Zastanawiasz się, jak skomponować męską garderobę? Co powinno znaleźć się w Twojej szafie, a z czego warto zrezygnować?

jak stworzyć męską garderobę

Męska garderoba – jak ją stworzyć?

Zapewne zdarzyło Ci się otworzyć szafę i stwierdzić, że nie masz, w co się ubrań. Pomimo tego, że szafa pęka w szwach. To skutek nieumiejętnego planowania garderoby oraz nieprawidłowego doboru ubrań. Bardzo często zdarza się, że kupujemy daną rzecz pod wpływem emocji. Podoba nam się, chcemy ją mieć, ale nie zastanawiamy się, czy będziemy mieli ją z czym nosić. W taki sposób w naszych półkach znajdują się ubrania, które leżą miesiąc, dwa, rok, czekają na swoją kolej. Ponadto, nie każdy ma lub chce wydawać fortunę na najmodniejsze ubrania. W takim razie jak skomponować męską garderobę?

Kompletując swoją garderobę, warto stosować się do zasad szafy kapsułowej. Kapsułowa garderoba dla mężczyzny Opiera się na zakupie ubrań, które są ponadczasowe i uniwersalne. Dzięki temu stworzysz zestawy niemal na każdą okazję. 

Jak skomponować męską garderobę? – 5 zasad

Kompletując męską garderobę, stosuj się do kilku zasad, które znacznie ułatwią Ci wyposażenie garderoby:

Określ swój styl

Kluczem do sukcesu jest określenie stylu, jaki preferujesz. Weź pod uwagę zarówno charakter swojej pracy, jak i to, jak się ubierasz na co dzień. Jeżeli Twój zawód wymaga formalnego stroju, to musisz zainwestować eleganckie ubrania. W sytuacji, gdy w weekendy stawiasz na wygodę, to niezbędne będą również casualowe elementy garderoby. W tym celu przydadzą Ci się podstawy męskiego stylu i ich znajomość.

Określ kolorystykę

W pierwszej kolejności wytypuj 2 kolory neutralne, które będą bazą. Mają to być barwy, które pasują do wszystkiego, czyli np. czerń, biel, odcienie szarości, granat czy beż. To właśnie w tych kolorach powinny być podstawowe elementy ubioru, a także wszelkie dodatki typu aktówka, plecak, torba, buty. Możesz również wybrać 1-2 kolory, które będą dodatkowym uzupełnieniem np. czerwień, błękit.

Postaw na jakość

W przypadku komponowania garderoby zawsze kieruj się zasadą „im mniej, tym lepiej”. Stawiaj nie na ilość, ale na jakość. Lepiej mieć kilka dobrej jakości ubrań, które posłużą przez wiele sezonów niż mieć mnóstwo koszulek, które po kilku praniach nadają się do wyrzucenia.

Jak skomponować męską garderobę

Zrób listę zakupów

Zanim udasz się na zakupy, zrób listę rzeczy, które potrzebujesz. Przemyśl dokładnie każdy zakup.

Co powinno znaleźć się z męskiej szafie?

Jak skomponować męską garderobę? Przede wszystkim stawiaj na klasyki, czyli ubrania, które nigdy nie wychodzą z mody. Większość z nich jest na tyle uniwersalna, że stworzy doskonałą bazę do wielu outfitów i da ogromne możliwości stylizacyjne.

Płaszcz

Obowiązkowo zainwestuj w klasyczny płaszcz. Świetnie sprawdzi się dyplomatka, która podkreśla męską figurę. Pasuje zarówno do garnituru, jak i jeansów.

Garnitur

W Twojej szafie musi znaleźć się przynajmniej jeden garnitur. Jak wybrać idealny garnitur? Najlepiej, gdy jest on szyty na miarę. W ten sposób podkreśli atuty sylwetki i ukryje ewentualne mankamenty.

Koszule

Postaw na dwie-trzy koszule w białym lub błękitnym kolorze, które będą podstawą stylizacji w stylu formalnym. Zainwestuj także w dwie albo trzy w innym kolorze lub uniwersalnym wzorze, które będziesz mógł założyć np. na randkę czy wieczorne wyjście ze znajomymi.

Spodnie

Spodnie od garnituru, jeansy oraz takie, które sprawdza się w stylu smart-casual np. chinosy. Z kolei latejm warto mieć co najmniej dwie pary krótkich spodenek materiałowych lub jeansowych.

Marynarka

Jedna elegancka, a druga o kroju sportowym. Obie powinny być w jednolitym kolorze.

Koszulki

Koszulki to element garderoby, którego może być nieco więcej. Tym bardziej, że nosi się je nie tylko latem, ale również i w chłodniejsze pory roku np. pod bluzę. Zainwestuj w klasyczne modele, a także koszulki polo w stonowanych barwach: czerń, biel, granat, odcienie szarości i beżu. Latem możesz pokusić się o kolor lub ciekawy wzór.

Swetry

W jesienno-zimowym okresie zainwestuj w swetry. Najlepiej w jednolitych kolorach, aby pasowały do wszystkiego. Przyda się golf, który z powodzeniem założysz pod marynarkę do pracy czy do dżinsów i spodni typu chino.

Buty

Na wieczór sprawdzą się oxfordy. Z kolei na dzień brogsy w czarnym lub brązowym kolorze. Zimą koniecznie zainwestuj w sztyblety. A latem w sandały oraz wygodne sneakersy. Obowiązkowo kup mokasyny.

Dodatki

W Twojej szafie nie może zabraknąć dodatków, które dopełnią każdą stylizacją. Postaw na krawat, muchę oraz szalik. Warto również zainwestować w plecak, aktówkę, męską torbę oraz biżuterię np. zegarki szwajcarskie, które cechują się wytrzymałością.

Jak skomponować męską garderobę