Wiele kobiet marzy o muśniętej słońcem, pięknej, brązowej skórze. Niestety opalenizna nie jest taka sama u każdego. Od czego zależy to, jak się opalamy? Jak się bezpiecznie opalać? I jak utrzymać opaleniznę? Na te, a także inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule!

opalenizna

Od czego zależy, jak się opalamy?

Opalenizna dla wielu osób to powód do dumy. Im jesteś bardziej brązowa, tym lepiej. Niestety niewiele osób zdaje obie sprawę, że zmiana koloru skóry w wyniku opalania to obobrona naszej skóry przed słońcem. Kolor opalenizny zależy od barwnika, zwanego melaniną. Melanina powstaje w skórze pod wpływem promieniowania UV. Od tego, ile jest jej w skórze, zależy odcień naszej karnacji.

Fototypy skóry

Kolor naszej opalenizny zależy od fototypu skóry. Fototyp to z kolei genetycznie uwarunkowana liczba komórek barwnikowych w skórze. Najprościej tłumacząc, fototypy skóry odnoszą się do ilości melaniny zawartej w skórze. Wyróżnia się podział na cztery fototypy w odniesieniu do reakcji skóry oraz wystąpień oparzeń, które wynikają z ekspozycji na słońce. Taki podział przede wszystkim pomaga ustalić, jak i jak długo może korzystać z kąpieli słonecznych, solarium czy też, jak powinien chronić ciało przed promieniami słonecznymi. Poniżej przedstawiamy fototypy skóry wg Fitzpatricka:

Fototyp skóry Cechy charakterystyczne Rodzaj reakcji na światło słoneczne
I celtycki bardzo jasna karnacja, często z obecnością piegów, włosy w kolorze jasnego blondu albo rude, jasne oczy-zazwyczaj niebieskie skóra się nie opala, a także ulega poparzeniom.
II północnoeuropejski jasna skóra, włosy w kolorze ciemnego blondu albo rude, oczy zielone, niebieskie lub piwne skóra opala się bardzo wolno, a do tego tylko w niektórych partiach ciała, zazwyczaj ulega poparzeniom.
III środkowoeuropejski cera jasna lub oliwkowa, włosy w kolorze ciemnego blondu lub brązu, oczy w kolorze ciemnoniebieskim, szarym lub brązowym, brak piegów skóra opala się łatwo, a oparzenia występują czasami
IV południowoeuropejski / śródziemnomorski oliwkowa lub lekko brązowa skóra, ciemne włosy i oczy skóra łatwo się opala i rzadko ulega oparzeniom
V azjatycki, północnoafrykański cera jest brązowa, oczy, a także włosy również w ciemnym kolorze skóra jest naturalnie ciemna i b bardzo rzadko ulega oparzeniom
VI afrykański skóra jest czarna, włosy i oczy — ciemne ciemny kolor skóry nie jest zależny od wystawienia na działanie promieni słonecznych, skóra nie ulega poparzeniom

Jak bezpiecznie się opalać?

Naturalna opalenizna jest najzdrowsza. Jeżeli zależy Ci na bezpiecznym opalaniu:

  1. Zrezygnuj z wizyt w solarium.
  2. Opalaj się krótko, ale za to regularnie. Za pierwszym razem wystarczy Ci zaledwie 20 minut.
  3. Stosuj kremy z filtrem albo naturalną ochronę przed negatywnym działaniem promieni słonecznych.

jak bezpiecznie się opalać

Co o nas mówi opalenizna?

Kilka wieków temu w wyższych warstwach społecznych opalenizna nie była popularna, a wręcz stanowiła powód do wstydu. Nie pokazywano nagiego ciała, ponieważ traktowano to jako coś nieprzyzwoitego. Ponadto osoby z wyższych sfer nie chciały tracić czasu na wylegiwaniu się na pracy. Podejście zmieniło się (podobno) przez Coco Chanel, która po wyjeździe przyjechała opalona. Oczywiście była to zdrowa, naturalna opalenizna. To właśnie wtedy przestano traktować bladość jako synonim luksusu.

Czy w takim razie opalenizna jest elegancka? Co o nas świadczy? To pytania, które zadaje sobie niejedna kobieta. Wbrew pozorom odpowiedź nie jest jasna i tak naprawdę wszystko zależy od tego, jak jesteś opalona. Co prawda, kanony piękna nieco się zmieniły i ładna opalenizna w brązowym odcieniu jest jak najbardziej pożądana. Należy jednak pamiętać, że ma ona być SUBTELNA I NATURALNA.

Nadmierne opalanie, szczególnie w solarium, szkodzi, powoduje przedwczesne starzenie, a także zwiększa ryzyko raka skóry. Spędzanie wielu godzin w solarium niszczy naszą cerę, co prędzej czy później jest widoczne. I zdecydowanie tak mocna opalenizna nie wygląda ani dobrze, ani zdrowo. Choć jeszcze jakiś czas temu sztuczna opalenizna cieszyła się popularnością, to obecnie jest coraz częściej krytykowana. A to dlatego, że jesteśmy coraz bardziej świadomi i wybieramy to, co pomaga naszej skórze, a nie ją niszczy.

