Agnieszka Świst-Kamińska, jako ekspert ds. kreowania wizerunku i Cool Hunter udzieliła wywiadu telewizji TVN24. Opowiadała o krawiectwie haute couture, jako sztuce najwyższej klasy.

Ojcem Haute Couture mianuje się tworzącego w połowie XIX wieku w Paryżu projektanta Charlesa Frederika Wortha. Worth szył ubrania na indywidualne zamówienie bogatych klientek. W jego kreacjach chodziły nie tylko ówczesne gwiazdy teatru i estrady, ale nawet sama cesarzowa. Zrewolucjonizował dotychczasowe spojrzenie na projektowanie ubrań. Zaczęto postrzegać je jako sztukę a krawiec stał się projektantem mody.

Haute Couture to indywidualne i niepowtarzalne projekty ubrań, szyte na miarę z najlepszej jakości materiałów. W wielu przypadkach stroje wyszywane są ręcznie. Często stosowane są innowacyjne techniki krawieckie i nowe technologie, jak i stare ręczne sztuki krawieckie. Czas wykonywania strojów to bardzo długi proces, a zarazem ciężka praca doświadczonych krawcowych. Przykład stanowi chociażby piękna kolekcja wiosna/lato 2016 Valentino, gdzie  możemy podziwiać bogate zdobienia i ręcznie malowane ornamenty.

valentino

Dlatego też każdy pokaz Haute Couture wprowadza nas w niezwykły świat marzeń zarówno z dzieciństwa, jak i starszych lat. Często zaskakuje nas ekstrawagancją, jak i teatralnością. Jednak odwołuje się także do klasycznej elegancji wprost z czerwonego dywanu.

Wszystkim miłośnikom mody i nie tylko, polecamy wybrać się na Fashion Week i chociaż raz w życiu zobaczyć na żywo prezentacje kolekcji Haute Couture, która z każdym rokiem szokuje dbałością o szczegóły i wyjątkowymi projektami. Dzieła krawiectwa od najlepszych mistrzów mogą z powodzeniem stać się inwestycją. To z pewnością będzie niesamowite doświadczenie i niezapomniane wspomnienia.

Dodaj proszę coś o tym, że stroje te są często wyszywane ręcznie. Często stosowane są innowacyjne techniki krawieckie i nowe technologie, jak i stare ręczne sztuki krawieckie, że czas wykonywania takich strojów jest bardzo długi w mozolnej i trudnej pracy doświadczonych krawcowych. Możesz podać jakiś przykład i do tego zdjęcie np. suknia diora wyszywana ręcznie i opis ile to trwało i jak wyglądała jej realizacja.