Mediolan to świątynia mody. To tu swoją przygodę rozpoczynali Giorgio Armani oraz Gianni Versace. Miasto łączy tradycję z nowoczesnością, przyciągając  w ten sposób miłośników mody z całego świata.

Modowe serce Mediolanu to niewątpliwie Quadrilatero della moda, zwany także Złotym Kwadratem. To jedna z najbardziej ekskluzywnych dzielnic mody na świecie, która posiada słynne ulice: Via Manzoni, Via della Spiga i Corso Venezia. Są tu przede wszystkim sklepy słynnych projektantów takie jak: Dolce & Gabbana, Anna Molinari, – Blumarine, Cerruti, Franck Muller, Giorgio Armani, Miu Miu, Prada, Sergio Rossi, Swatch, Tiffany & Co., czy też Rocco Barocco. Na obrzeżach Czworoboku znajdują się sklepy nastawione na młodych klientów, jak Emporio Armani czy Oaks by Ferre. Na Via Venezia  zlokalizowany jest sklep ekscentrycznego projektanta Francesco Moschino. Tutaj możemy spotkać elegancką Victorię Beckham czy Monikę Belucci.

Kolejna świątynia to ośmiopiętrowy dom towarowy La Rinascente – gigant w samym centrum miasta na Piazza Duomo. Budynek znajduje się na słynnym placu koło katedry Narodzin Św. Marii i przyciąga uwagę swoim designem już z daleka. Dom towarowy posiada 8 pięter ze  – Perfumy, odzież i akcesoria.

Kolejny przystanek to Galeria Vittorio Emanuele II, najstarszy pasaż,  utrzymana w stylu neoklasycyzmu, zaprojektowana przez architekta Giuseppe Megonniego. Stanowi handlową „świątynię” miasta. Galerię należy odwiedzić przede wszystkim, aby ubrać się u najlepszych włoskich projektantów, ale również po to, aby zobaczyć wspaniałą konstrukcję architektoniczną zwieńczoną przeszklonym dachem i charakterystyczną kopułą.

Nie można ominąć również CORSO COMO, założonego przez byłą redaktor naczelną włoskiego Elle – Carlę Sozzani. To nie tyko piętra wypełnione modą, ale też ogród z kawiarnią, restauracja , księgarnia z galerią i hotel. Warto chwile odpocząć w ogrodzie na dachu budynku.