. Wyplatany jest z włókien liści palmy panamskiej. Co ciekawe, ilość splotów na centymetr decyduje o jego jakości i także o cenie.

Skąd pochodzi kapelusz Panama?

Nazwa kapelusza nie nawiązuje do kraju jego pochodzenia. Kapelusz pochodzi bowiem z Ekwadoru. To właśnie w Ekwadorskim mieście Cuenca, w 1836 r. powstała pierwsza fabryka tych kultowych kapeluszy. Zaś sama nazwa upowszechniła się  podczas budowy kanału Panamskiego.

Skąd popularność Panamy?

Popularność Panama zawdzięcza rozwojowi kinematografii oraz gwiazdom wielkiego ekranu. Nosili je m.in. Clark Gable w „Przeminęło z wiatrem”, Sean Connery „Człowiek, który chciał być królem”, Greogory Peck w „Zabić drozda” czy Anthony Hopkins w „Hannibalu”.

panowie w kapeluszu panama

Panama to bardzo wdzięczny dodatek, który pasuje do wielu stylizacji. Wysokiej jakości kapelusz posłuży przez długie lata i będzie Twoim ulubionym letnim nakryciem głowy.

Kto nosi kapelusz panama?

Do współczesnych miłośników panamy należą m.in. Brat Pitt i Johny Deep. Noszą je także kobiety! Panama to kultowy dodatek, który odświeży nawet najprostszą stylizację. Początkowo uchodził za synonim klasy i elegancji, obecnie nosi się go również na o dzień.

Jak ostylować panamę?

Dobrze będzie komponował się z lnianym garniturem, półformalnymi spodniami i z koszulą z podwiniętymi rękawami. Ponadto, możesz go nosić również do szortów, klapek i koszulki na ramiączkach, a także nieformalnego garnituru letniego. Jeśli jeszcze nie masz w swojej szafie tego rodzaju nakrycia głowy, koniecznie się zaopatrz! To niezbędny dodatek Twojej wiosenno-letniej garderoby kapsułowej!

stylizacja męska z kapeluszem panama

Świetnie będzie komponował się również z dwurzędową marynarką i białymi spodniami. Nie zapomnij o stylowych dodatkach – torbie i okularach.