Nie ma najmniejszej wątpliwości, iż diamenty już od wieków są obiektem pożądania każdej kobiety. Swym blaskiem urzekły zarówno koronowane głowy jak i gwiazdy Hollywood. Więc jak my zwykli śmiertelnicy moglibyśmy oprzeć się ich urokowi? Stanowią synonim luksusu, bogactwa, a także mogą być dowodem miłości. „Diamenty są najlepszym przyjacielem kobiety” tak śpiewała Marylin Monroe i pomimo upływającego czasu, to w tej kwestii nic się nie zmieniło, bo cóż tak rozpromieni niewieścią twarz w pochmurny dzień jak błyszczący diament. Biżuterię z diamentami upodobały sobie przede wszystkim kobiety lubiące klasykę oraz elegancję, pragnące podkreślić swoją kobiecość.
Czym jest diament?
Pod koniec XVIII wieku francuski fizyk Antoine Lavoisier po raz pierwszy spalił diament pod szklanym kloszem, używając promieni słonecznych skupionych soczewką. Dzięki temu eksperymentowi udowodnił, że diament to czysty, czy prawie czysty, węgiel. Sposób w jaki są ułożone atomy w siatce krystalicznej decydują o jego niezwykłej twardości. To właśnie ta cecha przyczyniła się do powstania jego nazwy, która pochodzi od greckiego słowa ἀδάμας (adámas) co oznacza niepokonany , niezwyciężony. Symbolizował czystość umysłu i serca, stałość uczuć, szczerość i niewinność.
Historia diamentu
Historia diamentów rozpoczęła się 3,3 miliarda lat temu kiedy to w warunkach wysokiej temperatury i wysokiego ciśnienia na głębokości 150-200 km powstały pierwsze kryształy tego minerału. Nie wiemy kiedy dokładnie diamenty zostały odkryte przez człowieka , ale uważa się, że miało to miejsce około 3000 – 2500 lat przed naszą erą w Indiach (niektórzy naukowcy twierdzą, że nawet 6000 lat p.n.e.). Początkowo surowe kryształy diamentów były cenione ze względu na swoją twardość i wykorzystywano je w różnego rodzaju narzędziach. Z biegiem czasu wykształciła się umiejętność obróbki diamentów i w ten sposób awansowały do roli cennej ozdoby. Około czwartego wieku przed naszą erą diamenty pojawiły się w Europie i jak później opisuje Pliniusz Starszy zyskały pozycję „króla wszystkich kamieni szlachetnych”. W okresie średniowiecza i późniejszego renesansu diamenty coraz częściej pojawiają się w ozdobach, należących wyłącznie do klas rządzących. Powoli wyczerpujące się złoża indyjskie zostały zastąpione w XVIII wieku złożami pochodzącymi z Brazylii. Jednakże prawdziwy wzrost zainteresowania diamentami pojawił się pod koniec XIX wieku wraz z odkryciem bogatych złóż w Afryce Południowej. Diamenty stały się głównym bohaterem zachwycającej biżuterii późnej epoki wiktoriańskiej oraz edwardiańskiej.
Nagły napływ tego minerału spowodował, że nawet klasy średnie mogły pozwolić sobie na ofiarowanie diamentowego pierścionka zaręczynowego. Moda na diamenty w roli symbolu miłości została umocniona w latach 60-tych w USA, a następnie w Japonii. Od tego czasu każda przyszła panna młoda pragnie magicznego blasku diamentu na swoim serdecznym palcu. Czas odkryć wielkich złóż południowo-afrykańskich przyczynił się do powstania przemysłu diamentowego oraz pojęcia diamentów inwestycyjnych. Obecnie diamenty razem ze złotem są jednymi z najpopularniejszych sposobów przechowywania majątku.
Do wydobycia wspomnianych złóż w RPA dołączyło odkrycie złóż diamentów w Rosji, Australii, Kanadzie, Botswanie, Namibii.
Co decyduje o wartości diamentów i na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?
Każdy choć trochę interesuje się diamentami spotkał się z określeniem 4C co oznacza od angielskich słów:
- Masa (Carat),
- Czystość (Clarity),
- Barwa (Colour),
- Szlif (Cut).
System klasyfikacji diamentów powstał w latach 50-tych w USA , został stworzony przez GIA czyli Gemmological Institute of America.
- Masa – jednostką masy kamieni szlachetnych w tym diamentów jest carat (ct). 1ct = 0,200g , lub inaczej 1ct = 100 punktów (pkt) czyli 0,50ct = 50 pkt.
