Podobno życie zaczyna się po 40. Człowiek zaczyna zmieniać postrzeganie świata, a także swój ubiór. Jak powinien ubierać się mężczyzna po 40? Przygotowałyśmy dla Ciebie vademecum wiedzy o modzie, które powinien przeczytać każdy mężczyzna. Zobacz, jak wygląda modny facet po 40 i poznaj zasady, których warto się trzymać.

modny facet po 40

Jak powinien ubierać się mężczyzna po 40

Nie od dziś wiadomo, że moda do doskonały sposób na wyrażenie siebie. Daje nam poczucie swobody, wolności, a także kreatywności. To, w jaki sposób się ubieramy, może odzwierciedlić nasz charakter, podkreślić stanowisko, jakie zajmujemy. Istnieje oczywiście dress code, czyli zasady, których należy przestrzegać w przypadku różnych uroczystości, w pracy, czy na spotkaniach biznesowych. Powszechnie przyjęło się też, że sposób ubierania się zależy również od wieku. Teoria ta ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Jak powinien ubierać się facet po 40?

Już na samym początku zaznaczymy, że moda nie zna ograniczeń i tak naprawdę jest dla osób w każdym wieku. Z powodzeniem możesz z nią eksperymentować. Najważniejsze, aby odpowiednio wybrać elementy garderoby do okazji.

Wbrew pozorom moda po 40 wcale nie musi być nudna! Możesz pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa podczas komponowania stroju na nieco mniej oficjalne okazje. Należy jednak stosować się do dress code. Jeśli chcesz założyć marynarkę w paski czy grochy, to pozostałe elementy garderoby niech będą gładkie. W ten sposób unikniesz modowej wpadki.

Warto jednak pamiętać, że modny facet po 40, czyli dojrzały mężczyzna, powinien stawiać przede wszystkim na klasyczne i eleganckie ubrania. Jedyne, czego należy się wystrzegać, to próba odmłodzenia się za pomocą ciuchów, typowych dla nastolatków. To m.in. za duże bluzy, oversize’owe fasony, ubrania z dużym logo firmy czy spodnie z dziurami.

Ubiór faceta po 40

W Twojej szafie powinno znaleźć się kilka elementów garderoby, które stanowią absolutny must have. Ubrania dla faceta po 40 to:

Sweter typu Kardigan

Kardigan to doskonała alternatywa dla marynarki. Możesz go zestawić z gładkim t-shirtem albo koszulą, a także ciemnymi chinosami albo jeansami.

Dobrze skrojony płaszcz

Obowiązkowo zainwestuj w dobrze skrojony płaszcz, wykonany z wysokiej jakości materiałów. To synonim elegancji. Taki płaszcz będzie odpowiedni w stylu smart casual, a także casual. Jeśli nie wiesz, jaki płaszcz wybrać, sprawdź nasz przewodnik po męskich płaszczach. Znajdziesz tam wszystkie fasony, ich charakterystykę oraz dowiesz się, z czym zestawić konkretny model.

elegancki mężczyzna po 40

Jeansy

Wbrew pozorom jeansy to spodnie, które nosi się w każdym wieku. Jeśli więc lubisz denimowe spodnie, nie martw się! Możesz je nosić. Zrezygnuj jednak z modeli skinny na rzecz tych prostych. Unikaj również modeli z przetarciami, o czym przeczytasz w dalszej części artykułu

Eleganckie buty

Modny facet po 40 powinien posiadać co najmniej 3 pary eleganckiego obuwia. Tutaj sprawdzą się m.in. oxfordy, brogsy, a na jesień trzewiki za kostkę. Jeżeli jesteś miłośnikiem sportowego stylu, nic nie szkodzi na przeszkodzie, abyś włożył sneakersy, jeansy oraz bluzkę na długi rękaw.

Koszula

Elegancki mężczyzna po 40 musi mieć w swojej szafie kilka koszul. Jednak koniecznie biała, która stanowi bazę do stworzenia stylizacji w stylu formalnym. Warto również zainwestować w ponadczasowe modele w neutralnych barwach, które założysz zarówno na co dzień, jak i w stylu smart casual. Stawiaj na koszule z wysokiej jakości materiałów. Najlepszym wyborem będą modele wykonane z wysokogatunkowej bawełny.

