Kapsułowa garderoba dla mężczyzny budzi coraz większe zainteresowanie wśród panów. Czym jest i jak ją stworzyć? Dziś podpowiadamy.

męska szafa kapsułowa

Męska szafa kapsułowa – co to jest?

Z pewnością przynajmniej raz spotkałeś się z pojęciem „kapsułowa garderoba”. I choć sama nazwa brzmi dość nowocześnie, to koncepcja pochodzi z lat 70-tych. Za zamysł odpowiada Susie Faux, która była właścicielką butiku. Uważała, że wcale nie potrzeba wielu ubrań, aby stworzyć wiele różnorodnych stylizacji. Najważniejsze są podstawowe elementy i umiejętność dobrania ich w taki sposób, aby stworzyć zestawy na wiele okazji. Termin dotyczył mody męskiej, ale kapsułowa garderoba dla mężczyzny opiera się na tych samych zasadach,

Garderoba kapsułowa to przede wszystkim minimalizm. Znajdziesz w niej niewiele ubrań, ale na tyle uniwersalnych, że można je łączyć na różne sposoby i na różne okazje. I to właśnie uniwersalność jest kluczem do sukcesu. Niestety zarówno panie, jak i panie, wykazują tendencję do kupowania odzieży wzorzystej, nie myśląc o tym, do czego będzie dana rzecz pasować. Skutkiem tego jest duża ilość ubrań, które ciężko z czymkolwiek zestawić. Garderoba kapsułowa ma ten problem wyeliminować. Tutaj najważniejsza jest zasada – im mniej, tym lepiej, „mniej znaczy więcej”. Promuje przede wszystkim minimalizm, ponadczasowe fasony, które fenomenalnie komponują się niemal ze wszystkim. Tym samym ogranicza lekkomyślność oraz spontaniczność.

Ponadto, ogromną rolę odgrywa tutaj jakość, która stanowi gwarancję tego, że ubrania posłużą znacznie dłużej niż jeden sezon. W duchu garderoby kapsułowej zamiast trzech-czterech swetrów, które po dwóch praniach stracą na jakości, lepiej kupić jeden wysokiej jakości, który będziesz nosić kilka dobrych lat.

Garderoba kapsułowa dla mężczyzny – zalety

Męska szafa kapsułowa ma wiele zalet. Zalicza się do nich przede wszystkim:

Oszczędność czasu

Szafa kapsułowa daje możliwość stworzenia szybkich i modnych zestawów. Nie musisz zastanawiać się, co na siebie włożyć, aby wyglądać modnie, ponieważ każdy element garderoby jest ponadczasowym klasykiem.

Oszczędność pieniędzy

Korzyścią, która płynie ze stosowania się do zasad kapsułowej garderoby dla mężczyzn jest zaoszczędzenie pieniędzy. Tu nie ma miejsca na nieprzemyślane zakupy, podczas których wydaje się niemałe pieniądze, a potem danej rzeczy i tak się nie nosi.

Męska szafa kapsułowa – jak ją tworzyć?

Zastanawiasz się, jak stworzyć męską garderobę kapsułową? W szafie powinny znaleźć się konkretne elementy odzieży o uniwersalnym charakterze.

Spodnie

W szafie kapsułowej powinny znaleźć się dwie-trzy pary spodnie. Wśród nich model garniturowy, spodnie casualowe oraz klasyhczne jeansy. Eleganckie spodnie posłużą Ci do pracy oraz imprezy okolicznościowe. Z kolei modele o bardziej casualowym charakterze wykorzystasz do codziennych outfitów. Dobrze komponują się z bluzami, bluzkami, t-shirtami, koszulką polo czy swetrami.

Uniwersalna koszula

Kolejnym obowiązkowym elementem jest koszula, najlepiej w białym lub błękitnym kolorze. To idealna baza do stworzenia stylizacji w stylu formalnym oraz na uroczyste okazje. Warto zainwestować także w jedną koszulę, która sprawdzi się w casualowych outfitach. Najlepiej gładką albo w modny wzór np. kratkę. Taki model stworzy zgrany duet zarówno ze spodniami jeansowymi, jak i casualowymi np. chinosów.

Podkoszulki

Zainwestuj w dobrej jakości t-shirty, aby nadawały się do noszenia nawet po kilku praniach. Postaw na białą, czarną oraz jedną, dwie w kolorze, który będzie pasował do pozostałych ubrań. Świetnym wyborem będą odcienie szarości, beżu, granat, butelkowa zieleń czy burgund.

Swetry

Kapsułowa garderoba dla mężczyzny posiada miejsce również dla swetrów, które są nieodzownym elementem jesiennych stylizacji. Wbrew pozorom wcale nie potrzebujesz ich zbyt wielu. Wystarczą dwa swetry wkładane przez głowę oraz jeden rozpinany.

Okrycia wierzchnie

Nie wiesz, jakie okrycie wierzchnie wybrać? Koniecznie elegancki płaszcz typu trencz, który od wielu lat nie wychodzi z mody. Warto kupić także ciepłą kurtkę o casualowym kroju, która przyda się w chłodniejsze dni. Doskonale sprawdza się pikowane modele. Z kolei w sezonie letnim rozważ zakup lekkiego płaszcza lub kurtki jeansowe. W zależności od tego, jaki styl preferujesz.

Buty

Jeśli chodzi o buty, to sprawdzą się czarne oxfordy, zamszowe brogsy, brązowe sztyblety, białe sneakersy oraz mokasyny.

kapsułowa garderoba dla mężczyzny