- Czystość – dotyczy wewnętrznych inkluzji (zanieczyszczeń) lub zewnętrznych skaz . określa się ją symbolami Flawless (FL) , Internally Flawless (IF) , VVS, VS, SI, I (P). Pojawiające się przy nich liczby określają pozycję lub natężenie inkluzji.
- Barwa – w najpopularniejszym systemie GIA barwę określa się za pomocą liter od D do Z , gdzie D oznacza najbielszą barwę. Oprócz białych , a raczej przezroczystych diamentów, istnieją diamenty o barwach fantazyjnych tzw. Fancy colours takich jak barwa żółta, czarna, brązowa, szampańska, zielona, różowa, czerwona, fiołkowa, niebieska)
- Szlif – opisywany jest trzema cechami: proporcja (cut), wypolerowanie (polish), symetria (symmetry) To właśnie szlif decyduje o „ogniu” ,blasku i wewnętrznym „życiu” diamentu.
Należy również wspomnieć, że fluorescencja (zachowanie pod wpływem promieniowania UV) ma również wpływ na wartość badanego kamienia.
Przy zakupie diamentu należy również zwrócić uwagę, aby diament (od masy 0,30ct wzwyż) posiadał certyfikat wystawiony przez międzynarodowe laboratorium. Najlepszymi laboratoriami są : Gemmological Institute of America (GIA) , The Diamond High Council (Hoge Raad voor Diamant HRD), oraz International Gemological Institute. Na certyfikacie znajdują się opisane już parametry diamentu a także jego wymiary oraz czasami „mapka” z zaznaczonymi inkluzjami.
Diamenty posiadają również numer wygrawerowany laserem na rondyście. Numer ten powinien zgadzać się z numerem na certyfikacie.
Przy zakupie warto porozmawiać z ekspertem diamentów aby mieć pewność otrzymania najlepszej jakości wybranego kamienia w najlepszej cenie.
Gdzie warto kupić diamenty? Sklep e-diamenty.pl
Platforma internetowa e-diamenty.pl posiada obszerną i zróżnicowaną ofertę diamentów, które świetnie sprawdzą się w roli prezentu na wiele okazji. Są doskonałą propozycją dla
klientów o wyższych wymaganiach od przeciętnych standardów, poszukujących diamentów o lepszych parametrach niż te oferowane przez „sieciówki”. Dla takich klientów najważniejsze znaczenie ma jakość, za którą są gotowi zapłacić. Kupując diament na e-diamenty.pl, mamy pewność, że diament zostanie sprawdzony przez wykwalifikowanego eksperta diamentów. Gwarantuje to, że otrzymany diament jest naturalny , autentyczny i jego parametry są zgodne z tymi podanymi na certyfikacie.
Co ciekawe, diamenty zakupione jako luźny kamień i oprawione przez złotnika są tańsze niż gorszej jakości gotowy produkt w sklepie. Panom zależy przede wszystkim na znalezieniu czegoś wyjątkowego, aby zaskoczyć swoją partnerkę i podarować jej oryginalny upominek. Diament sprawdzi się nie tylko na zaręczyny, ale również jako prezent z okazji urodzin, narodzin dziecka czy rocznicy ślubu.
Czy warto inwestować w diamenty?
Inwestowanie w diamenty z roku na rok zyskuje na popularności. Nic dziwnego. W niewielkiej masie może być zgromadzona olbrzymia wartość. Aż trudno sobie wyobrazić , że diament o masie 5ct co odpowiada masie 1 grama , o barwie D , czystości FL , najlepszych parametrach szlifu, bez fluorescencji może być wart …. bagatela aż 2 mln złotych.
Jeżeli chcesz inwestować w diamenty, musisz zgłębić wiedzę na ich temat.
Istnieją dwie szkoły inwestowania w diamenty. Według pierwszej najbezpieczniej kupować kamienie powszechnie używane w jubilerstwie tzn. o masie 0,50–1,00ct, barwie G, czystości VS. Druga zaleca wybór diamentów z najwyższej półki: o masie powyżej 1ct, barwie D, czystości FL- IF oraz doskonałych parametrach szlifu. W ostatnim czasie obserwujemy też wzrost zainteresowania inwestorów diamentami o barwach fantazyjnych.
Kupując diamenty na www.e-diamenty.pl macie pewność, że zakupiony diament będzie autentyczny, a transakcja będzie całkowicie legalna i bezpieczna.
Dodaj komentarz