Dziś w ramach naszego cyklu z kapeluszami, pod lupę bierzemy Homburg, jeden z najbardziej formalnych kapeluszy. Skąd pochodzi nazwa? Czym się charakteryzuje? Jak go nosić? Jak zwykle odpowiadamy na pytania.

homburg kapelusz

Skąd nazwa kapelusza Homburg?

Nazwa tego kapelusza pochodzi od miasteczka Bad Homburg w Niemczech, z którego przywiózł go do Anglii król Edward VII.

Kto nosił Homburg?

Został spopularyzowany w latach 20-tych XX wieku. W latach 20. i 30. w środowisku polityków i dyplomatów był popularną alternatywą dla cylindra. Nosił go m.in. Winston Churchill.

Al Pacino w kapeluszu homburg

Al Pacino w filmie „Ojciec chrzestny ” w kapeluszu Homburg

Jak wygląda Homburg?

Homburg, nazywany dostojnym kuzynem Fedory, to miękki kapelusz przepasany jedwabną taśmą nad nieco podwiniętym niedużym, usztywnionym rondem, z charakterystycznym zagłębieniem na środku główki. Wykonuje się go zazwyczaj z króliczej sierści lub z filcu.

Jak nosić kapelusz Homburg?

Homburg to dziś jeden najbardziej szykownych typów kapelusza. Dobrze komponuje się z formalnymi strojami: garniturami, eleganckimi, wiosennymi płaszczami, a przede wszystkim ze smokingiem. Pamiętajmy jednak, że nie sprawdzi się on w stylu casualowym. Idealny do garnituru, a nawet smokingu.

stylizacja z kapeluszem homburg