Skórzane buty wymagają systematycznego czyszczenia, odżywiania, natłuszczania oraz impregnacji. Jeśli zabraknie systematyczności w pielęgnacji obuwia, skóra może stać się sucha, sztywna, stracić walory estetyczne.

wyczyszczone i wypolerowane eleganckie buty

Co zagraża naszym butom?

Nawet najlepsze buty ulegają zużyciu. Każde buty podczas chodzenia „pracują”. Każda skóra narażona jest na działanie czynników atmosferycznych. Kurz, bród i pot naszych stóp również nie pomagają. Dlatego bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja obuwia, przy użyciu dobrych środków. Pozwoli to przedłużyć żywotność butów oraz zachować ich estetyczny wygląd.

Zanim przystąpimy do zakupu środków do pielęgnacji obuwia, musimy pamiętać o tym, że inne kosmetyki są potrzebne do skór zamszowych, inne do nubukowych, a jeszcze inne do skór gładkich.

Odpowiednia pielęgnacja butów sprawia, ze buty są na lata, a nie na sezon.

Oczyszczenie butów

Pierwszym krokiem pielęgnacji jeszcze czyszczenie. To czynność podstawowa, od której zawsze zaczynamy. Czyszczenie pozwala usunąć brud, tłuszcz oraz pozostałości pasty.

Skórę licową, polerowaną, lakierowaną czyścimy delikatnie szczoteczką, a następnie rozprowadzany piankę czyszczącą. Po zakończeniu wkładamy prawidła, mające na celu formowanie obuwia i zostawiamy aż do wyschnięcia.

Zamsz i nubuk czyścimy rozpoczynając od usunięcia zabrudzeń szczoteczką o gumowej końcówce. Można też użyć bloku. Następnie rozprowadzamy piankę i czekamy do wchłonięcia. Na koniec wyczesujemy włókna szczotką o gumowej końcówce.

Regeneracja obuwia

Krok drugi to regeneracja. Skóry licowe, polerowane syntetyczne regenerujemy używając kremu w tubie. Należy go nałożyć gąbkowym aplikatorem, rozprowadzić i wcierać. Czekamy do wyschnięcia około 10 minut. Do zamszu i nubuku używamy renowatora w sprayu.

Polerowanie butów

Kolejny etap to polerowanie, które przywraca skórze pierwotny połysk. Buty polerujemy do momentu uzyskania połysku za pomocą szczotki.

Impregnacja butów

Impregnację zaleca się, bowiem wydłuża ona ładny wygląd obuwia, a także wygładza zapobiega powstawaniu pęknięć. Zapewnia także wodoodporność, blokuje przed wnikaniem wilgoci, błota i brudu w strukturę skóry, ułatwia czyszczenie zabrudzeń.

Pielęgnacja butów jesienią i zimą

W sezonie zimowym musisz chronić swoje buty zarówno przed deszczem, śniegiem, jak i solą.

Sól, która rozprowadza się na chodnikach, ma zdolność plamienia butów, a nawet ich uszkodzenia. Dlatego warto nakładać na nie powłokę woskową, która stworzy cienką warstwę ochronną. Regularne nakładanie przedłuży żywotność skórzanych butów. Warto stosować wosk pszczeli, który oprócz ochrony przed solą, chroni również przed śniegiem.

Pielęgnacja butów jesienią i zimą to także ochrona butów przed wodą, aby zapobiec długotrwałym uszkodzeniom. W tej kwestii świetnie sprawdzą się m.in. kremy do obuwia, zawierające naturalny wosk, który nie tylko zapewnia błyszczący połysk, ale pielęgnuje skórę. Można również stosować odżywki przeznaczonych do skórzanego obuwia, aby utrzymać poziom wilgoci i zapobiec pękaniu skóry.

Buty Twoją wizytówką

Mamy nadzieję, że nasze rady pozwolą Wam odpowiednio pielęgnować Wasze skórzane obuwie. Warto dbać o buty, ponieważ stanowią one wizytówkę każdego eleganta i elegantki. Często wysokiej jakości buty, np. włoskie, stanowią spory wydatek. Wtedy szczególnie szkoda, jeśli przez nasze zaniedbania i  brak regularności, szybko niszczeją.

Pamiętajmy, aby żadnych butów, nawet tych najlepszych, nie nosić bez przerwy – każde obuwie potrzebuje „odpocząć”. Odkładajmy więc ulubione buty półkę (wkładając w nie najpierw prawidła) i  nośmy na zmianę z inną parą. Z resztą na każdą okazję warto mieć inny rodzaj obuwia. Strój i buty odpowiednio dobrane do sytuacji to nie tylko wygoda, ale również element naszego wizerunku.