Jak się opalać, żeby wygląda naturalnie, korzystnie, a nie sztucznie?

Wiele osób błędnie myśli, że im więcej czasy spędzi na słońcu, tym szybciej się opali na piękny, brązowy kolor. To pułapka, która złapała w swoje sidła całkiem sporo kobiet i mężczyzn. W taki sposób narażamy się na bolesne i czerwone poparzenia, a w późniejszym czasie — schodząca skórę i plamy po opalaniu. Szybkość opalania jest zależna od ilości melaniny w skórze. Osoby z ciemniejszą karnacją szybciej uzyskują efekt brązowej opalenizny. Natomiast osoby o jasnej karnacji wolniej. Ponadto są one narażone na oparzenia i czerwony kolor opalenizny.

Jeśli marzy Ci się zdrowa, ładna i naturalna opalenizna, to opalaj się systematycznie po 20-30 minut, a nie przez kilka godzin. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko poparzenia, a zwiększysz prawdopodobieństwo pięknej, brązowej skóry.

Pamiętaj, że ładna opalenizna to taka, którą skóra pokrywa podczas codziennych, wiosenno-letnich aktywności np. podczas spaceru, biegania czy jazdy na rowerze. Słońce subtelnie muska skórę, która powoli nabiera pigmentu.




Jak utrzymać opaleniznę?

To, jak długo utrzymuje się opalenizna, zależy od wielu czynników. Warto dodać, że tutaj ogromne znaczenie odgrywa czas. Opalenizna blednie, ponieważ co 28 dni odnawia się górna warstwa skóry. Ponadto szybsze blednięcie wiąże się z:

  • stosowaniem peelingów,
  • wycieraniem ciała szorstkim ręcznikiem,
  • długa kąpiel w gorącej wodzie (w tym też sauna)

Jak utrzymać opaleniznę? Pisaliśmy o tym we wpisie: Jak przedłużyć opaleniznę. Poznaj 6 skutecznych sposobów!

  1. Zadbaj o odpowiednie nawilżenie skóry. Nawilżaj skórę każdego dnia, najlepiej rano oraz wieczorem. Dzięki temu zachowasz złocisty brąz na dłużej.
  2. Nawilżaj skórę również od wewnątrz. Zaleca się picie około 2 litrów wody na dobę.
  3. Zrezygnuj z długich, gorących kąpieli. Ciepła woda i zbyt długa kąpiel prowadzi do wyparowania wilgoci ze skóry.
  4. Stosuj odpowiednią dietę. Wybieraj produkty, bogate w witaminę A. Należy do nich marchew, żółte i czerwone warzywa np. papryka, brzoskwinie, morele, sałata, szpinak, brokuł. To świetny, zdrowy i naturalny sposób na opaleniznę!
  5. Suplementuj preparaty, poprawiające kolor opalenizny i wspierające prawidłową pigmentację skóry. Mają one zazwyczaj w składzie beta-karoten.
  6. Zainwestuj w kosmetyki po opalaniu. Tutaj doskonale sprawdzą się te, które w składzie mają masło shea, masło kakaowe, wyciąg z orzecha włoskiego, olejek marchewkowy. Na rynku dostępne są  także kremy i balsamy, utrwalające opaleniznę.

Jak pozbyć się opalenizny?

Śmieszna opalenizna to taka, która jest po prostu nierówna. Oczywiście na pierwszy rzut oka wygląda śmiesznie, ale uwierzcie, że potrafi sprawić ból, a także spowodować dyskomfort. Jak wyrównać opaleniznę?

  1. Peeling. W okresie letnim staraj się wykonać peeling, najlepiej 1-2 razy w tygodniu. Pamiętaj, aby po peelingu chronić skórę przed promieniami słonecznymi, ponieważ jest na nie bardziej wrażliwa.
  2. Krem rozjaśniający przebarwienia. Jeżeli masz przebarwienia od opalania, sięgnij po specjalne kremy. Zastosuj je punktowo, aby nie rozjaśnić całej twarzy.
  3. Zastosuj puder brązujący. Jeżeli się malujesz, możesz wyrównać opaleniznę, nanosząc na twarz puder brązujący.
  4. Zastosuj samoopalacz. Innym sposobem jest zastosowanie samoopalacza, a także balsamów opalających, które wyrównują opaleniznę.

A jak się pozbyć czerwonej opalenizny z twarzy domowym sposobem? W takim przypadku polecamy Ci maseczkę rozjaśniającą. Do jej wykonania potrzebujesz 2 łyżki soku z cytryny, a także 3 liście aloesu. W pierwszej kolejności zmiażdż liście aloesu i ucieraj je z cytryną do momentu, aż uzyskasz jednolitą konsystencję. Jeżeli masz żel aloesowy i sok z cytryny to wystarczy tylko wymieszać składniki. Gotową maseczkę nałóż na twarz i poczekaj, aż wyschnie. Po tym czasie zmyj ciepłą wodę.

jak wyrównać opaleniznę