Skórzane buty wymagają systematycznego czyszczenia, odżywiania, natłuszczania oraz impregnacji. Jeśli zabraknie systematyczności w pielęgnacji obuwia, skóra może stać się sucha, sztywna, stracić walory estetyczne. Narażona jest również na przemoczenie i szybciej się zużywa. Dlatego bardzo ważna jest ich odpowiednia pielęgnacja, przy użyciu dobrych środków. Pozwoli to przedłużyć żywotność butów oraz zachować ich estetyczny wygląd.

Zanim przystąpimy do zakupu środków do pielęgnacji obuwia, musimy pamiętać o tym, że inne kosmetyki są potrzebne do skór zamszowych, inne do nubukowych, a jeszcze inne do skór gładkich.

Oczyszczanie:

Pierwszym krokiem pielęgnacji jeszcze czyszczenie. To czynność podstawowa, od której zawsze zaczynamy. Czyszczenie pozwala usunąć brud, tłuszcz oraz pozostałości pasty. Skórę licową, polerowaną, lakierowaną czyścimy delikatnie szczoteczką, a następnie rozprowadzany piankę czyszczącą. Po zakończeniu wkładamy prawidła, mające na celu formowanie obuwia i zostawiamy aż do wyschnięcia. Zamsz i nubuck czyścimy rozpoczynając od usunięcia zabrudzeń szczoteczką o gumowej końcówce. Można też użyć bloku. Następnie rozprowadzamy piankę i czekamy do wchłonięcia. Na koniec wyczesujemy włókna szczotką o gumowej końcówce.

Regeneracja:

Krok drugi to regeneracja. Skóry licowe, polerowane syntetyczne regenerujemy używając kremu w tubie. Należy go nałożyć gąbkowym aplikatorem, rozprowadzić i wcierać. Czekamy do wyschnięcia około 10 minut. Do zamszu , nubucku używamy renowatora w sprayu.

Polerowanie:

Kolejny etap to polerowanie, które przywraca skórze pierwotny połysk. Buty polerujemy do momentu uzyskania połysku za pomocą szczotki.

Impregnacja:

Impregnację zaleca się, bowiem wydłuża ona ładny wygląd obuwia, ale także wygładza zapobiega powstawaniu pęknięć. Zapewnia także wodoodporność, blokuje przed wnikaniem wilgoci, błota i brudu w strukturę skóry, ułatwia czyszczenie zabrudzeń.

Mamy nadzieję, że nasze rady pozwolą Wam odpowiednio pielęgnować Wasze skórzane obuwie.