Facet po 40 moda

Modny facet po 40 powinien unikać noszenia niektórych elementów garderoby i stosować się do kilku zasad:

Zrezygnuj z luźnych ubrań

Tak, jak wspomniałyśmy, z powodzeniem możesz ubierać się w stylu sportowym. Pamiętaj jednak, aby unikać zbyt luźnych krojów np. spodni z niskim stanem czy bluz, które wyglądają, jakby były o dwa rozmiary za duże.

Stawiaj na klasyczne kolory

Dobrze ubrany mężczyzna po 40 stawia przede wszystkim na stonowane barwy, takie jak czerń, granat, biel, odcienie szarości czy beże. Zrezygnuj ze zbyt krzykliwych kolorów. Mocne, wyraziste barwy sprawdzą się jedynie w dodatkach.

Unikaj ubrań z dużym logo

Niewskazane są także ubrania z dużym logo. Tutaj liczy się minimalizm.

Zrezygnuj z jeansów z dziurami

W grę nie wchodzą również jeansy z wielkimi dziurami. Na subtelne przetarcia jeszcze można przymknąć oko, ale mocno przetarte jeansy są passe. To typowy strój nastolatków, w którym będziesz wyglądać karykaturalnie.

Wybierz odpowiedni fason

Bez względu na wiek fason ubrań zawsze dopasowuje się do typu sylwetki. To pozwala na uwydatnienie atutów figury, a jednocześnie ukrycie mankamentów np. wystające brzuszka. Stawiaj przede wszystkim na dopasowane, ale nie typowo obcisłe kroje. Zwróć uwagę również na rozmiar ubrań. Nie mogą być ani zbyt małe, ani zbyt duże.

Dbaj o detale

Zwróć uwagę na szczegóły, które mają istotne znaczenie. Pogniecione i brudne ubrania zawsze będą brzydko się prezentować, nawet gdy są one wykonane z najlepszej jakości materiałów. Nie bez znaczenia jest dobór kolorów. Nie wszystkie kolory dobrze ze sobą współgrają. Z tego względu modny facet po 40 powinien znać podstawowe zasady łączenia kolorów. Kontrasty jak najbardziej wskazane, o ile barwy pasują do siebie. Warto również stosować się do powszechnie znanej zasady, która mówi o tym, że w jednej stylizacji stawiamy maksymalnie na 3 kolory.

Pamiętaj również, że Twój wygląd to nie tylko stylizacja, ale również zadbana cera, odpowiednia fryzura, zarost, a także kondycja fizyczna.

Modny mężczyzna po 40 – stylizacje

Nie wiesz, jak powinien ubierać się facet po 40? Specjalnie dla Ciebie przygotowałyśmy gotowe zestawy, którymi możesz się zainspirować.

Swobodna elegancka

Nasza pierwsza propozycja to klasyczny t-shirt oraz szykowna marynarka. Do tego chinosy. Na nogi możesz włożyć oxfordy, a w ciepłe dni mokasyny, które idealnie wpisują się w styl smart casual. Tak modnie ubrany facet po 40 z powodzeniem może iść na randkę, do baru z kolegami, czy nawet do pracy w casual friday.

Smart casual

Bardzo fajny zestaw otrzymasz, zestawiając ze sobą wełniany kardigan, klasyczne, proste jeansy oraz koszulę. Jako spodnie sprawdzą się chinosy. Na nogi włóż derby ze skory licowej, które prezentują się elegancko. W tym looku kardigan to świetna alternatywa dla marynarki. Doda nieco swobody, a biała koszula powagi.

Zestaw koordynowany

Zestaw koordynowany to doskonałe rozwiązanie dla panów, którzy nie przepadają za klasycznymi garniturami. Postaw na granatową marynarkę oraz szare spodnie w kant. Do tego biała koszula, która doda elegancji. W stylu biznesowym sprawdzą się oxfordy, a casualowym — sneakersy.

modny mężczyzna po 40

 

Jeżeli potrzebujesz wsparcia w skompletowaniu garderoby i budowaniu wizerunku, skorzystaj z naszej oferty szkoleń. Zajrzyj również do naszego Vademecum Męskiego Stylu. To miejsce, w którym odkrywamy tajniki mody.